ԱՄՆ-ը կողմ է Եգիպտոսի պաշտոնանկ արված նախագահին ազատ արձակելուն
ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Ջեն Փսաքը ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ դրական է պատասխանել լրագրողներից մեկի հարցին, թե արդյոք Վաշինգտոնը համաձա՞յն է Բեռլինի այն դիրքորոշման հետ, որ Եգիպտոսի պաշտոնանկ արված նախագահ Մոհամեդ Մուրսին պետք է ազատ արձակվի:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 3-ի իրադարձություններից հետո Մուրսին ձերբակալված է։ Զինվորականները չեն հայտնում նրա գտնվելու վայրը՝ բավարարվելով հայտարարություններով, որ նախկին նախագահի անվտանգությանը ոչինչ չի սպառնում:
Երեկ Կահիրեում կրկին տեղի են ունեցել Մուրսիի հակառակորդների և կողմնակիցների ցույցերը։ Այս անգամ բախումներ չեն եղել՝ մահմեդականների համար սրբազան ամիս հանդիսացող Ռամադանի առաջին ուրբաթը երկու կողմերն էլ նշել են առանց արյան։

США выступают за освобождение свергнутого Мурси
Представитель Госдепартамента США Джен Псаки в ходе еженедельного пресс-брифинга в пятницу присоединилась к ранее прозвучавшему призыву Германии отпустить на свободу свергнутого военными президента Египта Мохаммеда Мурси, сообщает «ВВС».
Несколькими часами ранее с призывом освободить Мурси или, как минимум, обеспечить доступ к нему представителей международных организаций, выступило правительство Германии.
Напомним, что после событий 3 июля Мухаммед Мурси был арестован. Новые власти страны не раскрывают его местонахождение, ограничиваясь заявлениями, что он находится в безопасном месте.