Ջոխար Ցառնաևի դատավարությունը կրկին հետաձգվել է
Ջոխար Ցառնաևի գործով դատական լսումների մեկնարկը հուլիսի 2-ից տեղափոխվել է հուլիսի 10–ը։ Վերջինս մեղադրվում է Բոսթոնի մարաթոնում պայթյունների կազմակերպման մեջ։
Դատախազությունից հայտնում են, որ լսումների հետաձգման որոշումը կայացվել է մեղադրող և պաշտպանող կողմերի միջնորդությամբ, որով խնդրվում է լրացուցիչ ժամանակ տրամադրել գործի նյութերին հանգամանալից ծանոթանալու համար։
Հիշեցնենք՝ 19-ամյա Ջոխար Ցառնաևը համարվում է ապրիլի 15-ին Բոսթոնի մարաթոնում իրականացված ահաբեկչության ենթադրյալ կազմակերպիչը։ Ինքնաշեն ռումբերի պայթյունների հետևանքով մահացել էր 3 մարդ, ավելի քան 260-ը՝ վիրավորվել։
Ցառնաևի եղբայր Տամեռլանը, ով մասնակցել էր ահաբեկչության իրականացմանը, սպանվել էր ձերբակալության ժամանակ։

Начало слушаний по делу «бостонского террориста» перенесено на 10 июля
Слушания по делу Джохара Царнаева, одного из предполагаемых исполнителей теракта в Бостоне, перенесены на 10 июля, сообщает агентство «Франс-Пресс» со ссылкой на представителей стороны обвинения.
Ранее сообщалось, что первое заседание суда по делу о бостонских терактах состоится 2 июля. Как отмечает агентство, за перенос даты выступили как сторона защиты, так и обвинение.
Напомним, что в результате теракта 15 апреля в Бостоне во время международного марафона погибли три человека, ранены были более 250. В организации теракта подозреваются Тамерлан Царнаев, погибший в результате перестрелки с полицией 19 апреля, а также его брат Джохар, который находится в тюрьме.