Սերժ Սարգսյանի չեռնենկոյացումը խորանում է
Երեկ նախագահի աշխատակազմը հաղորդագրություն էր տարածել այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանը անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել և քննարկել ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ու տեղական ինքնակառավարման ինստիտուցիոնալ ամրապնդման հարցերը։
Նիստի ընթացքում Սարգսյանի հնչեցրած ելույթը ցույց տվեց, որ նրա մոտ խորացել են չեռնենկոյացման միտումները կամ այլ կերպ ասած՝ քաղաքական զառամախտը։ Դպրոցականների համար էլ է արդեն ակնհայտ, որ ՀՀԿ ղեկավարը ադեկվատ չէ և չի տիրապետում երկրում տիրող իրավիճակին։ Քանզի միայն ոչ ադեկվատ մարդը կարող է վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ֆոնին խոսել 7–տոկոսանոց տնտեսական աճից ու փայլուն ցուցանիշներից։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը բռնվել է օֆշորային գործում, իսկ Սերժ Սարգսյանը խոսում է տնտեսության մեջ իբր արձանագրված դիվերսիֆիկացիայից և ոչ մի բառ՝ մեր երկրի անվտանգությանն առնչվող կոռուպցիոն այդ սկանդալի մասին։ Ինչպես «անկախ» լրատվամիջոցների, այնպես էլ Սերժի համար օֆշորային պատմությունը գոյություն չունի, չի եղել նման բան։
Ինչ վերաբերում է դիվերսիֆիկացիային։ Եթե նման բան կա, ապա «ատկատների» ու փողերի լվացման առումով՝ ««Ատկատը» երկրի ներսում, իսկ փողերի լվացումը՝ Կիպրոսում» ծրագրի շրջանակներում. ի՞նչ վատ դիվերսիֆիկացիա է։
Դիվերսիֆիկացվել է նաև ՀՀ քաղաքացիների բնակության վայրը, քանզի 2008-2013թթ. ընթացքում «Հայկական աշխարհը» համալրվել է 300 հազ.–ով։
Գործարար Փայլակ Հայրապետյանին վարչապետ Սարգսյանի և էկոնոմիկայի նախարար Երիցյանի բարձր հովանու ներքո «քցել» են ավելի քան 30 մլն դոլարով, իսկ Սերժ Սարգսյանը խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը վերականգնել է նախաճգնաժամային վիճակը և 2012թ. աշխարհի 188 երկրների մեջ ամենամեծ տնտեսական աճ ապահոված 23-րդ երկիրն էր: Պատկերացնել կարելի է այն մարդկանց դեմքը, ովքեր վերջին տարիներին փակել են իրենց բիզնեսները սերժա–տիգրանական հարկային տեռորի պատճառով, սակայն հեռուստատեսությամբ լսում են Սերժ Սարգսյանի խոսքերը։ Սովետի ժամանակ էլ մարդկանց սառնարանները կիսադատարկ էին, կոռուպցիան ծաղկում էր, իսկ երկիրը՝ փլուզվում, սակայն «Վրեմյան» հաղորդում էր փայլուն ցուցանիշների և կոմունիստական կուսակցության առաջնորդությամբ դեպի պայծառ ապագա գնալու մասին։
Միայն այսօր հրաժարականի դիմում գրած Սուրիկ Խաչատրյանի տանը մարդ են սպանում, իսկ Սերժ Սարգսյանը խոսում է Ադրբեջանում տիրող հոռի բարքերից և բռնապետությունից։
Կարկուտից տուժած Արմավիրի մարզի գյուղացիները հայտնվել են անելանելի դրության մեջ, իսկ Սերժ Սարգսյանը խոսում է այն մասին, թե Հայաստանի տնտեսությունն առաջանցիկ տեմպերով զարգանում է։ Ցավալին այն է, որ Սերժ Սարգսյանն ինքն իր ասածներին հավատում է, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ նա «ա լյա» Չեռնենկո քաղաքականապես անմեղսունակ է։
«Խոխման» այն է, որ Սերժ Սարգսյանը տարածաշրջանային զարգացումների և մասնավորապես Ադրբեջանի մասով կանխատեսում է անում առաջիկա 3-4 տարիների համար։ Եվ դա այն դեպքում, երբ որպես Հայաստանի նախագահ չի կարողանում կանխատեսում անել 3-4 ամսվա, իսկ հաճախ նաև՝ 3-4 օրվա կտրվածքով կամ էլ պահել իր՝ 3-4 ամիս կամ 3-4 օր առաջ տված խոստումը։
Հիշեցնենք, որ վերջերս տեղի ունեցած ինքնաասուլիսի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը վստահեցնում էր, որ աշխատավարձերը կբարձրանան, իսկ գազն էլ չի թանկանա։ Կատարվեց ճիշտ հակառակը՝ աշխատավարձերը մնացին իրենց նախկին մակարդակին, իսկ գազն ու մյուս ապրանքները թանկանում են։ Եվ այս մարդը խոսում է տարածաշրջանային զարգացումներից այն դեպքում, երբ առաջին կուրսի ուսանողի չափ գիտելիքներ չունի։
Սերժի անգրագիտությունը պարզապես աչք է ծակում։ Իսկ երբ դրան գումարվում է նաև չեռնենկոյական մարազմը, ապա պարզ է դառնում, որ ՀՀ անվտանգությունը լուրջ հարվածի տակ է։ Ու դժվար է ասել, թե երեկ նախագահի հետ անվտանգության խորհրդի նիստի մասնակիցներից քանի՞սն են գիտակցում այդ բանը։
Հ.Գ.։ Անվտանգության խորհրդի նիստում Սերժ Սարգսյանը զերծ չմնաց դեմագոգիայից։ Նա քննադատում էր Ադրբեջանի կառավարման համակարգն այն դեպքում, երբ ինքն է ձգտում նմանատիպ համակարգ ստեղծել Հայաստանում, բայց առայժմ չի կարողանում, քանզի որոշակի դիմադրություն կա։

Черненкизация Сержа Саргсяна дает метастазы
Вчера аппарат президента распространил сообщение о том, что Серж Саргсян созвал заседание Совета безопасности, на котором обсуждались вопросы энергетической безопасности и институционального укрепления органов местного самоуправления.
Озвученный Саргсяном в ходе заседания текст выступления показал, что у него все более углубляется черненковский симптом или, иначе говоря, политический маразм. Даже школьнику понятно, что руководитель РПА неадекватен и не владеет ситуацией в стране, поскольку лишь неадекватный человек может говорить на фоне событий последнего периода о 7-процентном экономическом росте и блестящих показателях.
Премьер-министр Тигран Саркисян попался на оффшорном деле, а Серж Саргсян говорит о якобы зафиксированной в экономике диверсификации, даже не касаясь непосредственно связанного с безопасностью страны этого коррупционного скандала. Как для «независимых» СМИ, так и для Сержа оффшорная история не существует, и ничего подобного не происходило.
Касательно диверсификации. Если что-то подобное и есть, то лишь в плане «откатов» и «отмывания» денег. Ну чем не диверсификация, скажем, реализованная на практике программа «”Откат” внутри страны, а “отмывание” денег на Кипре»?
Диверсифицировано также место проживания граждан РА, поскольку за 2008-2013 гг. «Армянский мир» пополнился на 300 тыс. человек.
Под высоким покровительством премьера Саркисяна и министра экономики Ерицяна предпринимателя Пайлака Айрапетяна «кинули» на более чем 30 млн. долларов, а Серж Саргсян говорит о том, что Армения восстановила предкризисные показатели и в 2012 году по уровню экономического роста стала 23-й страной мире. Можно только представить выражение лица тех людей, которые вследствие серже-тиграновского налогового террора в последние годы закрывали свой бизнес, однако слышат по телевизору выступление Сержа Саргсяна. В советское время было примерно то же самое: полупустые холодильники, расцвет коррупции и разваливающаяся страна, однако программа «Время» сообщает о блестящих показателях и пути к светлому будущему под указующим перстом коммунистической партии.
В доме Сурика Хачатряна, лишь сегодня подавшего заявление об отставке, убивают человека, а Серж Саргсян говорит о царящих в Азербайджане дурных нравах и диктатуре.
Пострадавшие от сильного града в Армавирском марзе сельчане оказались в безвыходной ситуации, а Серж Саргсян говорит о том, что экономика Армении развивается опережающими темпами. Трагедия в том, что Серж Саргсян верит своим словам, что в очередной раз доказывает, что он, а-ля Черненко, политически невменяем.
Вся хохма в том, что Серж Саргсян делает прогнозы относительно региональных развитий на ближайшие 3-4 года, в том числе и по части Азербайджана. И это при том, что он не может дать правильного прогноза даже на3-4 месяца, а чаще – 3-4 дня вперед или сдержать данное 3-4 месяца и даже 3-4 дня назад обещание.
Напомним, что во время недавнего интервью самому себе Серж Саргсян заверял, что зарплаты вырастут, а цена на газ не поднимется. Как вы уже успели убедиться, зарплаты остались на прежнем уровне, а цены на газ и другие товары – выросли. И этот человек говорит о региональных процессах, хотя не обладает даже знаниями на уровне первокурсника.
Некомпетентность Сержа попросту бросается в глаза. Когда же к этому приплюсовывается черненковский маразм, то становится понятным, что безопасность РА находится под серьезной угрозой. И трудно сказать, сколькие из участников заседания Совета безопасности осознают это.
P.S. В ходе данного заседания Серж Саргсян не смог удержаться и от демагогии. Он критиковал систему управления Азербайджана, хотя и сам стремится построить нечто подобное в Армении, однако ему это пока не удается, поскольку он встречает определенное сопротивление.