Ֆրանսիայի խորհրդարանը երկրի նախագահին կոպտելը թույլատրելի է համարել
Երեկ Ֆրանսիայի խորհրդարանը չեղյալ է հայտարարել 1881թ. ընդունված օրենքը, համաձայն որի նախագահի նկատմամբ վիրավորանքը կամ կոպտությունը պատասխանատվության էր ենթարկում:
Մինչ այս օրենքի ընդունումը երկրի ղեկավարը արտոնյալ կարգավիճակ ուներ՝ նրա հասցեին ասված կոպիտ խոսքն ինքնըստինքյան համարվում էր իրավախախտում, իսկ այժմ արդեն վիրավորանք ստացած նախագահը զրպարտանքի կամ վարկաբեկման փաստով պետք է դիմի դատարան:
Այս օրենքի ընդունման պատճառ է հանդիսացել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը. այնտեղ նշված է, որ Ֆրանսիան խախտել է ցուցարարներից մեկի իրավունքները, որին տուգանել էին նախագահ Սարիոզիին ուղված «Հեռացի´ր, հիմար» պաստառը կրելու համար:
Եվրոպական դատարանը գտել է, որ Ֆրանսիան խախտել է երկրի նախագահի մասին արտահայտվելու ցուցարարի իրավունքը:

Парламент Франции разрешил грубить президенту страны
25 июля парламент Франции проголосовал за отмену закона 1881 года, вводившего ответственность за грубость в отношении президента Республики, сообщает «Reuters».
До принятия этого закона глава государства находился в привилегированном положении относительно всех остальных граждан. Любая грубость в его (или ее) адрес автоматически считалась правонарушением.
Отныне оскорбленному президенту придется доказывать факт клеветы или диффамации в суде. Закон был принят после решения Европейского суда по правам человека, определившего, что Франция нарушила права демонстранта, оштрафованного за плакат, гласивший «Отвали, придурок!», адресованный президенту Николя Саркози.
ЕСПЧ решил, что тем самым Франция нарушила право демонстранта на выражение своего мнения о главе государства, передает. Это выражение стало весьма популярным во Франции, когда его употребил сам Саркози в отношении человека, не пожелавшего пожать президентскую руку.