Վկային վիրավորելու համար Մլադիչին հեռացրել են դատարանի դահլիճից
Հաագայի դատարանի դատավորը դահլիճից հեռացրել է բոսնիացի սերբերի նախկին առաջնորդ Ռատկո Մլադիչին։ Ըստ էլեկտրոնային ԶԼՄ–ների՝ մահմեդականներով բնակեցված  Սրեբրենիցի ջարդերի վերաբերյալ գործով վկայի ցուցմունքի ընթացքում Մլադիչը վիրավորանքներ է տեղացել վերջինիս հասցեին՝ հայտարարելով, թե վկան ստում է։ Ի պատասխան՝ դատավորը մեղադրյալին հեռացրել է դատարանի դահլիճից։
Հիշեցնենք՝ 1992-1995թթ. Մլադիչը Բոսնիա և Հերցեգովինայում Սերբիայի Հանրապետության բանակի հրամանատարն էր։ Սերբիայի իշխանությունները վերջինիս ձերբակալել էին 2011թ.–ին՝ հանձնելով նրան Հաագայի դատարանին։
Մլադիչը մեղադրվում է պատերազմական իրավիճակում ցեղասպանություն կազմակերպելու համար։ Գեներալն իր մեղքը չի ընդունում։

Ратко Младича удалили из зала суда за оскорбления свидетеля
В ходе слушаний Международного трибунала по бывшей Югославии (МТБЮ) судья удалил из зала экс-лидера боснийских сербов Ратко Младича, сообщает «Росбалт».
Во время дачи показаний одного из свидетелей о геноциде в Сребренице Младич начал бормотать себе под нос оскорбления и обвинения во лжи в адрес свидетеля. В ответ судья решил вывести Младича из зала суда.
Напомним, Младич командовал армией Сербской Республики в Боснии и Герцеговине во время войны 1992-1995 годов. Власти Сербии арестовали генерала 26 мая 2011 года, после того, как тот 16 лет скрывался от правосудия, и спустя несколько дней выдали его в Гаагу. МТБЮ обвиняет Младича в геноциде, преступлениях против человечности, нарушении законов и обычаев ведения войны. Генерал вину не признает. Суд над ним начался в мае прошлого года.