Պատիժ՝ Լիսկային, մարտական խաչ՝ Լորետային
Ոստիկանական «02» ծրագրի կամ Գագիկ Շամշյանի վերածված Սյունիքի մարզպետարանի տարածած հողարդագրությանը եթե հավատանք, ապա ստացվում է, որ Սերժ Սարգսյանը պետք է Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի շքանշանով պարգևատրած լիներ ոչ թե Սուրիկ Խաչատրյանին, այլ նրա կնոջը՝ Լորետա Բարսեղյանին։ Իսկ Սուրիկին պետք է պատժել ոչ միայն քրեկան օրենսգրքով, այլ նաև, այսպես ասած, սարերի օրենքով։ Եթե, իհարկե, այն սերիալատիպ պատմությունը, որը մեզ է հրամցրել «Սյունիք պրոդաքշընը», ճիշտ է։
Դատե՛ք ինքներդ. Սյունիքի մարզպետարանի «օպերատիվնիկները», նկարագրելով Լիսկայի տան բակում տեղի ունեցածը, մեզ բոլորիս համոզում են, որ
ա. մարզպետի տան բակում «բազառներ» են սկսվել ու կրակոցներ հնչել, բայց Լիսկան, ով դրանից ընդամենը 20 րոպե առաջ է տուն մտած եղել, այնպիսի քուն է մտել, որ տնից դուրս չի եկել (եթե Լիսկան կրակոցների ժամանակ քնով է անցած եղել և տանից դուրս չի եկել նաև պատերազմի տարիներին, ապա լրիվ հասկանալի է, թե ինչու է Սերժ Սարգսյանը նրան մարտական խաչով պարգևատրել),
բ. մարզպետի տան բակում զինված բախում է սկսվել, ներկա գտնվող բոլոր տղամարդիկ այս ու այն կողմ են փախել, և միայն անզեն տիկին Լորետան է փորձել զինաթափել փորձառու զինվորականին ու նրա եղբորը։
Փաստորեն, ըստ Սյունիքի «ոստիկանական լրատուի»՝ Լիսկան կապ չունի դեպքի հետ, քանզի տանից դուրս չի եկել, իսկ մեղավորները զոհված և ծանր վիրավորված Բուդաղյան եղբայրներն են։
Ինչ վերաբերում է Լորետային, ապա նա արագ կողմնորոշվել է, չի կորցրել իրեն և չի վախեցել զինված մարդկանցից։
Չգիտեմ՝ այդպիսի նպատակ հետապնդե՞լ են Սյունիքի մարզպետարանում, թե՞ ոչ, բայց հայոց բանակի համալրման նոր տարբերակ են առաջարկել, ինչը կարող է հետաքրքիր լինել առավելապես տղամարդկային տեսք ունեցող արտագաղթի ֆոնին։
Պարզվում է, մեր հայ կանայք ավելի լավ են կողմնոշորվում արտակարգ ու ռազմականին մոտ իրավիճակներում, քան տղամարդիկ։ Իսկ մենք, ինչպես հայտնի է, ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն իրավիճակում ենք և չենք կարող մեզ թույլ տալ տնից դուրս չեկող և մարտական պարգևների արժանացող լիսկաների վրա հույս դնել։ Այնպես որ Լորետայի պատմությունը կարող է բանակում բարեփոխումների հանգեցնել։

Наказание – Лиске, боевой крест - Лоретте
Если верить распространенному администрацией марза Сюник заявлению в стиле полицейской сводки «02» или выпусков Гагика Шамшяна, то получится, что Серж Саргсян должен был наградить орденом «Боевой крест» 2-й степени не Сурика Хачатряна, а его супругу – Лоретту Барсегян. Наказать же Сурика следует не только по всей строгости Уголовного кодекса, но и по так называемому закону гор. Конечно же, если история, которой нас потчует «Сюник продакшн», является правдой.
Судите сами. Пересказывая события возле дома Лиски, «оперативники» администрации марза пытаются убедить нас в том, что:
а. во дворе дома губернатора развернулся «базар», и прозвучали выстрелы, но Лиска, который за 20 минут до этого зашел в дом, так глубоко заснул, что не участвовал во всем этом (если Лиска спал и во время обстрелов, не выходя из дома во время войны, то полностью понятным становится и то, почему Серж Саргсян наградил его боевым крестом).
б. во дворе дома губернатора произошла перестрелка, все мужчины разбежались, и только госпожа Лоретта попыталась разоружить бывалого офицера и его брата.
Фактически, согласно «полицейской сводке» Сюника, Лиска не имеет никакого отношения к данному инциденту, поскольку не выходил из дома. Виновны же во всем братья Будагян, один из которых погиб, а другой был тяжело ранен.
Что касается Лоретты, то она быстро сориентировалась, не потеряла самообладание и не испугалась вооруженных людей.
Не знаю, преследовали в администрации Сюникского марза подобную цель или нет, но они невольно предложили новый вариант пополнения рядов нашей армии, что может быть весьма интересным в условиях преимущественно мужской эмиграции.
Выясняется, что наши женщины лучше ориентируются в чрезвычайных и близких к боевым ситуациях. А мы, как известно, находимся в ситуации «ни война, ни мир», и не можем надеяться на отсиживающихся дома и удостаивающихся боевых орденов лисок. Так что, история с Лореттой может привести к реформам в армии.