Առա՛ջ, դեպի ապահով ԵԺԿ
Ամեն անգամ, երբ Սերժ Սարգսյանը մեկնում է որեւէ եվրոպական երկիր՝ հանդիպելու Վիլֆրիդ Մարտենսի հետ, նորից ինքս ինձ հարց եմ տալիս՝ լավ, ի՞նչ է շահել Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը անցած մեկուկես տարվա ընթացքում:
2012-ի փետրվարին ՀՀԿ-ն դառնալով Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության անդամ, քիթն այնպես ցցեց, որ կարելի էր կարծել, թե իսկապես դարձել է «եվրոպական մեծ ընտանիքի անդամ»:
Դե, շատերը մտածեցին, որ այսուհետ գուցե նախկին «ռազմախով» չի կեղծի ընտրությունները: Մի քիչ խղճով կկեղծի, որ ԵԺԿ-ից հանկարծ թուքումուր չստանա:
Այնինչ, շատ կարճ ժամանակ անց պարզվեց, որ նույն ինքը ԵԺԿ նախագահ Մարտենսը դեմ չէ կեղծելուն: Նա նախ այստեղ հայտնվեց խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ու վստահ հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ն է հաղթելու՝ ստանալով ձայների մեծամասնությունը: Իսկ հետո տարեվերջին ՀՀԿ-ի համագումարին հղած ուղերձում աներկբայորեն պնդեց, որ նախագահական ընտրություններում վերընտրվելու է Սերժ Սարգսյանը:
Չի մոռացվել նաև այն, թե ինչպես էր Մարտենսը նախագահական ընտրություններից հետո, գերազանցելով նախագահական նստավայրի «սոցիոլոգներին», հայտարարում, թե ինչքան տոկոս էր նախատեսված Րաֆֆի Հովհաննիսյանի համար։ ԵԺԿ ղեկավարին, այսպես ասած, «տղա» էին բերել այն օրերին։
ԵԺԿ-ՀՀԿ միասնության մեկուկեսամյա ժամանակահատվածում դեռ որ միայն սա ենք տեսել եւ նաեւ՝ եվրոպական երկրների տարբեր մայրաքաղաքներում ԵԺԿ գագաթնաժողովներին կամ համագումարներին Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը, այստեղ՝ Մարտենսին ընդունել-ճանապարհելու արարողությունները:
Ուրիշ ոչինչ: Միայն փոխայցելություններ, փոխադարձ հաճոյախոսություններ ու փառաբանումներ՝ «միջկուսակցական համագործակցությունը է՛լ ավելի սերտացնելու» օրակարգային հարցով:Ամենակարեւորը՝ ԵԺԿ-ն իր բարձրունքից շարունակ վարկանիշ է «խփում» ՀՀԿ-ի համար:

Вперед, к обеспеченной ЕНП!
Каждый раз, когда Серж Саргсян отбывает в одну из европейских стран, чтобы встретиться с Вильфредом Мартенсом, я задаюсь вопросом: «Ладно, что получили от этого Армения и армянский народ за прошедшие полтора года?»
Когда в феврале 2012 года РПА стала членом Европейской народной партии, первая так задрала свой нос, что можно было подумать, будто она в действительности стала «членом большой европейской семьи».
Многие тогда подумали, что впредь власти не будут фальсифицировать выборы с таким размахом. То есть, взыграет совесть, и они не захотят удостоиться критики ЕНП.
Однако некоторое спустя время выяснилось, что тот же председатель ЕНП не слишком-то против фальсификаций. Сначала он прибыл в Армению перед парламентскими выборами и уверенно заявил, что победит РПА, которая наберет большинство голосов. Затем в конце года в письме, адресованном съезду РПА, без тени сомнения заявил, что на выборах переизберется Серж Саргсян.
Не забылось и то, как Мартенс после президентских выборов, давая фору «социологам» президентского дворца, заявлял о том, сколько процентов было предусмотрено Раффи Ованнисяну. В те дни руководителя ЕНП привели в качестве «парня, дающего итог».
За полтора года союзничества ЕНП-РПА мы стали свидетелями лишь вышеперечисленного. Хотя, не будем забывать и об участии Сержа Саргсяна в саммитах и съездах ЕНП, а также церемонии встреч и проводов Мартенса.
Не более. Лишь двусторонние визиты, обмен любезностями и похвалой по части «еще большего углубления сотрудничества». И, самое главное, ЕНП со своей высоты продолжает «набирать» рейтинг для РПА.