ՆԱՍԱ–ի նախկին մասնագետները զբոսաշրջիկներին կուղարկեն Լուսին
«Ապոլոն-17» ամերիկյան տիեզերանավի դեպի Լուսին կատարած թռիչքի 40-րդ տարեդարձի առթիվ Օդագնացության և տիեզերական տարածության հետազոտությունների ազգային վարչության (ՆԱՍԱ) նախկին մասնագետները հայտարարել են, որ նախատեսում են կազմակերպել դեպի Լուսին կանոնանվոր զբոսաշրջային կոմերցիոն թռիչքներ։« Golden Spike» ընկերության հիմնադիր Ջոնսոն Սփեյսը և ՆԱՍԱ–ի գիտական բաժնի նախկին փոխտնօրեն Ալան Սթերնը մտադիր են արդեն 10 տարուց դեպի Լուսին ճամփորդությունը դարձնել մատչելի։
Ներկայումս թռիչքը դեպի Երկրի արբանյակ, երկու անձի համար, կարժենա 1,4 մլրդ դոլար։
Թռիչքների գների իջեցումը ՆԱՍԱ–ի նախկին մասնագետները պատրաստվում են իրականացնել հին տիեզերանավերի արդիականացման հաշվին։

Экс-специалисты НАСА отправят туристов на Луну
Накануне 40-летней годовщины полета американского корабля «Аполлон-17» на Луну бывшие специалисты НАСА объявили, что планируют регулярные коммерческие полеты туристов к спутнику Земли, сообщает «ВВС».
Основатели компании «Golden Spike» - бывший руководитель полетов проекта «Апполон» и НАСА Джонсон Спейс и экс-руководитель научного отдела НАСА доктор Алан Стерн.
Они намерены сделать путешествия на Луну относительно доступными для землян уже через десять лет. Сейчас тур на Луну на двоих обойдется минимум в 1,4 млрд. долларов.
Уменьшение цены полетов бывшие специалисты американского космического агентства собираются обеспечить за счет модернизации старых ракет. По прогнозам Спейса и Стерна, в ближайшие десять лет им удастся организовать 15-20 экспедиций туристов на Луну.