Օբաման և Էրդողանը համաձայնության են եկել սիրիացի ապստամբներին լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու հարցում
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցում քննարկել են հակակառավարական ցույցերը Թուրքիայում։ «Կողմերն ընդգծել են բռնություններից հրաժարվելու կարևորությունը, ինչպես նաև ազատ խոսքի, ազատ մամուլի և խաղաղ ցույցեր անցկացնելու իրավունքները»,–ասված է Սպիտակ տան հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ պաշտոնական Վաշիմգթոնը մտահոգություն էր հայտնել Անկարայում թուրքական իշախանությունների կողմից ցուցարարներին ցրելու ժամանակ ուժի կիրառման կապակցությամբ։
Օբաման և Էրդողանը նաև անդրադարձել են սիրիական ճգնաժամին։ Նրանք համաձայնության են եկել սիրիացի ապստամբներին լրացուցիչ օգնություն ցուցաբերելու հարցում։

Обама и Эрдоган пришли к согласию в вопросе предоставления дополнительной помощи сирийским повстанцам
Президент США Барак Обама и премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган в ходе телефонного разговора обсудили антиправительственные протесты в Турции. Об этом сообщается в совместном коммюнике лидеров двух стран
«Два лидера обсудили важность отказа от насильственных методов, а также права на свободу слова, свободную прессу и принцип свободы собраний", - отмпечено в документе.
Ранее Вашингтон выразил обеспокоенность действиями турецких властей во время разгона демонстрантов, в то время как в Анкаре возразили на эту критику.
Обама и Эрдоган также обменялись мнениями по поводу конфликта в Сирии. Они пришли к согласию относительно необходимости предоставить дополнительную помощь сирийским повстанцам. Как сообщала ранее турецкая газета «Хюрриет», двусторонние контакты интенсифицировались после решения главы Белого дома дать зеленый свет оказанию военной помощи вооруженной сирийской оппозиции, отмечает «Интерфакс».