Քննարկվեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցին հարկային արտոնություններ տալու հարցը
Խորհրդարանն այսօր քննարկել է Դիլիջանի միջազգային դպրոցին հարկային արտոնություն տրամադրելու օրինագիծը։ Օրինագծի հեղինակները պնդում էին, որ այդպիսով Հայաստանը կունենա տարածաշրջանում աննախադեպ կրթական համալիր, և կբարձրանա մեր երկրի վարկը, կավելանա զբոսարջիկների հոսքը, կբացվեն աշխատատեղեր։
Փոխարենը «ՀԱԿ» խմբակցության պատգամավոր Հարնտ Բագրատյանն անընդունելի է համարում այս օրինագիծը։
–Մարդիկ մեզանից փող են ուզում, բայց չեն ասում՝ ինչի՞ համար,–իր ելույթում ընդգծել է Հ. Բագրատյանը՝ ավելացնելով,–տվե՛ք ինձ արտոնություն, ինչքան ուզում եք՝ քոլեջներ բերեմ։ Թող բերաններից ջրեր չվազի, թե տեսեք-տեսեք՝ արտասահմանյան դասախոսներ են գալու։
Օրինագծի մասին իր կարծիքն է հայտնել նաև ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը։ Ըստ նրա՝ կառավարությունը պետք է ներդրումային նման ծրագրեր հայթայթի ու հարկային արտոնություններ տա:
–Այնպիսի տպավորություն է, որ ՀՀ-ում ներդումներ կատարելու համար կազմակերպությունները հերթ են կանգնել,–հայտարարել է նա՝ միաժամանակ ավելացնելով,–Կառավարությունը պետք է նաև ծրագիր բերի, թե ինչ է ներկայացնում մեզ: Հասկանալի չի՝ ծրագրի շրջանակներում ապրանքների ներկրումը ո՞վ է վերահսկելու: Պետական եկամուտների կոմիտեն պետք է խստացված վերահսկողություն իրականացնի այս ուղղությամբ։

В НС обсудили вопрос предоставления Международной школе Дилижана налоговых и таможенных льгот
Сегодня в Национальном собрании РА продолжились обсуждения законопроекта о предоставлении налоговых и таможенных льгот международной школе Дилижана. Авторы законопроекта настаивают, что это позволить построить в Армении не имеющий аналогов в регионе образовательный центр, поднять рейтинг страны, обеспечить приток туристов и открыть новые рабочие места.
В ходе обсуждения депутат от фракции АНК Грант Багратян назвал данный законопроект неприемлемым, подчеркнув, что «у нас хотят деньги, но не говорят – на что».
Свое мнение относительно законопроекта высказал и спикер НС Овик Абрамян. По его словам, правительство должно искать подобные проекты и предоставлять им налоговые льготы.
«Такое впечатление, что организации выстроились в очередь для внедрения в Армении инвестиций. Правительство должно представить программу, объясняющую нам свои предложения. Непонятно, кто будет контролировать импорт товаров в рамках данного проекта. В этом направлении Комитет по госдоходам должен осуществлять усиленный контроль», - заявил Абрамян.
Кстати, авторы законопроекта постоянно подчеркивали, что это не иностранноязычная, а международная школа.