Օֆշորս «ատկատիդ» վնաս չէ (տեսանյութ)
Ընտրություններից առաջ Սերժ Սարգսյանը խորհրդակցություն ակցկացրեց կառավարությունում և «ատկատների» թեմայով «մին լյավ» քլնգեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին։ Առաջինը դժգոհում էր, թե չորս տարի է՝ այս հարցը չի լուծվում, իսկ երկրորդը խոստանում էր սթափվել և ուղղվել։
Նույն խորհրդակցության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը դիմեց իրավապահ մարմիններին՝ կոչ անելով գնալ ոչ թե մանր ձկնիկների, այլ խոշորների հետևից ու բռնել գլխից։
Եվ ահա Սերժ Սարգսյանի համար եկել է ճշմարտության պահը։ Վերջապես խոշոր ձուկ է բռնվել, այն էլ ինչքան խոշոր։
Բանն այն է, որ հաստատվել են տեղեկություններն այն մասին, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Կիպրոսի օֆշորում գրանցված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» կազմակերպության բաժնետերերից է։ Այդ փաստն ընդունել է անձամբ վարչապետը։
Հիշեցնենք, որ դա այն կազմակերպությունն է, որի հաշվին փոխանցվել է 10 մլն դոլարից ավելի գումար, հետո այդ հաշվից «Ամերիաբանկում» բացված մեկ այլ հաշվի վրա հետ է փոխանցվել նույն այդ գումարը, որի հետևանքով «քցվել» է գործարար Փայլակ Հայրապետյանը։ Այսինքն՝ տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք «ատկատի» ու փողերի լվացման դասական օրինակի և խոշոր չափերի հասնող հանցագործության հետ։ Դե, իսկ ֆինանսական մեքենայության մեջ ներգրավված է խոշոր «ձուկ»՝ վարչապետը և իշխանական միջոցառումների «հոգևոր» մասի հովանավոր Նավասարդ Կճոյանը։
Թվում է, թե վերջապես Սերժ Սարգսյանի չսիրած խոշորն ընկել է ցանցի մեջ, և միայն պետք է քաշել ուռկանը։ Սակայն ավա՜ղ։
Դատելով իշխանությունների պահվածքից, նրանց կցված լրատվամիջոցների հրապարակումներից և «քաղաքացիական ակտիվիստների» քար լռությունից՝ որոշում է կայացվել թաղել գործը և փակել թեման։
Ինչպես հայտնի է, Տիգրան Սարգսյանը դիմել է դատախազություն, բայց ոչ թե «Հետքի» հրապարակումը զրպարտություն համարելու հայցով, այլ որպեսզի դատախազությունը պարզի, թե ով է իր անունից Կիպրոսի օֆշորում կազմակերպություն գրանցել։ Այսինքն՝ Տիգրան Սարգսյանը հաստատում է, որ օֆշորային կազմակերպության փայատերերից մեկն ինքն է (մինչդեռ նրա խոսնակը սկզբում դա սուտ տեղեկություն էր համարում), բայց դա տեղի է ունեցել իր կամքից անկախ։ Հիմա դատախազությունը պետք է ապացուցի, որ դա այդպես է, և վարչապետն անմեղ է ինչպես Վելինգտոնի դքսուհին։
Փորձենք առաջ ընկնել և ներկայացնել այն պատմությունը, որը շուտով մեզ կհրամցնեն Բաղրամյան 26–ի թելադրանքով գործող իրավապահները, և կտիրաժավորեն «անկախ» լրատվամիջոցները։
Եվ այսպես, Տիգրան Սարգսյանը գլուխը կախ աշխատում էր և «Հայկական աշխարհ» կառուցում։ Ամեն ինչ շատ լավ էր ընթանում, քանզի 300 հազ.–ի չափ մարդ էր հայտնվել «Հայկական աշխարհում», դե, իսկ «ատկատներն» ու «տենդերները» կանոնակարգվում էին ինչպես պետք է։ Եվ հանկարծ չար ու մութ ուժերը որոշեցին խաթարել կառավարության աշխատանքի բնականոն ընթացքն ու վարկաբեկել Տիգրան Սարգսյանի բարի անունը։ Այդ չար ուժերը հերիք չէ՝ Տիգրան Սարգսյանին դարձրել են Կիպրոսի օֆշորում գրանցված կազմակերպության փայատեր, դեռ մի բան էլ նենգություն են ունեցել 10 մլն դոլարից ավելի գումար փոխանցել այդ կազմակերպության հաշվի համարին։ Արդյունքում՝ վարչապետի կամքից անկախ աճել են նրա անձնական եկամուտներն, ու վարկաբեկվել բարի անունը։
Նրանք, ովքեր չեն հավատում, որ նախագահական նստավայրից նման մի բան կթելադրվի դատախազությանը, առաջարկում եմ մի քիչ սպասել և համոզվել, որ երևակայությունս չի հերիքել սրանց դեմագոգիկ ու ցինիկ էությունն ավելի ճիշտ նկարագրելու համար։
Դե, իսկ խոշորների դեմ պայքարը, ինչպես գլխի եք ընկնում, շարունակվում է։ Հրեն Լիսկան արձակուրդ գնաց, Ռուբենը պատգամավոր չէ, իսկ Ներսիկի դավադրությունն ընդդեմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կանխվեց, և հիմա «Մոսկվիչկայում» մեծ զեղչեր են։
Հ.Գ.։ Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ եթե որևէ մեկն իմ անունից օֆշորային գոտիներում ֆիրմա գրանցի ու այդ ֆիրմայի հաշվին միլիոնավոր դոլարներ փոխանցի, ապա ես չեմ դիմի դատախազություն և չեմ պնդի գտնել այդ անհայտ չարագործին։ Ավելին՝ շնորհակալություն կհայտնեմ նրան և «Ամերիաբանկում» հաշիվ կբացեմ՝ «Ավանդ՝ օֆշորային» ակցիայի շրջանակներում։

Оффшор «откату» не помеха (видео)
Перед выборами Серж Саргсян провел совещание в правительстве и хорошенько острастил Тиграна Саркисяна на тему «откатов». Первый возмущался, что этот вопрос вот уже четыре года никак не может решиться, а второй обещал отрезвиться и исправиться.
Во время данного совещания Серж Саргсян обратился к правоохранительным органам, призвав ловить не мелкую рыбешку, а главных организаторов и нарушителей.
Что ж, для Сержа Саргсяна настал момент истины. Наконец-то поймана крупная рыбешка, к тому же какая.
Дело в том, что подтвердилась информация о принадлежности премьера Тиграна Саркисяна к числу акционеров зарегистрированной на кипрском оффшоре компании «WLISPERA HOLDINGS LIMITED». Данный факт был признан самим премьером.
Напомним, что это та организация, на счета которой были перечислены более 10 млн. долларов, после чего эти деньги были переведены на счета в «Америабанке». В результате, был «кинут» предприниматель Пайлак Айрапетян. То есть, в данном случае мы имеем дело с классическим примером «отката» и «отмывания» денег, а также преступлением в крупных масштабах. Во всю эту финансовую махинацию были вовлечены крупная рыбешка в лице премьера и неотделимая «духовная» составляющая всех мероприятий правящего режима Навасард Кчоян.
Казалось бы, наконец-то нелюбимый Сержем Саргсяном крупняк попался в сети, и осталось лишь вытащить его на поверхность, но, увы.
Судя по поведению властей, публикациям в закрепленных за ними СМИ и гробовому молчанию «гражданских активистов», было принято решение замазать дело и закрыть тему.
Как известно, Тигран Саркисян обратился в прокуратуру, однако не для того, чтобы потребовать признать публикацию в газете «Этк» клеветой, а для того, чтобы этот орган выяснил, кто осмелился зарегистрировать на его имя компанию в кипрском оффшоре. То есть, Тигран Саркисян признает, что является одним из собственников оффшорной компании (хотя ранее его пресс-секретарь называл это фальсификацией), однако это произошло не по его воле. Теперь прокуратура должна доказать, что всё обстоит именно так, и премьер так же невинен, как и герцогиня Веллингтон.
Попытаемся забежать вперед и представить историю, которой нас вскоре будут потчевать действующие по указке президентского дворца правоохранители и которую поспешат растиражировать «независимые» СМИ.
Итак, Тигран Саркисян никого не трогал, работал себе и строил «Армянский мир». Всё бы ничего, ведь в этом самом «Армянском мире» оказалось более 300 тыс. человек, а «откаты» и «тендеры» регулировались как того и требовалось. Но вдруг злые и темные силы решили нарушить естественных ход работы правительства и скомпрометировать доброе имя Тиграна Саркисяна. Было мало того, что эти злые силы сделали Тиграна собственником зарегистрированной на Кипре оффшорной компании, так им еще и хватило наглости перевести на счет этой организации более 10 млн. долларов. В результате, вопреки воле премьера, выросли его личные доходы, чем было дискредитировано его доброе имя.
Тем, кто не верит, что прокуратуре из президентского дворца будет продиктовано нечто в этом роде, предлагаю немного подождать, и тогда они убедятся, что и моего воображения оказалось мало для лучшего описания их демагогичной и циничной сущности.
Борьба же с крупными рыбешками, как вы уже догадались, продолжится. Яркий вам пример: Лиска ушел в отпуск, Рубен больше не депутат, а заговор Нерсика против Раффи Ованнисяна был раскрыт, и сейчас в сети супермаркетов «Москвичка» большие скидки.
P.S. Официально заявляю, что если кто-то зарегистрирует на мое имя фирму в оффшорной зоне и перечислит на ее счет миллионы долларов, то я не обращусь в прокуратуру с просьбой найти этого злоумышленника. Более того, поблагодарю его и открою в «Америабанке» счет – в рамках акции «Вклад “Оффшорный”».