Ներկոալիցիոն մրցավազք
Ինչպես հայտնի է, ՀՀԿ–ն Երևանի ավագանու ընտրություններում հանդես է գալիս «Ավելի լավ Երևան» կարգախոսով։ Թե ինչ է դա նշանակում գործնականում, կարելի է հասկանալ Տարոն Մարգարյանի ունեցվածքի հայտարարագրերն ուսումնասիրելով. աճի դինամիկան տպավորիչ է։
Գործող քաղաքապետին հաջողվել է պետական համակարգում աշխատելու տարիներին միլիոնավոր դոլարներ կուտակել։ Իսկ դա նշանակում է, որ ավելի լավ Երևանը կարող է Տարոնի համար ավելի շատ եկամուտներ ապահովել։ Թե որքանով է դա ձեռնտու երևանցիներին, կերևա մայիսի 5–ի քվեարկությունից, եթե իհարկե՝ ունենանք նորմալ ընտրություններ, այլ ոչ թե «տոկոսխփոցի»։
Իշխող կոալիցիայի մյուս անդամը՝ ՀՀԿ–ի կցորդ ՕԵԿ–ն էլ ընտրել է «Մենք կարող ենք ավելին» կարգախոսը։ Ըստ այդ կուսակցության՝ Տարոնը լավ է աշխատել, բայց իրենք կարող են ավելի լավ տարոնություն անել։
Փաստորեն, եթե Տարոնը կարողացել է 10 մլն դոլար կուտակել, ապա Արթուր Բաղդասարյանը խոստանում է՝ իր թիմը կարող է ավելին, այսինքն՝ ավելի շատ գումարներ մսխել։ Ճիշտ է, ՕԵԿ–ն ուղղակիորեն այդպես չի հայտարարում, բայց այդպես է ստացվում։ Մի շարք հանգամանքներ հաշվի առնելով՝ այլ կերպ պարզապես հնարավոր չէ բացատրել 2008–ից քաղաքական դիակի վերածված ՕԵԿ–ի՝ Տարոնի արածներից ավելին անելու խոստումը։
Եվ այսպես՝ ՀՀԿ–ն և ՕԵԿ–ը ներկոալիցիոն մրցավազքի մեջ են, թե ով կհաջողացնի ավելի լավ «շինել» Երևանը և ավելի շատ կուտակել։
Ոչիշխանական ուժերի գործն այս դեպքում պետք է լինի ՀՀԿ մենաշնորհը Երևանում վերացնելն ու իշխանական բուրգի ապամոնտաժման սկիզբը դնելը։

Внутрикоалиционный забег
Как известно, на выборах Совета старейшин столицы РПА выступает с лозунгом «Лучший Ереван». Что же это означает на практике, можно понять из поданной Тароном Маргаряном декларации – динамика роста впечатляет.
Действующему мэру удалось за годы работы в государственной системе накопить миллионы долларов. А это означает, что лучший Ереван может обеспечить для Тарона еще большие доходы. Насколько же это выгодно ереванцам, станет ясно из голосования 5-го мая, если, конечно, пройдут нормальные выборы, а не очередные пробы по «набору» процентов.
Другой участник коалиции – придаток РПА «Оринац еркир»  выбрал лозунг «Мы можем большее». Согласно данной партии, Тарон работал хорошо, но они могут заниматься таронством намного лучше.
Фактически, если Тарону удалось накопить 10 млн. долларов, то Артур Багдасарян обещает, что его команда может большее, то есть, может растратить большие суммы. Учитывая ряд обстоятельств, иначе объяснить обещание ставшей в 2008 году политическим трупом «Оринац еркир» не представляется возможным.
Итак, РПА и «Оринац еркир» вышли на внутрикоалиционный забег в вопросе лучшего «обустройства» Еревана и большего накопления личных средств.
Задачей невластных сил в этих условиях должна быть ликвидация монополии РПА в Ереване и заложение основ по демонтажу властной пирамиды.