Ռուսաստանը Ճապոնիային առաջարկել է համատեղ զարգացնել Կուրիլյան կղզիները, իսկ Ճապոնիան մերժել է
Պաշտոնական Մոսկվան Ճապոնիայի իշխանություններին առաջարկել է համատեղ զարգացնել Հարավային Կուրիլները, որոնք Ճապոնիան համարում է իրենը։ Ըստ առաջարկի՝ համաձայնության դեպքում ծրագիրը պետք է իրականցվի ռուսական օրենսդրության հիմքի վրա՝ որպես Կուրիլյան կղզիների պատկանելության հարցի լուծման տարբերակ։Այս մասին հայտնում է ճապոնական «Կիոդո» գործակալությանը։
Հղում անելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին՝ գործակալությունը հայտնում է, որ այս առաջարկով հանդես է եկել ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Իգոր Մորգուլովը հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ճապոնական ԱԳ նախարարի տեղակալ Մացույամա Մասաջիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Աղբյուրը հայտնում է նաև, որ Ճապոնիան մերժել է առաջարկը, քանի որ դրանով երկիրը փաստացիորեն պետք է ճանաչի Ռուսաստանի իշխանությունը կղզիների նկատմամբ:

Россия предложила Японии совместно развивать южные Курилы
Россия предложила Японии совместно развивать южные Курилы на основе российского законодательства, чтобы разрешить проблему принадлежности четырех островов Курильской гряды, сообщает в воскресенье агентство «Киодо» со ссылкой на дипломатические источники.
По данным агентства, идея совместного развития островов под российской юрисдикцией была предложена заместителем министра иностранных дел России Игорем Моргуловым во время встречи с замглавой японского МИД-а Мацуямой Масаджи, состоявшейся 20 июня в Санкт-Петербурге.
По словам собеседника агентства, Япония отказалась принимать предложение, поскольку оно подразумевает признание российского суверенитета над спорными островами. Япония попросила Москву пересмотреть свое предложение.