Հարցազրույց ԱԺ նախկին պատգամավոր Աղասի Արշակյանի հետ
-Ըստ Ձեզ, ինչու՞ Հայաստանում անաչառ քաղաքական հետազոտություններին և վերլուծություններին մեծ հաշվով նշանակություն չի տրվում։
-Ցավոք սրտի, մեզանում ինչպես որ պղծված է ամեն մի ասպարեզ, պղծաված է նաև հետազոտությունների ոլորտը։ Վերցնենք թեկուզ սոցիոլոգիական հետազոտությունների ասպարեզը։ Առանձին սոցիոլոգներ՝ հայտնի ու անհայտ, պատվերներ են ստանում։ Նրանք իշխանության կեղծիքի չա՛փն էլ գիտեն, պատվե՛րն էլ գիտեն։ Մասնավորապես, Ահարոն Ադիբեկյանն իր թվերը ոչ թե հետազոտություններով է ստանում, այլ իշխանությունից ստանում է և «подгонка» է անում։
-Քաղաքապետի ընտրություններից առաջ ընտրական վերլուծություն Դուք էիք արել...
-Որքան էլ որ զարմանալի է, ես Ահարոն Ադիբեկյանին ասացի՝ առանձնապես դարդ մի արա. փաստորեն, մեր թվերը բացարձակ մեծամասնությամբ համընկնում են։
-Վերջին չորս տեղին մոտավորապես 10% էինք տվել, երկրորդ տեղը երկուսս էլ տվել էինք ԲՀԿ-ին՝ ինքը սկզբից 14%, ես՝ 22%։ Հետո, երբ հայտնի վիճաբանությունը եղավ, և փոխադարձ խոցումներ եղան, պարոն Ադիբեկյանն այդ թիվը բարձացրեց, դարձրեց 21,4%։ Այստեղ էլ մեր թվերը համընկան։ Համընկան նաև առաջին և երրորդ տեղերի վերլուծականով՝ միայն այն տարբերությամբ, որ ես, բազմաթիվ բաղադրիչներ հաշվի առնելով, առաջին տեղը տալիս էի ՀԱԿ-ին, երրորդ տեղը տալիս էի ՀՀԿ-ին։ Իսկ նա ճիշտ հակառակն արեց։ Ես մոտավորապես 52% ՀԱԿ-ին էի նախատեսում, իսկ Ադիբեկյանը՝ 54% ՀՀԿ-ին։ Ես, ի դեմս ՀՀԿ-ի, 18% նախատեսել էի երրորդ տեղը գրավողին, ինքը 14%-ով երրորդ տեղը տալիս էր ՀԱԿ-ին։ Հասկանալի է, թե այս թվերը ես ինչպես եմ ստացել, նա՝ ինչպես։
-Այսինքն, Ձեր վերլուծությունը իրատեսակա՞ն էր։
-Քաղաքապետի ընտրությունները ես արդեն որակել եմ որպես ընտրական բանդիտիզմ և պետական մակարդակի խոշոր հանցագործություն, որից հետո ամեն կարգի ընտրություններն ավելորդ են դառնում։ Որպեսզի հասկանալի լինի, վերցնենք մեկ համայնք՝ Մալաթիա-Սեբաստիա, և տեսնենք, թե ընտրակեղծիքներն ինչ չափերի են եղել։ Այս համայնքի բացարձակապես բոլոր ընտրատեղամասերում եղել են լցոնումներ՝ սկսած 150-ից մինչև 1100։  Ընդհանրապես, Երևանի քաղաքապետի ընտրություններում լցոնված ձայների թիվը ացնում է 120 000-ից։
-Ուզում եք ասել, որ եթե ընտրակեղծիքները չլինեին, ընտրությունից առաջ Ձեր ներկայացրած կանխատեսումը կիրականանա՞ր։
-Եթե այս ընտրական բանդիտիզմը չլիներ, իմ վերլուծությունը կլիներ 100%-ով ճիշտ։ Տվյալ դեպքում, 100%-ով ճիշտ դուրս եկավ Ահարոն Ադիբեկյանի վերլուծությունը, որովհետև նրա ներկայացրած թվերը նախօրոք պատվիրված էին, և դրանցում հաշվառված էր հենց այդ լցոնված և գողացված 120 000-130 000 ձայները։  Ինչ որ իշխանությունը պատվիրել է, վճարել է՝  նա այդպես էլ վարվել է։ Ահարոն Ադիբեկյանին ճանաչում եմ 1988թ.-ից, երբ միասին մեր մի շարք ընկերների հետ «Հուշամատյան» կազմակերպությունն էինք հիմնում։ Ինքն այն ժամանակ անհամեմատ ավելի բարեխիղճ էր և խելացի վերլուծություններ էր անում։ Հիմա կյանքն է նրան ստիպել այլ սկզբունքներով ապրել։ Բոլորը չէ, որ կարող են դիմանալ կյանքի հարվածներին։ Մեր ընկերներից մեկը վերցրեց մի կուսակցություն և սկսեց թվարկել նրա անդամներին, հարցնելով՝ որտե՞ղ է հիմա Ֆիլարետ Բերիկյանը, որտե՞ղ է Միքայել Մելքումյանը, որտե՞ղ է Սեյրան Ավագյանը, որտե՞ղ են Դավիթ Վարդանյանը, Արշակ Սադոյանը, Շավարշ Քոչարյանը, Վազգեն Մանուկյանը... Եթե մարդիկ իրենց սկզբունքները ռադիկալ 180 աստիճանով փոխում են, ապա ես պարզապես չեմ կարող նրանց հասկանալ։ Հիմա նրանցից մեկն էլ պարոն Ահարոնն է։ Սակայն ես ցավով եմ հիշում,  թե 88-ին նա որքան սրտացավ էր մեր պայքարի համար, որքան օբյեկտիվ էր։ Հիմա կյանքը ստիպեց։ Այստեղ ես իշխանության մեղքն էլ եմ տեսնում, միայն ինքնափչացող մարդկանց մեղքը չէ դա։ Իշխանությունը մեթոդաբար մարդկանց մամլակների մեջ է պահում, նրանք էլ չեն դիմանում։ Ի՞նչ ասեմ։
-Սակայն դա չխանգարեց Ահարոն Ադիբեկյանին՝ հեգնել Ձեր վերլուծությունը։
-Նախ ասեմ, որ դա մեր հեռուստաալիքների՝ մեկ կետից հրահանգ ստանալու արդյունքն էր։ Բոլոր հեռուստաալիքները մեր բանավեճից բացարձակապես նույն դրվագը ցույց տվեցին, որտեղ Ահարոն Ադիբեկյանը ծաղրական տոնով պահանջում էր, որ ես իմ չափման գործիքներն ի ցուց դնեմ։ Սակայն իմ ձեռքի տակ է նույն «Հայելի» ակումբի էլեկտրոնային էջի բանավաճի ամբողջ սղագրությունը։ Նայեք և տեսեք, որ բոլոր առումներով, բոլոր տեսանկյուններով ես հաստիքային սոցիոլոգին ինքնադրսևորվելու տեղ չեմ թողել։ Եվ միայն այդ մեկ դրվագն էր, որը ինքը վերածեց կատակի՝ հատուկ ընդգծված ձայնային ինտոնացիաներով։ Իսկ ես նրա գործիք ցույց տալու պահանջին արձագանքեցի ժեստով։ Սա է եղել։ Եվ բանավեճին ներկա գտնվող 11 հեռուստաալիքներից միայն 4-ն անդրադարձան դրան՝ ցույց տալով նույն կտորը։  Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի մեղավորներից մեկն էլ մեր չորրորդ իշխանությունն է։ Մենք ունենք երկու-երեք անկյուն քշված, գազազած թերթեր, որոնք լցված են հայհոյախառն մտքերով։ Վայրահաչոցներով են լցված նաև իշխանական առանձին թերթեր։ Իսկ մնացած մասը կիսաամորֆ, ոչինչ չասող սվաղչիների պես մի բան են։ Այս վիճակը ողորմելի է։
-Լրատվամիջոցները մեր քաղաքական, հասարակական կյանքի արտացոլումն են։ Օրինակ, ինչպե՞ս է ստացվում, որ քաղաքական հետազոտությունները, սոցիոլոգիական հարցումները տարիներով նույն մարդկանց են պատվիրում։
-Ցավոք սրտի, իրար փոփոխող իշխանությունները այլասերեցին և՛ մեր հասարակությունը, և՛ մեր ընտրազանգավածի զգալի մասը, ինչի արդյունքում այսպիսի ընտրություններ ենք ունենում։ Այլասերեցին լրատվական դաշտը։ Այսինքն, շատ քիչ մաքուր մարդ մնաց։ Եթե մաքուր մարդ էլ մնաց, ապա նրանք ստիպված ծղրտում են իրենց բներից, որպեսզի ինֆարկտ չստանան, ու դրանով վերջանում է։ Նայեք մեր ընտրություններին. մի հատ խելքը գլխին, հարգված մարդ մասնակցո՞ւմ է դրանց։ Թե՞ նախորդ դարում իրենց խիղճը, միտքը, պատիվը թողած մարդիկ են հավաքվում, այնպես, ինչպես որ Հանրային խորհրդում է։ Այնտեղ ընդամենը երեք չեզոք մարդ կա։ Այդ պատճառով էլ ասպարեզում մնում են փող աշխատող սոցիոլոգները։
Ես թվերով, փաստերով կարող եմ խոսել։ Օրինակ, 7/5 ընտրատեղամասում վստահաբար կարող եմ ասել, որ 900 հատ քվեաթերթիկ է լցվել։ 2000 ընտրող ունենալու դեպքում՝ 1600 մասնակցություն, դա նշանակում է, որ այստեղ 900 հատը լցվել է, որովհետև եթե մանրադիտակով փորձեք 18 տարեկանից բարձր բնակիչ գտնել այդ տարածքում, ապա առկա բնակիչների թիվը չի անցնի 1300-ից։ Եվ բնական է, որ նրանցից ընտրության կգնար առավելապես 700-ը։ Հետևաբար, 900 ձայն կեղծվել է։ Վերցնենք մեկ այլ տեղամաս՝ 7/12-ը։ Այստեղ կա 1940 մարդ, քվեարկել է 1832-ը։ Այսպիսի բան Հայաստանի պատմության մեջ երբևէ չի եղել։ Եվ այլն, այլն... Սակայն ակնհայտ խախտումներ ունեցած բոլոր այլ տեղամասերի  նախագահները մնում են անպատիժ։ Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ցանկացած 54 ընտրատեղամասերում ակնհայտ խախտումներ են եղել...
-Ի՞նչ եք կարծում, հանրության համար ո՞ւմ հետազոտությունն ավելի արժանահավատ կլինի՝ Ձե՞ր, թե՞, ասենք, նույն հաստիքային սոցիոլոգների։
-Բնականաբար, նորմալ մարդիկ,  թեկուզ ներքին զգացողությամբ, ինձ կվստահեն։ Իշխանությունն էլ հրաշալի դա գիտի։ Նրանք Ահարոնի՛ց էլ, մնացած սոցիոլոգների՛ց էլ լավ գիտեն իրավիճակը։ Դրա համար էլ ձայներ գողանալով, ուժով պահում են իշխանությունը՝ պատվիրելով տարբեր թվեր ներկայացնել։ Սրա վերջը լինելու է հոգու սովը, որը բոլորիս արդեն պատել է։ Այսօր փոքրամասնության իշխանությունն է մեծամասնության վրա, և հսկայական անդունդ կա չարքաշ մեծամասնության և գերհարստացած փոքրամասնության միջև։ Նախորդ տարի ես տվեցի մարտի 1-ի դեպքերի իմ վերլուծությունը։ Ես ասել եմ, որ քանի դեռ չեն հայտարարվել 10 սպանության հեղինակների և հրաման տվողների անունները,  հասարակական գիտակցության մեջ մնալու է, որ իշխանությունը պահելու համար իշխանությունը զինվորականին և ոստիկանին մատաղ արեց, որպեսզի ցուցարարների վրա կրակելու պատճառ ունենա։ Եվ ես ասում էի, որ պետք է բացահայտվեն հանցագործները, որպեսզի շքամուտքերում ոստիկանապետեր չսպանվեն։ Տեսեք, թե մեկ տարվա մեջ ինչ տեղի ունեցավ։ Ցանկացած ոլորտի կեղծ մասնագետ այսօրվա իրավիճակի արտացոլումն է։ Կեղծ դատավարությունները, կեղծ հետաքննությունները, կեղծ սոցիոլոգիական հարցումները, կեղծ շանորդությունները մեր իրականությունն են։  Մեկ շաբաթ առաջ մեր շրջանային դատախազությունն ու ոստիկանությունը ինձ այնպիսի իրավիճակի մեջ դրեցին, որ ես սկսեցի ատել իմ կենսագրությունը, որ եղել եմ այս երկրի հիմնադիր պատգամավորներից։ 13 տարի աշխատել եմ օրենսդիր մարմնում։ Եվ ինչպե՞ս էին, բարեկամիս հետ կապված,  ինձ հետ վարվում դատախազությունում ու ոստիկանությունում։ Ստիպված, չուզենալով, դիմեցի հանրապետության գլխավոր դատախազին... Եթե դուք ինձ հետ եք այդպես վարվում, ապա ինչպե՞ս եք վարվելու շարքային քաղաքացու հետ։ Միայն գլխավոր դատախազի միջամտությունից հետո հաջողվեց կարգավորել հարցը։ Ինչ է թե, մի երիտասարդ դատախազ, նայելով աչքերիդ մեջ, քեզ խաբում է։ Ինչպես Ահարոն Ադիբեկյանն է իր սոցիոլոգիայում, այդպես էլ նա իր Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի դատախազությունում։ Սա է, որ կողոպտում է հավատը, մարդկանց բերում է ատելության, որ մարդիկ հայրենիքը կորցրած են համարում, անհույս, անհեռանկար ուզում են թողնեն, հեռանան...
-Այսինքն,  ընտրությունների արդյունքները նախօրոք որոշվա՞ծ էին, և քարոզարշավի ընթացքում պարզապես սոցհարցումների տեսքով անհրաժեշտ էր բարձրաձայնե՞լ դրանց մասին։
-Իհարկե։ Մեր կեղծ սոցիոլոգները ներկայացրեցին այն թվերը, որոնք որ նրանք պատվերի տեսքով ստացել էին։ Այսինքն, հող էին նախապատրաստում, թե այսպիսի ընտրություն է լինելու։ Չնայած ընտրություններից 20 օր է անցել, ես պատրաստ եմ ցանկացած անաչառ մարմնի, լինի դա հանձնաժողով, թե իրավապահ մարմին, օգնել բացահայտելու կեղծիքները։ բայց դա նրանց պետք չէ։
-Մեկ այլ, ոչ պակաս կարևոր հարցի մասին։ Ենթադրյալ համաներումը մարտի 1-ից հետո մնացած լարվածությունը որքանո՞վ կթուլացնի։
-Համաներումը որքան որ շուտ լինի, այնքան լավ։ Եվ դա, առաջին հերթին, հենց իշխանություններին է պետք։ Մի՞թե նրանք այդքանը չեն հասկանում։ Օրինակ ես, եթե լինեմ այն նստած մարդկանց տեղը, խարդախ ու մարդասպան ձեռքից ոչինչ չեմ վերցնի։ Այդպիսի համաներում չեմ վերցնի։ Որովհետև նրանք չեն հասկանում, որ այդ մարդիկ, անկախ նրանց նախկին վարքագծից, նախկինում գործած մեղքերից,  իրենց հոգին ազատագրել են։ Նրանց համար բանտում նստելը հիմա ավելի հեշտ է, քան այս մթնոլորտում ազատության մեջ լինելը։
-Սրա վերջը, ըստ Ձեզ, ո՞րն է լինելու։
-Վերջը լավ չի լինելու։ Շատ շուտով բոլորս դա մեր մաշկի վրա զգալու ենք։ Ցավոք սրտի, հարվածն առաջին հերթին կրկին իր վրա զգալու է չքավորության մեջ գտնվող հասարակության մի մեծ հատվածը։ Իսկ գլխավոր մեղավորների մի մասը կփախչի, մյուս մասը՝ կտուժի։ Այլևս ժողովրդից խլելու ոչինչ չի մնացել,  իրարից են խլելու։ Մենք մտել ենք մի ընթացքի մեջ, որը եթե ունի ծնունդ, ունի զարգացում, ապա անպայման ունենալու է վախճան։ Իսկ չար գործերի վախճանը երբեք չի կարող լավ վերջ ունենալ...Անհրաժեշտ է խելքի գալ, այլապես մեծ և նոր կորուստներն անխուսափելի են...

Интервью с бывшим депутатом НС Агаси Аршакяном
- По Вашему мнению, почему в Армении беспристрастным политическим исследованиям и анализам по большому счету не придается значение?
- К сожалению, у нас загрязнены, как все сферы, так и область исследований. Возьмем хотя бы сферу социологических исследований. Отдельные социологи՝ известные и неизвестные, получают заказы. Они знают и степень фальсификации властей, и заказ. В частности, Агарон Адибекян свои цифры получает не исследованиями, а от властей и делает "подгонку".
-Избирательный анализ перед выборами мэра Вы делали...
- Как ни странно, я сказал Агарону Адибекяну, чтобы он особо не переживал, фактически, абсолютное большинство наших цифр совпадают.
- То есть?
-Последним четырем местам приблизительно 10% дали. Второе место мы оба дали ППА: он сначала-  14 %, я - 22 %. Потом, когда произошла известная полемика,  и были взаимные выпады, господин Адибекян поднял эти цифры, сделав 21,4 %. В этом тоже наши цифры совпали. Совпали также по анализу первого и третьего мест, только с той лишь разницей, что, я учитывая многочисленные составляющие, первое место давал АНК, а третье место - РПА. А он сделал с точностью наоборот. Я приблизительно 52 % прогнозировал для АНК, а Адибекян - 54% для РПА. Я предусмотрел 18 процентов занявшему третье РПА, он с 14% третье место отдавал АНК. Понятно, как я получил эти цифры и как он.
-То есть, Ваш анализ был реалистичен?
- Я уже квалифицировал выборы мэра как избирательный бандитизм и крупное преступление на государственном уровне, после чего любые выборы становятся лишними. Чтобы было понятно, возьмем одну общину - Малатия-Себастия и увидим в каком объеме были фальсификации. На всех без исключения избирательных участках этой общины было от 150 до 1100 «вбрасываний». Вообще же число «вброшенных» голосов на выборах мэра Еревана превышает 120 000.
-Хотите сказать, что если бы не было фальсификаций, то представленный Вами перед выборами прогноз сбылся?
-Если б не было этого избирательного бандитизма, мой анализ был бы правильным на 100%. В данном случае 100 % точным оказался анализ Агарона Адибекяна, потому что представленные им цифры были заранее заказаны и в них были учтены именно те 120 000-130 000 «вброшенных» и украденных голосов.  Что власть заказала, за что заплатила, он так и поступил. Агарона Адибекяна знаю с 1988 года, когда вместе с несколькими нашими друзьями основали организацию "Гушаматян". Он в то время был несравненно более добросовестным и делал разумные анализы. Сейчас жизнь его заставила жить по другим принципам. Не все могут выдержать удары жизни. Один из наших друзей взял одну партию и стал перечислять ее членов, спрашивая, где сейчас Филарет Берикян, где Микаэл Мелкумян, где Сейран Авакян, где Давид Варданян, Аршак Садоян, Шаварш Кочарян, Вазген Манукян... Если люди свои принципы радикально меняют на 180 градусов, то я просто не могу их понять. Сейчас один из них господин Агарон. Хотя я с болью вспоминаю, каким он был сердобольным за нашу борьбу в 88-ом, сколь объективным. Сейчас жизнь заставила. Здесь я вижу также и вину власти, это не только вина ինքնափչացող людей. Власть методически держит людей в тисках, а они не выдерживают. Что тут скажешь?
-Однако это не помешало Агарону Адибекяну высмеятьВаш анализ?
-Прежде всего, скажу, что это результат того, что наши телеканалы получают приказ из одного пункта. Все телеканалы показали исключительно один и тот же фрагмент нашей дискуссии, где Агарон Адибекян комическим тоном требовал, чтобы я выставил напоказ мои инструменты измерения. Но у меня под рукой вся стенограмма дискуссии с электронной страницы  того же клуба «Зеркало». Посмотрите и увидите, что во всех отношениях, со всех точек зрения, я не оставил места для самовыражения штатного социолога. И только один фрагмент, который особой голосовой интонацией он превратил в шутку. А я на его требование показать инструмент отреагировал жестом. Так было. И только 4 из 11 присутствующих на дискуссии телеканалов коснулись этого, показывая тот же самый отрывок. Один из виновников сложившейся в Армении ситуации - четвертая власть. У нас есть две-три загнанные в угол, разъяренные газеты, которые напичканы смешанные с руганью мыслями. Пустословием наполнены также некоторые провластные газеты. А оставшаяся часть представляет собой нечто вроде полуаморфных, ничего не говорящих шабашников. Эта ситуация прискорбна.
- СМИ - отражение нашей политической, социальной жизни. К примеру, как получается, что политические исследования, социологические опросы годами заказывают  те же самые люди?
- К сожалению, сменяющие друг друга власти извратили наше общество и значительную часть нашего электората, в результате чего имеем такие выборы. Извратили информационное поле. То есть очень мало чистых людей осталось. Если чистый человек и остался, то он вынуждено подглядывает из своего гнезда, чтоб не получить инфаркт и на этом заканчивается. Посмотрите на наши выборы, хоть один умный, уважаемый человек в них участвует? Или собираются люди, оставившие свою совесть, разум, честь в прошлом веке, как в Общественном Совете? Там всего три нейтральных человека. По этой причине в сфере остаются подкупные социологи.
Я могу говорить цифрами, фактами. Например, уверенно могу сказать, что 900 бюллетеней были «вброшены» на избирательном участке № 7/5.  При наличии 2000 избирателей было участие 1600 человек, что означает, что здесь было вброшено 900 бюллетеней, поскольку если попытаемся через микроскоп найти жителя выше 18 лет на этой территории, то  число нынешних жителей не превысит 1300։ И естественно, что из них на выборы пошло бы самое больше 700 человек. Следовательно, 900 голосов были сфальсифицированы. Возьмём другой избирательный участок - 7/12. Здесь есть 1940 человек, голосовали - 1832. Такого в истории Армении никогда не было. И так далее, и тому подобное.... Однако председатели всех других избирательных участков, где нарушения очевидны, остаются безнаказанными. На любом из 54 избирательных участках общины Малатия-Себастия были очевидные нарушения...
- Как считаете, чьи исследования будут более правдоподобными для общественности: Ваши или, скажем, тех же штатных социологов?
- Естественно, нормальные люди, хотя бы внутренним чутьем, поверят мне. И власти это прекрасно знают. Они знают ситуацию лучше агаронов и других социологов. Поэтому, воруя голоса, силой удерживают власть, заказывая различные цифры. Концом этому будет духовный голод, который уже охватил всех нас. Сегодня власть меньшинства над большинством и огромная пропасть между испытывающим лишения большинством и чрезмерно разбогатевшим меньшинством. В прошлом году я дал свой анализ первомартовским событиям. Я говорил, что поскольку еще не объявлены имена авторов и приказчиков 10 убийств, в общественном сознании останется, то, что руководство страны для удержания власти принесло в жертву военных и полицейских, чтобы была причина стрелять по митингующим. И я говорил, что должны раскрыться преступления, чтоб в подъездах не убивали начальника полиции. Посмотрите, что произошло в течение одного года. Псевдоспециалист любой области - отражение сегодняшней ситуации. Лживое судопроизводство, лживые исследования, лживые социологические опросы, плутовство - наша действительность. Неделю назад наша районная прокуратура и милиция поставили меня в такую ситуацию, что я начал ненавидеть мою биографию, что был одним из первых депутатов этой страны. 13 лет работал в законодательном органе. И как вели себя со мной в прокуратуре и полиции в связи с делом, связанным с моим родственником? Вынужденно, нехотя, обратился к генеральному прокурору республики... Если вы со мной так поступаете, то как поступите с рядовым гражданином? Только после вмешательства генерального прокурора удалось уладить вопрос. Что если молодой прокурор, глядя в твои глаза, обманывает тебя? Как Агарон Адибекян в своей социологии, так и он в своей прокуратуре общины Малатия-Себастия. Это то, что отбирает веру, приносит людям ненависть, что люди считаются потерявшими родину, безнадежно, бесперспективно хотят оставить, уйти...
- То есть,  результаты выборов заранее были решены, и во время предвыборной кампании нужно было просто заявить о них в виде соцопросов?
- Конечно. Наши лживые социологи представили те цифры, которые они получили в виде заказа. То есть, подготавливали почву, что выбор будет таким. Несмотря на то, что со дня выборов прошло 20 дней, я готов помочь раскрыть фальсификации любому беспристрастному органу, будь-то комиссия или правоохранительный орган, но это им не нужно.
- Еще об одном не менее важном вопросе. Насколько ослабит напряженность, оставшуюся после 1 марта, предполагаемая амнистия?
- Чем раньше будет амнистия, тем лучше. И это нужно, в первую очередь, именно властям. Неужели они настолько не понимают? Например, я, если буду на месте тех «сидящих» людей, ничего не возьму с рук. Такую амнистию не возьму. Потому что они не понимают, что те люди, независимо от их прошлого поведения, совершенных в прошлом грехов, очистили свои души. Для них сидеть в тюрьме сейчас намного легче, чем быть на свободе в такой атмосфере.
-По Вашему мнению, каков будет конец этому?
Конец не будет хорошим. Очень скоро мы все почувствуем это на нашей шкуре. К сожалению, в первую очередь удар снова почувствует большая часть общества, находящаяся в бедности. Часть главных виновников сбежит, другая часть - пострадает. У народа больше ничего не осталось, чтобы отобрать, друг у друга будут отбирать. Мы вошли в процесс, который если имеет рождение, развитие, то обязательно будет иметь конец. А конец злодеяниям никогда не может быть хорошим... Необходимо взяться за ум, иначе новые большие потери неизбежны...