Իրանում միջուկային նոր օբյե՞կտ են կառուցում
«Ռոյթերս» լրատվական գործակալությունը հայտնում է՝ տարագիր իրանցիների մի խումբ հայտարարել է, որ Իրանում նոր կառուցվող միջուկային օբյեկտի մասին տվյալների է տիրապետում:
Իրանական դիմադրության ազգային խորհրդի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ խոսքը Դեմավենդ լեռից 10 կմ դեպի արևմուտք և Թեհրանից մոտ 60 կմ հեռավորության վրա գտնվող ստորգետնյա օբյեկտի մասին է: Այն ունի 4 թունել, որոնցից երկուսը 550 մ երկարություն և 6 հսկայական ստորգետնյա դահլիճներ ունեն:
Ընդդիմադիրների տվյալներով՝ այդ օբյեկտի շինարարությունը սկսվել է 2006թ. և արդեն ավարտվում է: Ընդդիմադիր խումբը այդ օբյեկտի և նրա նշանակության մասին այլ տեղեկություններ չի հայտնել:

В Иране строится новый ядерный объект?
Иранская оппозиционная группа в изгнании заявила, что располагает данными о строительстве в Иране нового ядерного объекта, сообщает агентство «Reuters».
По словам представителей Национального совета иранского сопротивления, речь идет о подземном объекте, расположенном в 10 километрах к западу от города Демавенд, примерно в 60 километрах от Тегерана. Объект состоит из четырех тоннелей, два из которых имеют длину в 550 метров, и шести огромных подземных залов.
Строительство, по данным оппозиционеров, было начато еще в 2006 году. В настоящий момент, заявили они, идут завершающие работы. Иной информации об объекте, включая его предназначение, в оппозиционной группе не сообщили.