Կարեն Անդրեասյանի երեք հարցադրումները Տարոն Մարգարյանին
Այսօր Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը պաշտոնական գրությամբ երեք հարցադրում է ուղղել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին:
1. Ներքաղաքային տրանսպորտի սակագների թանկացումը հնարավոր է բացառապես Երևանի քաղաքապետի որոշման առկայության դեպքում: Արդյո՞ք Դուք ստորագրել և օրենքով նախատեսված ձևով հրապարակել եք նման որոշում և եթե ոչ, ապա ակնհայտ չէ՞, որ առանց պատշաճ հրապարակման նման որոշում իրավաբանորեն գոյություն չունի:
2. Առանց քաղաքապետի որոշման տրանսպորտի սակագները բարձրացրած բոլոր ուղևորափոխադրող ընկերությունները ենթարկվելու՞ են պատասխանատվության:
3. Եթե գործող ուղևորափոխադրող ընկերությունները դիմել են տրանսպորտի սակագնի բարձրացման խնդրանքով, ապա անհրաժեշտ չէ՞ արդյոք հայտարարել նոր մրցույթ, որին հնարավոր է մասնակցեն նոր ընկերություններ՝ 100 ՀՀ դրամ սակագնի առաջարկով:
Կարեն Անդրեասյանը նաև նշել է. « Տրանսպորտի սակագների թանկացման որոշումը անթույլատրելի է առանց պատշաճ հանրային քննարկման, բայց առավել դատապարտելի է, երբ նման թանկացումը կատարվում է օրենքի կոպիտ խախտումներով: Վստահ ենք, որ եթե սակագների բարձրացման գործընթացը եղել է օրենքի խախտմամբ, ապա ոչ միայն պետք է խիստ պատասխանատվության ենթարկվեն մեղավորները, այլև հուլիսի 20-ից հավելյալ գումարներ վճարած մեր համաքաղաքացիներին պետք է տրվի նյութական համարժեք փոխհատուցում»:

Три вопроса омбудсмена Тарону Маргаряну
Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил ряд вопросов мэру Еревану Тарону Маргаряну в связи с повышением тарифов на проезд в столичном общественном транспорте:
«Повышение тарифов на внутригородской транспорт возможно исключительно в случае решения мэра Еревана. Действительно ли Вы подписали и обнародовали подобное решение предусмотренным законом образом и, если нет, то разве не очевидно, что без должного обнародования подобное решение юридически не существует?
Будут ли привлечены ответственности компании, занимающиеся пассажироперевозками по повышенным тарифам без решения мэра?
Если компании, занимающиеся пассажироперевозками, обратились с просьбой о повышении тарифов, то разве нет необходимости объявить новый конкурс, в котором могут принять участие компании с предложением тарифа в 100 драм?
Повышение тарифов на транспорт непозволительно без должных общественных обсуждений, тем более, что повышение происходит с грубым нарушением закона. Уверены, что если процесс повышения тарифов прошел с нарушениями закона, то все виновники не только должны быть призваны к ответственности, но и гражданам, которые с 20 июля платили дополнительные суммы, должна быть дана соразмерная материальная компенсация».