Ճանապարհային ոստիկանության պարզաբանումը
Հաշվի առնելով ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից 2013 թվականի հունիսի 19-ին քննարկված «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծով գործող օրենսգրքի 124.4-րդ հոդվածում (Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից սահմանված արագությունը գերազանցելը) կատարված փոփոխության հետ կապված հանրային հետաքրքրությունը՝ Ճանապարհային ոստիկանությունը պարզաբանում է.
1. կատարված փոփոխությունը, ըստ էության, բովանդակային իմաստով իրավախախտման դիսպոզիցիայի և սանկցիայի փոփոխություն չի ենթադրում, այսինքն վարչական տույժի տեսակի կամ սանկցիայի չափի որևէ խստացում չի իրականացվում,
2. փոփոխության նպատակը արագաչափ սարքի հնարավոր սխալանքի չափի կիրառումն օրենքով ամրագրելն է:
Մասնավորապես, նշված հոդվածի գործող խմբագրության 1-ին մասից հանվում է արագությունը մինչև 10 կմ/ժ-ով գերազանցելու համար պատասխանատվություն չնախատեսող դրույթը, համապատասխանաբար 10-ով նվազեցվում են հոդվածի 2-րդ, 3-րդ և 4-րդ մասերով նախատեսված՝ արագության գերազանցման չափերը, և հոդվածում ավելացվող 5-րդ մասով այդ նույն դրույթը՝ 10 կմ/ժ-ը կիրառելի է դարձվում հոդվածի բոլոր մասերի նկատմամբ՝ օրենքով ամրագրելով արագաչափ սարքի հնարավոր սխալանքի չափի կիրառումը: Օրինակ, եթե 60 կմ/ժ թույլատրելի առավելագույն արագությամբ ճանապարհին վարորդը երթևեկում է 75 կմ/ժ արագությամբ, նախկին խմբագրության դեպքում այդ իրավախախտումը որակվում էր հոդվածի 1-ին մասով (11-20 կմ/ժ-ով գերազանցելը) և նշանակվում էր տուգանք 10.000 դրամի չափով: Նոր խմբագրության պարագայում նույն արարքը կրկին որակվելու է հոդվածի 1-ին մասով (1-10 կմ/ժ-ով գերազանցելը) և նշանակվելու է տուգանք 10.000 դրամի չափով, քանի որ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն, վարչական տույժ նշանակող մարմինը որոշում կայացնելիս արագաչափ սարքի արձանագրած չափից պարտավոր է հանել 10 կմ/ժ (75կմ/ժ – 10կմ/ժ = 65 կմ/ժ, այսինքն գերազանցում 1-10կմ/ժ-ով):

Разъяснения Дорожной полиции РА
Учитывая общественный интерес, связанный с поправкой, внесенной в ст. 124.4 (Превышение скорости водителями транспортных средств) действующего кодекса, в соответствии с законопроектом РА «О внесении дополнения и изменений в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях», рассмотренным в Национальном собрании РА 19 июня 2013г., Дорожная полиция поясняет:
1. внесенная поправка, по сути, в плане содержания не предполагает изменения диспозиции и санкции за правонарушение, т.е. никакого ужесточения административного штрафа или санкции не осуществляется;
2. цель изменения – закрепление в законе применения объема возможной погрешности прибора по измерению скорости.
В частности, из первой части действующей редакции указанной статьи исключается положение, не предусматривающее ответственности за превышение скорости до 10 км/ч, соответственно на 10 снижаются объемы превышения скорости, предусмотренные частями 2, 3 и 4 данной статьи, а в части 5 статьи добавляется это же положение: пункт о 10 км/ч становится применимым для всех частей статьи, закрепляя по закону применение объема возможной погрешности измерителя скорости.
К примеру, если при максимально допустимой скорости 60 км/ч на дороге водитель движется со скоростью 75 км/ч, то в случае прежней редакции это правонарушение квалифицировалось по части 1 статьи (превышение скорости на 11-20 км/ч) и назначался штраф в размере 10.000 драмов. Согласно новой редакции, данное деяние вновь будет квалифицироваться по части 1 данной статьи (превышение скорости на 1-10 км/ч) и будет назначаться штраф в размере 10.000 драмов, поскольку, согласно части 5 статьи, орган, назначающий административный штраф, при вынесении решения обязан снять 10 км/ч из показателя скорости, зафиксированного прибором по измерению скорости (75 км/ч – 10 км/ч = 65 км/ч, то есть превышение на 1-10 км/ч).