Արցախի մի շարք քաղաքական կուսակցությունների հայտարարությունը
Արցախի քաղաքական կուսակցությունները, որպես Արցախի ժողովրդի քաղաքական մտքի և կամքի հիմնական արտահայտողներ, հավատարիմ մնալով  Արցախի անկախ պետականության սկզբունքներին, որոնք արտահայտվել են միջազգային ճանաչված չափանիշներով 1991 թվականի համաժողովրդական և 2006 թվականի Սահմանադրության ընդունման հանրաքվեներով, հաստատում են, որ ԼՂՀ-ի դուրս մղումը  բանակցային գործընթացից, ինչպես նաև ԼՂՀ փաստացի պետականության անտեսումը և հակամարտության հանգուցալուծման նկատմամբ խտրական մոտեցումների դրսևորումները, ներկա փուլում ձախողման են դատապարտել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ջանքերը:
Վերը նշված  հաստատումից ելնելով՝ մեկ անգամ ևս պահանջում ենք.
-        հարգել ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ ապահովելով  ԼՂՀ-ի լիիրավ մասնակցությունը հակամարտության կարգավորման գործընթացին.
-       չխաթարել ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգությունը, որի հիմնական երաշխիքը ԼՂՀ անկախ պետականությունն է ու ԼՂՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված տարածքային ամբողջականությունը:
Մենք համոզված ենք, որ վերոհիշյալ պահանջները չիրականանալու դեպքում վտանգի է ենթարկվում մինչ այժմ խաղաղ պայմաններում ամրագրված տարածաշրջանային հավասարակշռությունը, որի խախտման հետևանքով ապագա ոչ ցանկալի զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը  ընկնում է միջազգային հանրության և հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարության վրա:
ԼՂՀ քաղաքական կուսակցությունները զորակցություն հայտնելով ԼՂՀ իշխանություններին և պաշտպանելով ԼՂՀ ԱԳՆ 2009 թվականի հուլիսի 15-ի հայտարարությունը, կոչ են անում Արցախի բնակչությանը ցուցաբերել միասնականություն վճռակամություն և զգոնություն:

Политические силы Карабаха выступили с заявлением
Политические партии Арцаха - как основные выразители политической мысли и воли народа Арцаха, оставаясь приверженными принципам независимой государственности, выраженным в ходе референдума 1991 года, осуществленного в соответствии с международными критериями, и референдума по принятию Конституции в 2006 году, подтверждают, что вытеснение НКР из формата переговоров, а также игнорирование фактической государственности НКР и дискриминационное отношение к путям урегулирования конфликта, на данном этапе ведут к провалу усилий по урегулированию карабахско-азербайджанского противостояния.
Исходя из этого, мы вновь требуем
- уважать право народа НКР на самоопределение, обеспечив полноправное участие НКР в переговорах по урегулированию конфликта
- не подвергать опасности безопасность народа НКР, основным гарантом которой являются независимая государственность НКР и закрепленная в Конституции территориальная целостность.
Мы убеждены, что при невыполнении вышеизложенных требований под угрозой окажется закрепленная в мирных условиях региональная стабильность, ответственность за нарушение которой падет на международное сообщество и руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Политические партии НКР, заявляя о поддержке властей НКР и присоединяясь к заявлению МИД НКР от 15 июля, призывают население НКР к единству, решимости и бдительности.