Հարցազրույց Հայաստանի ռամկավար ազատական կուսակցության փոխատենապետ Էդվարդ Անտինյանի հետ
-Վրաստանի նախագահը պաշտոնական այցով եկավ Հայաստան, արժանացավ ՀՀ պետական մրցանակի։ Դրան հաջորդեց ռուսական կողմի կոշտ արձագանքը։ Ըստ Ձեզ՝ ինչի՞ մասին է դա խոսում։
-Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները չպետք է պայմանավորված լինեն որևէ երկրի հետ ունեցած հարաբերություններով։ Նույնիսկ՝ եթե երրորդ կողմը Ռուսաստանի նման հզոր պետությունն է, որի հետ մենք ռազմավարական գործընկեր ենք։
-Ստացվում է՝ մե՞նք ենք մեզ թույլ տվել, որ, ասենք, Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավորը կարող է մեզ վրա մատ թափ տալ՝ ասելով՝ մի թքեք այն ջրհորի մեջ, որից դեռ ջուր եք խմելու։
-Ե՛վ դա, և՛ ռուսական մամուլի բազմաթիվ գնահատականները, և՛ նույնիսկ այն բոլոր գնահատականները, որոնք հայտնվել են մեր մամուլում, խոսում են այն  մասին, որ ռուսական քաղաքական էլիտան ոչ միայն վաղուց մեզ այլևս չի դիտում որպես գործընկեր, այլև նրանց մեջ արդեն ամրագրված է, որ Հայաստանը իրենց աղքատ բարեկամն է, այն էլ՝ խորթ բարեկամը։ Եվ եթե մեր նախագահն ինչ-որ ձևով փորձում է դա պայմանավորել բարեկամ երկրի հարաբերություններով, ապա, միևնույն է, արժանանում է վիրավորական արտահայտությունների։ Դա անգամ խանդ չէ։ Խանդն այլ կերպ է արտահայտվում։ Ռուսաստանի քաղաքական շրջանակներից արվող գնահատականներն իջեցվել են վիրավորանքների մակարդակի։ Սրանից պետք է լուրջ եզրակացություններ անել։
-Չե՞ք կարծում, որ, եզրակացություններ անելու փոխարեն, մենք ձևացնում ենք, թե ոչինչ չենք լսել ու տեսել։ Մինչդեռ մեր շուրջը գործընթացները բավական արագ հաջորդում են մեկը մյուսին։
-Ստացվեց այնպես, որ ՀՀ նախագահը մեր բարեկամ երկրի և հյուսիսային հարևանի, որի միջոցով հաղորդակցվում է ամբողջ աշխարհի հետ, նախագահին շքանշանով պարգևատրում է և արժանանում է կոշտ գնահատականների։ Սա խոսում է մեկ բանի մասին. եթե մենք ասում ենք, թե Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը նախաձեռնող է, ապա այդ նախաձեռնող քաղաքականության մեջ տրամաբանություն չկա, որի արդյունքում կհասկանանք, թե այս կամ այն քայլն անելու դեպքում կունենանք բարեկամներ և կունենանք թշնամիներ։
-Ռուսաստանը ռեկորդային գնով գազ է գնելու Ադրբեջանից։ Հավանաբար, տեղյակ եք, թե Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ ասուլիսի ժամանակ ինչ շեշտադրումներ արվեցին։ Արդյոք դրանք չե՞ն խոսում այն մասին, որ Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերը «դե ֆակտո» այլևս Ադրբեջանն է, և ոչ թե մենք։
-Այո։ Եվ դա գալիս է նրանից, որ երբ Հայաստանը պետք է վարեր հավասարակշռված արտաքին քաղաքականություն, մենք վեկտորն այնպես թեքեցինք մեկ՝ Ռուսաստանի ուղղությամբ, որն ամբողջ տարածաշրջանին հակառակ քաղաքականություն էր վարում։ Եվ այժմ տեսնում ենք դրա արդյունքները։ Այդ չգիտակցված քաղաքականության արդյունքն է, որ մենք նախաձեռնողական քաղաքականություն ենք վարում այնտեղ, որտեղ միշտ պարտություն ենք կրում։ Թեկուզ, վերցնենք Թուրքիայի հետ բանակացային գործընթացը։
-Ձեր ասածը վերաբերում է նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմա՞նը։
-Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի նշաձողը շատ լուրջ իջել է։
-Նունիսկ այն ժամանակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի օրոք, բանակցություններն ընթանում էին միայն ազատագրված հինգ տարածքների շուրջը, Քելբաջարի և Լաչինի մասին ընդհանրապես խոսք չկար։ Իսկ այսօր շատ հանգիստ խոսվում է բոլոր յոթ շրջանների մասին։ Ընդ որում, եթե նախկինում Ադրբեջանը փորձում էր ակնարկել դրա մասին, ապա հայկական կողմը սպառնում էր դադարեցնել բանակցությունները։ Էլ չեմ խոսում Ղարաբաղի մասին։
-Ստացվում է, որ բոլորը հասկանում են ստեղծված իրավիճակի լրջությունը, բացի Հայաստանի իշխանությունների՞ց։
-Հայաստանի իշխանություններն էլ են հասկանում, թե ինչ է կատարվում։ Սակայն նրանք բավական թույլ են, որպեսզի աշխարհի հետ հարաբերվելու ժամանակ կարողանան պաշտպանել Հայաստանի շահերը, բայց բավականին ուժեղ են, որպեսզի Հայաստանի ներսում կարողանան պահպանել իրենց իշխանությունը։ Այսինքն, մենք մոտավորապես Հյուսիսային Կորեայի նման պետություն ենք։ Ի՞նչ տարբերություն՝ հիմա հրթիռ ունե՞նք, թե՞ ոչ։
-Ուզում եք ասել՝ երբ ցանկանան, կարող են մեզ ճնշե՞լ։
-Այո։ Ամբողջ խնդիրն այն է, որ մեր ուժը հերիքում է ընդամենը կիսասոված ժողովրդի վրա դրվածք դնելուն։ Այդքան մի բան։ Դրա համար ուժ կա...
-Եվ որքա՞ն կարող է սա շարունակվել։
-Խնդիրը հետևյալն է. մենք տեսնում ենք տնտեսական անկումը,  տեսնում ենք, թե ինչ չափով ենք կրկին խորացնում մեր կախվածությունը Ռուսաստանից, ինչին զուգահեռ՝ Ռուսաստանը մեր հարաբերությունները համարում է վտանգված։ Տեսնում ենք, թե ինչպես է Ռուսաստանը խորացնում իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ... Իսկ ի՞նչ ենք անում մենք։ Նորից վերցնենք Թուրքիայի օրինակը։ Թուրքիան պարզապես մերժեց մեզ՝ մեր առջև հստակ նախապայման դնելով։ Ի վերջո, եթե մենք այսօր փորձենք ինչ-որ եզրահանգում անել, ապա պետք է արձանագրենք, որ շատ լուրջ հետընթաց  ունենք։
-Փաստորեն, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն այսօր Դուք գնահատում եք ձախողվա՞ծ։
-Մեր արտաքին գործերի նախարարը ճանաչողական այցերով շրջում է աշխարհով։ Իհարկե, դա դրական եմ համարում։ Բայց վատ չէր լինի՝ նրան առաջին հերթին ծանոթացնեին Հայաստանի հետ։ Էդվարդ Նալբանդյանը բավական լուրջ կերպով կտրված է Հայաստանի իրականությունից։ Անհասկանալի է, թե նա ի՞նչն է ներկայացնում դրսում։
-Եթե Հայաստանի արտգործնախարարը կտրված է մեր իրկանությունից, ապա արտաքին քաղաքականության իրականացման հարցում դա ինչպե՞ս է անդրադառնում երկրի նախագահի գործելաոճի վրա։
-Էդվարդ Նալբանդյանն արդեն առիթ ունեցել է ասելու, որ արտաքին քաղաքականության ուղենիշներն ինքը չի որոշում։ Նա միանգամից ցույց տվեց հասցեատիրոջը՝ Սերժ Սարգսյանին։ Բացահայտ ցույց տվեց։ Անկեղծորեն ասում եմ՝ եթե այսօր ունենայինք առաջընթաց, ես դա կարձանագրեի։ Վերցնենք արտաքին քաղաքականությունը. մեզ անընդհատ պարտադրում են, որ ոչ թե լուծենք ջավախահայության խնդիրը, այլ, ելնելով Ռուսաստանի շահերից,  ջավախահայությանն օգտագործենք Վրաստանին շանտաժի ենթարկելու համար։ Զուգահեռաբար, Ռուսաստանը մեզ մեղադրում է Վրաստանի հետ հարաբերությունները լավացնելու մեջ, Թուրքիան չի պատրաստվում մեզ հետ սահմանը բացել, քանի դեռ չի լուծվել Ղարաբաղի հարցը, Ադրբեջանն էլ ասում է՝ Ռուսաստանի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի հետ, իմ հարաբերություններն էլ ավելի կլավացնեմ՝ զուգահեռաբար պահպանելով կայուն հարաբերություններն արևմուտքի հետ։ Այսինքն, Ադրբեջանն անընդհատ ինքն իրեն մանևրելու տեղ թողնում է։ Մե՞նք ինչ ենք անում...

Интервью с заместителем атенапета (председателя) Либерально-демократической партии Армении Эдвардом Антиняном
- Президент Грузии с официальным визитов посетил Армению, удостоился государственной награды РА. За этим последовала жесткая реакция России. Как, по-вашему, о чем это говорит?
-Наши отношения с Грузией не должны быть обусловлены отношениями с какой-либо страной. Даже, если третьей стороной является такое мощное государство, как Россия, с которой у нас стратегическое партнерство.
Получается, что мы позволили, чтобы, скажем, депутат Госдумы России мог себе позволить пригрозить пальчиком и сказать  «не плюйте в колодец, из которого еще будете пить воду»?
-И это, и многочисленные оценки российской прессы, и даже все те оценки, которые были в нашей прессе, все говорит о том, что российская политическая элита, не только не рассматривает нас как стратегического партнера, но в их сознании уже закрепилось, что Армения их бедный родственник, да еще неродной. И если наш президент пытается обусловить это отношениями с дружественной страной, все равно удостаивается обидных выражений. Это даже не ревность. Ревность проявляется иначе. Оценки, исходящие от политических кругов России опустились до уровня оскорблений. Из этого нужно делать серьезные выводы.
- Не думаете, что вместо того, чтоб делать выводы, мы делаем вид, что ничего не слышали и не видели. В то время как события вокруг нас довольно-таки быстро следуют  друг за другом.
- Получилось так, что президент Армении наградил президента дружественной страны и северного соседа, посредством которого общается со всем миром, орденом и удостоился жестких оценок. Это говорит об одном - если мы говорим, что наша внешняя политика инициативная, то в этой инициативной политике нет логики, в результате чего мы поймем, что в случае того или иного шага, предпринятого нами, будем иметь и друзей, и врагов.
- Россия по рекордной цене будет закупать газ у Азербайджана. Наверное, вы в курсе, что во время совместной пресс-конференции президентов России и Азербайджана какие акценты были поставлены. Это не говорит о том, что стратегическим партнером России является «де факто» уже Азербайджан, а не мы?
- Да. И это от того, что, когда Армения должна была вести взвешенную политику, повернула вектор в направлении России, которая назло всему региону вела свою политику. И ныне видим ее результаты. Это результат неосознанной политики, что мы ведем инициативную политику там, где всегда терпели поражение. Возьмем даже переговорный процесс с Турцией.
- Сказанное Вами относится также к урегулированию карабахского конфликта?
- Планка переговорного процесса карабахского конфликта очень серьезно снизилась.
- То есть?
- Даже в то время, при Роберте Кочаряне, переговоры шли только лишь вокруг освобожденных пяти районов. О Кельбаджаре и Лачине речи даже не было. А сегодня очень спокойно говорится о всех семи районах. При этом, если прежде Азербайджан пытался лишь намекнуть на это, то армянская сторона угрожала прекратить переговоры. Не говорю уже о Карабахе.
- Получается, что все понимают серьезность создавшегося положения, кроме властей Армении?
-Власти Армении также понимают, что происходит. Однако они  достаточно слабы, чтобы во время общения с миром могли защищать интересы Армении, но достаточно сильны, чтобы могли внутри Армении сохранить свою власть. То есть, мы государство  примерно типа Северной Кореи. Какая разница, сейчас у нас есть ракета или нет?
- Хотите сказать, что когда захотят, на нас надавят?
- Да. Вся задача в том, что вся наша сила хватает, чтобы на полуголодное население наложить свой устав. И все. Для этого есть сила...
- И сколько это может продолжаться?
-Проблема в следующем - мы видим экономический спад, видим, в какой мере углубляем нашу зависимость от России, параллельно чему Россия считает, что наши отношения находятся под угрозой.   Видим как Россия углубляет свои связи с Азербайджаном... А что делаем мы? Вновь возьмем пример Турции. Турция просто отказала нам, поставив перед нами четкие предусловия. В конце концов, если мы сегодня попытаемся сделать какие-то заключения, то должны зафиксировать, что имеем очень серьезное отступление.
- Фактически, внешнюю политику Армении сегодня вы расцениваете как провальную?
- Наш министр иностранных дел с ознакомительными визитами бродит по всему миру. Конечно, это я положительно оцениваю. Но неплохо было бы, чтобы его в первую очередь ознакомили с Арменией. Эдвард Налбандян достаточно серьезно оторван от армянской действительности. Непонятно, что он представляет за рубежом.
-Если министр иностранных дел Армении оторван от действительности, то в вопросе реализации внешней политики как это отражается на стиль поведения президента страны?
- У Эдварда Налбандяна уже был причина сказать, что ориентиры внешней политики он не решает. Он сразу указал на адресата - Сержа Саргсяна. Указал открыто.  Говорю откровенно, если б сегодня у нас был бы прогресс, я бы это констатировал. Возьмем внешнюю политику. Нас постоянно принуждают, чтобы мы решали не проблему армян Джавахка, а исходя из интересов России, использовать армян Джавахка для того, чтобы подвергнуть шантажу Грузию. Параллельно, Россия обвиняет нас в улучшении отношений с Грузией, Турция не собирается открыть с нами границу, поскольку не решена карабахская проблема, Азербайджан же говорит, что еще более улучшит свои отношения с Россией, страной сопредседателем Минской группы ОБСЕ, параллельно сохраняя стабильные отношения с Западом. То есть, Азербайджан постоянно оставляет себе место для маневрирования. А что делаем мы?