Իրանի նախագահի թեկնածուներից երկուսն ինքնաբացարկ են հայտնել
Իրանի նախկին փոխնախագահ Մոհամադռեզա Արեֆը հրաժարվել է մասնակցել հունիսի 14-ին նախագահական ընտրություններին: Նրանից բացի, նախօրեին ինքնաբացարկի մասին հայտարարել էր Իրանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ղոլամ-Ալի Հադադ Ադելը: Այսպիսով՝ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցող ութ թեկնածուներից երկուսը նախընտրական մրցապայքարից դուրս եկան:
Մոհամադ Խաթամիի երկրորդ ժամկետում (1997-2005) փոխնախագահի պաշտոնը զբաղեցնողՄոհամադռեզա Արեֆի խոսքերով՝ իր թեկնածությունը հանելու մասին որոշում է ընդունել նախկին նախագահի հետ զրույցից հետո, որի հետ բարեկամական հարաբերությունների մեջ է:
«Երկուշաբթի երեկոյան ես հանդիպեցի Մոհամադ Խաթամիի հետ և հասկացա, որ իմ մասնակցությունը օգտակար չի լինի համընդհանուր բարեփոխումների համար» հայտարարել է Մոհամադռեզան:
Ընտրություններին մասնակցելու թույլտվություն ստացած ութ թեկնածուների անունով ցուցակը Իրանի ներքին գործերի նախարարությունը հրապարակել էր մայիսի վերջին: Այնտեղ բարեփոխիչների թևից երեք քաղաքական գործիչ էր հայտնվել։ Նրանք էին Մոհամադռեզա Արեֆը, Ազգային անգվատնգության գերագույն խորհրդի նախկին քարտուղար և Իրանի ատոմային ծրագրի վերաբերյալ «վեցյակի» հետ բանակցություններում Իրանի նախկին բանակցող Հասան Ռոուհանին, ինչպես նաև Փոստի և հեռահախորդակցության նախարար Սեյեդ Մոհամադ Քարազին:
Հադադ Ադելի ինքնաբացարկից հետո պահպանողականներից ցուցակում են մնում Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալիաքբար Վելայաթին, Թեհրանի քաղաքապետ Մոհամադբաքեր Քալիբաֆը, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի նախկին հրամանատար Մոխսեն Ռեզան և Իրանի ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Սայիդ Ջալալին։

Два из восьми кандидатов в президенты Ирана взяли самоотвод
Бывший первый вице-президент Ирана Мохаммадреза Ареф отказался участвовать в президентских выборах, намеченных на 14 июня. Кроме того, накануне о снятии с выборов своей кандидатуры заявил экс-спикер парламента Ирана Голямали Хадад-Адель, сообщает «Росбалт».
Таким образом, уже двое из восьми претендентов на пост главы государства, допущенных к выборам, вышли из предвыборной гонки.
По словам Мохаммадрезы Арефа, занимавшего пост вице-президента во время второго срока президентства Мохаммада Хатами (1997-2005), снять кандидатуру с выборов он решил после беседы с экс-президентом, с которым находится в дружеских отношениях.
«В понедельник вечером я встретился с Мохаммадом Хатами и решил, что мое участие в выборах не будет полезно для всеобщей реформы», - заявил Арефа.
Отметим, что список из восьми допущенных к голосованию кандидатов МВД Ирана опубликовало в конце мая. В него вошли три политика, относящихся к реформаторскому направлению: бывший первый вице-президент Ирана Мохаммадреза Ареф, экс-секретарь Высшего Совета национальной безопасности Ирана и бывший переговорщик с «шестеркой» по иранской ядерной программе Хассан Роухани, а также экс-министр почты и телеграфа Сейед Мохаммад Карази. Из числа политиков-консерваторов после ухода Хадад-Аделя в списке остаются экс-министр иностранных дел страны Алиакбар Велаяти, мэр Тегерана Мохаммадбакер Калибаф, бывший командующий КСИР Мохсен Резайи и секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Саид Джалили.