ԵԽԽՎ–ում Հայաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակությունները քննարկել են փոխադարձ վստահության հարցը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի շրջանակում կայացել է Ադրբեջանի և Հայաստանի պատվիրակությունների անդամների հանդիպումը, որին մասնակցել է նաև ԵԽԽՎ նախագահ Ժան Կլոդ Մինյոնը:
Ադրբեջանական APA գործակալության փոխանցմաբ՝ հայկական և ադրբեջանական պատվիրակությունները հանդիպմանը մասնակցել են ամբողջ կազմով: Երկու ժամ տևած քննարկումների օրակարգում եղել է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջև վստահության ձևավորման հարցը: Ժան Կլոդ Մինյոնը դրական է գնահատել հանդիպումը։
«Երկու կողմերն էլ անկեղծ ցանկություն և քաղաքական կամք ունեն համատեղ աշխատելու և համագործակցելու:Մենք որոշել ենք շարունակել նման հադիպումները: Դրանք տեղի կունենան նաև հաջորդ նստաշրջանների ժամանակ»,-ասել է Մինյոնը:

В ПАСЕ состоялась встреча между делегациями Армении и Азербайджана
Накануне после пленарного заседания летней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы состоялась встреча между делегациями Армении и Азербайджана с участием председателя ПАСЕ Жан-Клода Миньона.
Участие во встрече, которая длилась около двух часов, делегации обеих стран приняли в полном составе. В повестке обсуждения стоял вопрос формирования атмосферы доверия между сторонами Карабахского конфликта.
После встречи Жан-Клод Миньон оценил ее как встречу доброй воли:
«Эта была встреча между друзьями. Мы приняли решение встретиться как друзья здесь, в доме демократии, и обсудить то, как мы сможем вместе построить свою деятельность. Должен отметить, что я почувствовал наличие с обеих сторон искреннего желания, политической воли для совместной деятельности. Мы приняли решение продолжить подобные встречи. Встречи состоятся и на следующих сессиях».