Հարցազրույց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի հետ
-Վերջին օրերին բավական շատ է քննարկվում «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի գործելաոճը ԵԽԽՎ-ում։ Տարբեր գնահատականներ են հնչում՝ սկսած ամենածայրահեղներից։ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում այն, որ Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրների վերաբերյալ Ձեր պատգամավորի առաջարկների տակ ստորագրել են թուրք և ադրբեջանցի պատգամավորները։
-Ես չեմ կարող առանձնացնել ԵԽԽՎ-ում Զարուհի Փոստանջյանի գործելաոճը նրա ամբողջ գործունեությունից։ Դրանք փոխադարձ կապված են, բնականաբար, գնահատականը միայն դրական է։ Կարծում եմ, որ այս բարձրացված աղմուկը ընդամենը փորձ էր՝ շեղելու հանրության ուշադրությունն այն փաստից, որ ԵԽԽՎ-ն կրկին Հայաստանի վերաբերյալ խիստ բանաձև է ընդունել։ Մենք նորից մնում ենք մոնիտորինգի տակ։ Գումարած դրան, մեր պատվիրակությունը, հատկապես իշխանական մասը, չկարողացավ Ա1+-ի հարցում փոփոխություններ իրականացնել։ Ուստի փորձ է արվում իրենց հասու ԶԼՄ-ներով հարձակվել Զարուհի Փոստանջյանի վրա։
- Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնություններից մեկի՝ ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, տակ ստորագրել են թուրք և ադրբեջանացի պատգամավորները։ Թեկուզ միայն ազգային արժանապատվության տեսանկյունից, որքանո՞վ էր ճիշտ նման քայլը։
-Թող իրենք որևէ քայլ նախաձեռնեն, որ ադրբեջանցի և թուրք պատգամավորները ստորագրեն հայանպաստ առաջարկի կամ արցախի հերոսներին վերաբերող հարցի տակ։ Այդ դեպքում, միգուցե, կարելի կլիներ Զարուհի Փոստանջյանի դեմ նման հարձակում իրականացնել։ Եվ շատ կարևոր է, թե ովքեր են այդ հարձակումներն իրականացնում։ Դրանք այն մարդիկ են, ովքեր ստորագրել են ԵԽԽՎ մոնիթորինգի այն փաստաթղթի տակ, որով Ադրբեջանը չի կարող լինել ժողովրդավար, քանի դեռ նրա տարածքների 20%-ն օկուպացված է։ Խոսում է այնպիսի մարդ...
-Կարո՞ղ եք կոնկրետ անուններով խոսել։
-Իհարկե, կարող եմ։ Դավիթ Հարությունյանը Կիևում՝ մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում, քվեարկել է այն բանաձևի օգտին, որով Ադրբեջանը չի կարող լինել ժողովրդավար, քանի դեռ նրա տարածքների 20%-ն օկուպացված է։ Այսինքն, նա ընդունում է, որ Ադրբեջանի 20%-ն օկուպացված է։ Գագիկ Մինասյանը Սևծովյան տնտեսական համաժողովում կողմ է քվեարկել այն դրույթին, որ ղարաբաղյան հարցը անջատողական է, Նաիրա Զոհրաբյանը դեմ է քվեարկել ԼՂ անկախության ճանաչման հարցը օրակարգում ներառելուն, իսկ հիմա ԵԽԽՎ-ում Ղարաբաղի անկախության մասին է խոսում։ Իշխանությունները Թուրքիայի նախագահին հրավիրում են Հայաստան՝ ֆուտբոլ դիտելու, ապրիլի 22-ին թուրքերի հետ համատեղ հայտարարություն են տարածում, և այդքանից հետո այդ մարդիկ Զարուհի Փոստանջյանի դեմ ինչ-որ ակցիաներ են սկսում։ Ընդ որում, Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնածը ոչ թե ինչ-որ հակահայկական բանաձև էր, այլ ընդամենը փոփոխության առաջարկ։ Դա բացառապես վերաբերում է 3 կետի, և ոչ թե՝ Հայաստանին ձայնից զրկելուն, ինչպես որ դա ներկայացվում է։ Նրա առաջարկները նպաստավոր են եղել Հայաստանի համար։ Կարծում եմ՝ պատահական չէ, որ ադրբեջանցիները հիմա հերքում են, թե ստորագրել են արցախյան հերոս Սասուն Միքայելյանին ազատելու առաջարկի տակ։
-Ամեն դեպքում, բացառապես մեր ներքին հարցերի քննարկմանը արդյոք պե՞տք է մասնակցեն մեր չկամեցողները, և արդյոք Զարուհի Փոստանջյանը ակամայից չի՞ հայտնվել թուրք-ադրբեջանական ծուղակում։
-Թուրք-ադրբեջանական ծուղակի խնդիր գոյություն չունի։ Այդ ադրբեջանցինե՛րը Զարուհի Փոստանջյանի ծուղակի մեջ ընկան։ Նրանք ստորագրել են մի անձնավորության ազատման համար, որը Ղարաբաղյան պատերազմի հերոս է ։
-Դուք իսկապե՞ս գտնում եք, որ ադրբեջանցի և թուրք պատգամավորները հայտվել են Զարուհի Փոստանջյանի ծուղակում։
-Որևէ մեկը չի կարող Զարուհի Փոստանջյանի այդ անկեղծ պայքարի քայլը փորձել նմանատիպ լկտի ձևով մեկնաբանել, ինչպես որ դա այս երկու օրին ներկայացվում է ԶԼՄ-ներով։ Սա ուղղակի ամոթ է։ Մի իշխանություն, որը մինչև հիմա Ղարաբաղի քարտեզը այնպես է տպագրում, որում ազատագրված տարածքները ներառված չեն, նրա որևէ ներկայացուցիչ իրավունք չունի խոսել հայրենասիրության մասին և մեղադրել Զարուհի Փոստանջյանին՝ անձնավորություն, որը նաև պայքարում է հենց այդ տարածքների համար։ Ի դեպ, նշեմ, որ այսօր Զարուհի Փոստանջյանը հարց է ուղղել Սլովենիայի վարչապետին՝ նշելով, որ եթե Սլովենիան կարողացավ անկախանալ Հարավսլավիայից, ինչո՞ւ չի կարող նույնն անել Ղարաբաղը։ Սակայն այդ պահին մեր պատվիրակությունից կրկին ոչ մեկը չկար։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ մեր պատվիրակության պատգամավորները երեկ երեկոյան տեղը տեղին կերուխում են արել, և երևի քեֆի տեղը շատ են աշխատել ու չեն կարողացել ներկայանալ ԵԽԽՎ աշխատանքներին։
-Անդրադառնանք ՀՅԴ-ին և ՀԱԿ-ին ուղղված՝ «Ժառանգության» կողմից առաջարկված և 5 կետից բաղկացած համագործակցության պլատֆորմին։ Դրանում ներառված չեն արտահերթ ընտրությունների անցկացման և նախագահի հրաժարականը պահանջող դրույթներ, ինչը ոմանք դիտարկում են որպես կեղծ ընդդիմության ապացույց։
-Քաղաքական դաշտում նման մեկնաբանություններ չեն եղել։ Չեմ ցանկանա մեկնաբանել որևէ թերթի գրածը։ Կեղծ ընդդիմություն ենք, թե ոչ՝  հարցի գնահատականը հասարակությունն արդեն տվել է։ Մի հոդվածով չէ, որ ինչ-որ մեկնաբանություններ պետք է անեմ։
-Այսինքն, նման դիտարկումը չի՞ կարելի վերագրել Հայ ազգային կոնգրեսում տիրող տրամադրություններին։
-Կրկնեմ, որ այս պահին դա ինձ համար քննարկելու առարկա չէ։ Դա կոնկրետ թերթի խմբագրի կամ լրագրողի խնդիրն է։ Թող նրանք իրենց խղճի առաջ պատասխան տան՝ «Ժառանգությունը» ընդդիմությո՞ւն է, թե՞ ոչ։ Եվ, վերջապես, եթե որևէ մեկը կարողանա ինձ մի ծրագիր ներկայացնել, որի արդյունքում մեկ օր առաջ տեղի կունենա իշխանափոխություն, ես, բնականաբար, այդ ծրագրի իրականացման համար կպայքարեմ։ «Ժառանգությունը» մեկ անգամ չի բարձրաձայնել, որ անհրաժեշտ են արտահերթ համապետական ընտրություններ։
-Դուք դրա նախադրյալները տեսնո՞ւմ եք։
-Արտահերթ ընտրությունների նախադրյալն այն է, որ հասարակությունը կտրված է իշխանությունից։
-Նաև խոսվում է այն մասին, որ «Ժառանգությունը» չի պահանջում արտահերթ նախագահական ընտրություններ, քանի որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հերթական անգամ կարող է 10 տարվա քաղաքացիություն չունենալու պատճառաբանությամբ չգրանցվել որպես նախագահի թեկնածու։
-Արտահերթ ընտրությունները միայն նախագահականը չեն։ Կան նաև խորհրդարանական ընտրություններ։ Մենք մեկ անգամ արդեն տեսել ենք, որ երբ խորհրդարանն արտացոլում է հասարակության մեջ եղած ուժերի հարաբերակցությունը, ապա այդ ժամանակահատվածում նախագահի մենիշխանությունը թուլանում է։ Դա տեղի ունեցավ 1998թ., երբ տեսանք, թե «Միասնություն» դաշինքը ինչ հզոր միավոր էր, և նախագահը, ըստ էության, սահմանափակված էր իր հնարավորություններում։
-Նախագահական ընտրություններում չստացվեց «Ժառանգություն»-ՀՅԴ համագործակցությունը, քաղաքապետի ընտրություններում «Ժառանգություն»-ՀԱԿ դաշինքը ձախողվեց, քանի որ կողմերը չընդունեցին մեկը մյուսի առաջարկները։ ՀՅԴ-ՀԱԿ հարաբերությունները, մեղմ ասած, գործընկերային չեն։ Որքանո՞վ է իրատեսական, որ ձեր առաջարկած համագործակցության պլատֆորմի շուրջ այս երեք ուժերը կհամախմբվեն։
-Նախ՝ ՀԱԿ-ի մասով. մենք ողջունել ենք ՀԱԿ-ի 12 կետանոց պլատֆորմը՝ նշելով, որ այնտեղ շատ դրույթներ համահունչ են մեր գործունեությանը։ Այնպես որ, ես, գոնե դրույթների առումով, մեծ տարաձայնություններ չեմ տեսնում, որը խանգարի հետագա համագործակցությանը։ Մենք նշել ենք, որ «Ժառանգության» ներկայացրած 5 կետերում ամփոփված են նաև ՀԱԿ-ի և ՀՅԴ-ի՝ մի շարք հարցերում ունեցած դիրքորոշումները։
-Փաստորեն, նախագահի հրաժարականը, որն իր պլատֆորմում պահանջում է ՀԱԿ-ը, ձեզ համար առաջնայի՞ն չէ։
-Մեր առաջարկած կետերից մեկում նշված է քաղաքական փոփոխությունների դրույթը։ Եթե այսօր Սերժ Սարգսյանը հրաժարական տվեց, բայց Ազգային ժողովը մնաց նույն կազմով, դա ինչ-որ հարց լուծո՞ւմ է։ Եթե իշխանությունն ընդհանուր առմամբ չի փոխվում, միայն մեկ անձի փոփոխությունը ոչնչի չի բերի։ Մեր կողմից կա անկեղծ ցանկություն՝ ձևավորել եռակողմ համագործակցություն։ Այս առումով ուրախ կլինեմ տեսնել նաև ՀՅԴ պլատֆորմը, որովհետև քաղաքական դաշտը փրկելու անհրաժեշտություն կա։ Այսօր կրիմինալը տեր է դարձել ամեն ինչի, և իրավիճակը կարելի է շտկել առողջ ուժերի համագործակցությամբ։

Интервью с руководителем фракции «Наследие» НС Арменом Мартиросяном
- В последние дни достаточно много обсуждается образ действий в ПАСЕ депутата «Наследия» Заруи Постанджян. Звучат различные оценки, начиная с самых радикальных. Как Вы оцениваете то, что под предложениями Вашего депутата относительно внутриполитических проблем Армении подписались турецкие и азербайджанские депутаты?
- Я не могу отделять стиль поведения Заруи Постанджян в ПАСЕ от ее деятельности в целом. Они взаимосвязаны, естественно, оценка только положительная. Думаю, что этот поднятый шум был всего лишь попыткой отвлечь внимание общественности от того факта, что ПАСЕ снова приняла жесткую резолюцию относительно Армении. Мы снова остаемся под мониторингом. Плюс к этому, наша делегация, особенно часть, представляющая власти, не смогла осуществить изменения в вопросе «А1+». Поэтому делается попытка, посредством их доступных им СМИ, осуществить нападки на Заруи Постанджян.
- Под одной из инициатив Заруи Постанджян, об освобождении на свободу политзаключенных подписались турецкие и азербайджанские депутаты. Насколько был правильным подобный шаг, хотя бы лишь с точки зрения национального достоинства?
- Пускай они предприняли бы какой-нибудь шаг, чтобы азербайджанские и турецкие депутаты подписались под инициативой направленной во благо армян или относящейся к героям Арцаха. В этом случае, может быть, можно было осуществлять подобные нападки на Заруи Постанджян. И очень важно, кто именно осуществляет эти нападки. Это те люди, которые подписались под документом мониторинга ПАСЕ, по которому Азербайджан не может быть демократическим, поскольку пока еще 20% его территорий оккупированы. Говорит такой человек...
- Можете говорить конкретными именами?
- Конечно, могу. Давид Арутюнян в Киеве на заседании мониторинговой комиссии, голосовал в пользу той резолюции, согласно которой Азербайджан не может быть демократическим, поскольку 20% его территорий  оккупированы. То есть он принимает, что 20% территорий Азербайджана оккупированы.  Гагик Минасян на Черноморском экономическом форуме проголосовал за положение, по которому карабахский вопрос сепаратистский, Наира Зорабян проголосовала против внесения в повестку дня вопроса признания независимости Нагорного Карабаха, а сейчас в ПАСЕ говорит о независимости Карабаха. Власти приглашают в Армению президента Турции смотреть футбол, 22-го апреля вместе с турками распространяют совместное заявление и после всего этого эти люди начинают какие-то акции против Заруи Постанджян. Предпринятое Заруи Постанджян - не какая-то антиармянская резолюция, а всего лишь предложение об изменениях. Это исключительно относится к 3 пунктам, а не к лишению Армении голоса, как это преподносится. Ее предложения были благоприятны для Армении. Думаю, не случайно, что азербайджанцы сейчас отрицают, что подписались под предложением об освобождении Сасуна Микаеляна.
- Во всяком случае должны ли в обсуждении наших исключительно внутренних вопросов участвовать наши нежелатели, и не оказалась ли невольно Заруи Постанджян в турецко-азербайджанской ловушке?
- Проблемы турецко-азербайджанской ловушки здесь не существует. Эти азербайджанцы попали в ловушку Заруи Постанджян. Они подписались в пользу освобождения одной личности, который является героем Карабахской войны.
- Вы действительно находите, что азербайджанские и турецкие депутаты оказались в ловушке Заруи Постанджян?
- Кто-либо не может этот откровенный шаг борьбы Заруи Постанджян подобным подлым образом комментировать, как сейчас в эти два дня представляют СМИ. Это просто позор. Власть, которая до сих пор печатает карту Карабаха, где освобожденные территории не включены в нее, какой-либо ее представитель не имеет права говорить о патриотизме и обвинять Заруи Постанджян, личность, которая также ведет борьбу за эти территории.  Кстати, отмечу, что Заруи Постанджян направила запрос премьер-министру Словении, отметив, что если Словения смогла отделиться от Югославии и стать независимой, то почему то же самое не может сделать Карабах. Однако на тот момент из нашей делегации вновь никого не было.  Согласно муссируемым слухам, депутаты нашей делегации вчера вечером   устроили на полную катушку пир, и наверно на месте кутежа много поработали и не смогли явиться и участвовать в работе ПАСЕ.
- Давайте поговорим о платформе сотрудничестве, состоящей из 5 пунктов, которая была направлена АРФД и АНК со стороны «Наследия». В ней не включены положения о проведении внеочередных выборов и отставке президента, что некоторые рассматривают как свидетельство о ложной оппозиции.
- В политическом поле подобных комментариев не было. Не хочу комментировать написанную какой-либо газетой статью. Ложная ли мы оппозиция или нет, общественность уже давала оценку этому вопросу. Не по одной статье, я должен давать комментарии.
- То есть, подобное наблюдение нельзя приписывать к царящим в Армянском национальном конгрессе настроениям?
- Повторяю, на этот момент для меня это не предмет обсуждения. Это проблема редактора или журналиста конкретной газеты. Пусть они ответят перед своей совестью «Наследие» - оппозиция или нет? И наконец, если кто-либо сможет представить мне программу, в результате которой  за день произойдет смена власти, то естественно я за реализацию этой программы буду бороться. «Наследие» не раз объявляло, что необходимы внеочередные общегосударственные выборы.
- А вы видите предпосылки к этому?
- Предпосылка внеочередных выборов это то, что общественность оторвана от власти.
- Также говорится о том,, что «Наследие» не требует внеочередных президентских выборов, поскольку Раффи  Ованисян в очередной раз может по причине  мотивировки об отсутствии 10-летнего гражданства не зарегистрироваться в качестве кандидата в президенты.
- Внеочередные выборы - это не только президентские. Есть также парламентские выборы. Мы один раз уже видели, что когда парламент отражает соотношение сил, имеющихся в обществе, то в этот период времени единовластие президента ослабляется. Это произошло в 1998 году, когда увидели, какой мощной единицей является   блок «Единство», и президент, по сути, был ограничен в своих возможностях.
- В президентских выборах не получилось сотрудничества блока «Наследие»-АРФД, во время выборов мэра провалился блок «Наследие»-АНК, поскольку стороны не приняли предложений друг друга. Отношения АРФД-АНК, мягко говоря, не партнерские. Насколько реально,  что вокруг предложенной вами платформы сотрудничества эти три стороны сплотятся?
- Что касается по части АНК, то мы приняли платформу АНК, состоящую из 12 пунктов, отметив, что там многие положения созвучны нашей деятельности. Так что в плане положений я не вижу больших разногласий, которые помешали бы дальнейшему сотрудничеству. Мы отметили, что в представленных «Наследием» 5 пунктах  включены и позиции, которые имеют по ряду вопросов АНК и АРФД.
-Фактически, отставка президента, которую в своей платформе требует АНК, не первостепенна для вас?
- В одной из пунктов, предложенных нами, отмечено положение о политических изменениях.  Если сегодня Серж Саргсян подаст в отставку, а Национальное Собрание останется в том же составе, то это какой-либо вопрос решает? Если в общей сложности власть не меняется, лишь смена одной личности ни к чему не приведет. С нашей стороны есть откровенное желание сформировать трехстороннее сотрудничество.  В этом плане буду рад видеть также платформу АРФД, поскольку есть необходимость спасения политического поля. Сегодня криминал стал хозяином всего и ситуацию можно выправить при сотрудничестве здоровых сил.