Սնոուդեն. «Շնորհակալ եմ Ռուսաստանից ինձ ապաստան տրամադրելու համար»
ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը Ռուսաստանին շնորհակալություն է հայտնել իրեն ժամանակավոր կեցության տրամադրելու համար։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ին։
«Վերջին ութ ամիսների ընթացքում մենք հետևել ենք՝ ինչպես է Օբամայի աշխատակազմը անհարգալից վերաբերվում թե՛ միջազգային, և թե ներքին օրենսդրությանը։ Սակայն արդարադատությունը հաղթանակեց: Ես շնորհակալ եմ Ռուսաստանի Դաշնությունից՝ միջազգային պարտավորություններին համապատասխան ինձ ապաստան տրամադրելու համար»,- հայտնել է ամերիկացի նախկին գործակալը։
Հիշեցնենք՝ Էդվարդ Սնոուդենը ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների մասին գաղտնի տեղեկություններ էր հրապարակել։ Միացյալ Նահանգները հետախուզում է հայտարարել նրա նկատմամբ և ձգտում է հասնել նրա արտահանձնմանը։ Հայրենիքում Սնոուդենին մեղադրում են լրտեսության համար։

Сноуден благодарит Россию за предоставление временного убежища
Экс-сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден назвал торжеством правосудия решение о предоставлении ему временного убежища в России и благодарит страну, сообщает РИА «Новости».
«За последние восемь недель мы наблюдали, как администрация Обамы показывает неуважительное отношение к международному и внутреннему законодательству, но в итоге правосудие восторжествовало. Я благодарю Российскую Федерацию за предоставление мне убежища в соответствии с законами страны и международными обязательствами», — заявил Сноуден.
Ранее адвокат Сноудена Анатолий Кучерена заявил, что тот получил временное убежище в РФ сроком на один год. Экс-сотрудник ЦРУ, выдачи которого добиваются США, уже покинул территорию аэропорта «Шереметьево» в сопровождении представительницы «Wikileaks» Сары Харрисон.