Ասադը համաներում է հայտարարել
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ստորագրած հրամանով համընդհանուր համաներում է շնորհում բոլոր նրանց, ովքեր հանցաք են գործել մինչև 2013 թվականի ապրիլի 16-ը:
Համաներման պայմանների համաձայն՝ մահապատիժը փոխարինվելու է ցմահ ազատազրկմամբ կամ ցմահ պարտադիր աշխատանքներով, իսկ ցմահ ժամկետը՝ 20 տարի ազատազրկմամբ կամ 20 տարի պարտադիր աշխատանքներով:
«Սիրիայի այն քաղաքացիները, ովքեր միացել են ահաբեկչական կազմակերպություններին, կրելու են իրենց պատժի մեկ քառորդը: Համաներումը չի տարածվում նրանց վրա, ովքեր խուսափել են զորակոչից, ովքեր դատապարտվել են զենքի մաքսանենգության և թմրանյութերի հետ կապված հանցաքների մեղադրանքով»,-«Ռոսբալտի» փոխանցմամբ՝ ասված է հրամանագրում:

Башар Асад объявил в Сирии третью всеобщую амнистию
Президент Сирии Башар Асад объявил всеобщую амнистию. Об этом говорится в тексте принятого сегодня декрета, опубликованного сирийским информационным агентством «Sana».
Согласно условиям амнистии, речь идет о преступлениях, совершенных до 16 апреля 2013 года. Приговор в виде смертной казни заменяется пожизненным заключением или пожизненными принудительными работами. Пожизненное заключение, в свою очередь, заменяется 20-летним тюремным сроком или принудительными работами на такой же срок.
Приговор для сирийцев, присоединившихся к террористическим организациям, будет сокращен в четыре раза. Амнистия не затрагивает виновных в контрабанде оружия и преступлениях, связанных с наркотиками.
Отметим, что Башар Асад уже в третий раз идет на подобные меры за время двухлетнего конфликта между властями и оппозицией. До этого всеобщая амнистия в стране была объявлена в июне 2011 года и в январе 2012 года.