Քաթարի էմիրը իշխանությունը փոխանցել է որդուն
Քաթարի էմիր շեյխ Համիդ բին Խալիֆա ալ Թանին հայտարարել է, որ իշխանությունը հանձնում է իր որդուն` շեյխ Թամիմին:
Քաթարի հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում հեռարձակվող իր ելույթում շեյխ Համիդը հայտարարել է, որ եկել է ժամանակը ճանապարհը զիջելու երիտասարդ սերնդին: Նա սակայն չի խոսել Քաթարի վարչապետի և արտգործնախարարի մասին, որոնք նույնպես ենթադրվում է, որ պետք է հրաժարական տան:
33-ամյա թագաժառանգ Թամիմը կրթություն է ստացել Մեծ Բրիտանիայում, սակայն փորձագետների մեծ մասը նրանից լուրջ փոփոխություններ չի ակնկալում, չնայած որ նրա հայրը` շեյխ Համիդը, հայտարարել է, որ որդու գահակալությամբ նոր էջ է բացվում երկրի պատմության մեջ:
Նշենք, որ իշխանության փոխանցման նման ձևը մինչ այս ուղղակի չլսված բան է Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համար, որտեղ տիրակալները գահին են մնում ցմահ կամ գահընկեց են լինում:
Շեյխ Համիդ բին Խալիֆ ալ Թանին էմիր էր դարձել 1995թ.` Շվեցարիայում գտնվող հոր գահընկեցությունից հետո:

Эмир Катара передал власть своему сыну
Эмир Катара шейх Хамад бин Халифа Аль Тани заявил, что покидает этот пост и передает властные полномочия своему сыну, шейху Тамиму.
В своей речи, которая транслировалась по государственному телевидению Катара, шейх Хамад сказал, что пришло время дать дорогу молодому поколению. Он не стал упоминать ни о премьер-министре, ни главе МИД Катара, которые, как ожидается, тоже должны покинуть свои посты.
33-летний кронпринц Тамим получал образование в Британии, однако наблюдатели не ожидают каких-либо серьезных перемен в политике государства, несмотря на слова его отца об "открытии новой страницы" в истории Катара.
По словам корреспондентов, подобная передача власти - почти неслыханное дело для арабских государств региона Персидского залива, где правитель чаще всего остается на троне до самой смерти или пока не будет свержен.
Шейх Хамад бин Халифа Аль Тани стал эмиром Катара в июне 1995 года после свержения своего отца, находившегося на отдыхе в Швейцарии.