Մոսկվայում կայացել է Սարգսյան–Պուտին հանդիպումը
Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը։ «Գոլոս Ռոսսիի»–ի փոխանցմամբ՝ երկու երկրների ղեկավարներն ընդգծել են, որ մտադիր են երկկողմ հարաբերությունները հասցնել ավելի բարձր մակարդակի։
«Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր հարաբերությունները բավական արագ զարգանում են,–ասել է Պուտինը, ապա ավելացրել,– Ռուսաստանը Հայաստանի առաջին առևտրատնտեսական գործընկերն է։ Այդ միտումները պահպանվում են»։
Սերժ Սարգսյանն էլ նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների միջև բարեկամության և եղբայրության դարավոր ավանդույթների վրա։
«Ես վստահ եմ, որ այդ հարաբերություններն այսուհետ ևս զարգանալու են փոխըմբռնման հունով` համաձայն բարեկամության, համագործակցության և փոխըմբռնման մասին պայմանագրի»,– ասել է Սարգսյանը։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը գնահատում է այդ հարաբերությունները և ամեն ինչ կանի, որպեսզի դրանք զարգանան։
«Մեզ համար դա առաջնահերթություն է... Միաժամանակ կան հարցեր, որոնք պետք է լուծել, որպեսզի մեր հարաբերությունները հասնեն ավելի բարձր մակարդակի։ Եվ դրա համար եմ ես եկել Մոսկվա»,–նշել է Սարգսյանը։

В Москве состоялась встреча между президентами России и Армении
В Москве состоялась встреча между президентами России и Армении Владимиром Путиным и Сержем Саргсяном. По итогам переговоров в узком составе президенты подчеркнули свое намерение вывести сотрудничество между двумя странами на более высокий уровень.
«Я очень рад тому, что у нас так интенсивно развиваются отношения, причём практически по всем направлениям. Очень частые контакты по линиям парламентов, правительств, бизнес-структур», – сказал Путин.
Он отметил, что рост товарооборота между двумя странами превышает 23%. «Россия – первый торгово-экономический партнер Армении. Эти тенденции сохраняются», – добавил Путин.
Со своей стороны, Серж Cаргсян сказал, что отношения двух стран основаны на вековых традициях дружбы и братства между двумя народами. «Я уверен, что эти отношения и впредь будут развиваться в русле взаимопонимания, согласно договору о дружбе, сотрудничестве и взаимопонимании», — сообщил Саргсян.
Он подчеркнул, что этими отношениями Армения дорожит и будет делать все, чтобы они развивались. «Для нас это приоритет… Вместе с тем, есть вопросы, которые нужно решить, с тем чтобы наши отношения поднимались на более высокий уровень. И с этим я приехал в Москву», — заключил Саргсян.