«Արևմտամետ Սերժ». արար 2–րդ
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում իշխանական քարոզչամեքենան, բոլոր տիպի «դհոլները» և պալատական «վերլուծաբանները» հայտարարում էին, թե իմաստուն և գերնախաձեռնող Սերժ Սարգսյանի քայլերի շնորհիվ ոչ միայն կբացվի սահմանը, այլ նաև Հայաստանը կդառնա արևմտամետ և դուրս կշպրտի ռուսներին։
Ավելի ախմախ և անհեթեթ քարոզ դժվար էր պատկերացնել, բայց Բաղրամյան 26–ում որոշել էին այդ ձևով ներկայացնել «առաջադեմ և արևմտամետ Սերժ Սարգսյանի» մասին պատմվող հեքիաթը։
Հեքիաթն այդ, ինչպես հայտնի է, ավարտվեց նրանով, որ
ա. հայ–թուրքական հարաբերությունները լարվեցին,
բ. Թուրքիան, օգտվելով Սարգսյանի կոպիտ սխալից, Ղարաբաղի հարցում դարձավ ակտիվ խաղացող, Ադրբեջանը դարձավ ավելի ագրեսիվ, իսկ Ղարաբաղի գլխին ամպեր կուտակվեցին,
գ. հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների պատճառով գործնականում դադարեցվեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը,
դ. սահմանն ինչպես փակ էր, այդպես էլ փակ մնաց։
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի իբր «արևմտամետությանը» և մոլի «ռուսատյացությանը», ապա ամեն ինչ ավարտվեց ՌԴ ռազմաբազաները Հայաստանում տեղակայելու պայմանագիրը 49 տարով երկարաձգելու որոշմամբ։ Այսինքն՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքները հայտարարվածի համեմատ ճիշտ հակառակ պատկերն ապահովեցին։
Սարգսյանը ստիպված գնաց այդ քայլին, քանզի այնպիսի խայտառակ վիճակում էր դրել Հայաստանը, որ միայն ռուսական «սապոգով» կարող էր փրկվել։ Ռուսներն էլ, իրենց շահերից ելնելով, «նա կավյոռ» բերեցին «արևմտամետ» Սարգսյանին։
Այդ ամենը, սակայն, դաս չեղավ «արևմտամետ» Սերժի և նրա ոչ պակաս «արևմտամետ» դհոլների համար, քանզի սրանց համար չկա պետական շահ։ Դեմագոգիան ու կեղծիքը հասարակության դեմ զենք դարձրածների համար կա միայն անձնական շահ և փող դիզելու պաթոլոգիկ հակվածություն։
Անձնական շահն ու փողի հանդեպ սերն էր, որ Սերժ Սարգսյանին կրկին «ֆուտբոլասեր» դարձրեց՝ այս անգամ արդեն ԵՄ–ի հետ ասոցացման համաձայնագրի շրջանակներում։
Ու կրկին սկսեցին հեքիաթներ տարածել այն մասին, որ, ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանը կեղծիքներով է ընտրությունների ժամանակ տոկոս «խփում», որ նրա օրոք տնտեսությունն անկում է ապրում, որ արտագաղթը սարսափելի չափերի է հասել, բայց դրա մեղավորը չար Ռուսաստանն է և օլիգարխները, որոնք չեն թողնում ՀՀԿ ղեկավարին դեպի Արևմուտք գնալ։ Այդ դեմագոգիային հետևում էր կոչը, թե պետք է սատարել Սերժին, որպեսզի նա (թերևս, Սաշիկի ձեռքը բռնած) մեզ տանի Եվրոպա և վերջապես ազատի Հայաստանը ռուսներից ու կեղտոտ օլիգարխներից։
Ինչպես արդեն հայտնի է, երեկ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հայտարարել է, որ Հայաստանն անդամակցելու է Մաքսային միությանը։ Ահա այդպես ավարտվեց «Արևմտամետ Սերժի» մասին տարածվող հեքիաթի հերթական մասը։
«Արևմտամետության» հաջորդ նոպայի ժամանակ Սերժն արդեն կարող է հայտարարել, որ Հայաստանը դառնում է ռուսական գուբերնիա, եթե արդեն իսկ չի դարձել։ Չարժե, հետևաբար, թույլ տալ, որպեսզի գործը հասնի այդ ամենի ֆորմալացմանը։ Իշխանափոխության հարցը հիմա ավելի արդիական է դառնում։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարության արդյունքում Հայաստանը Արևմուտքի համար դարձավ «իզգոյ» պետություն, իսկ Ռուսաստանի համար՝ անվստահելի։ Կապ չունի, որ Սարգսյանը մեկ գիշերվա ընթացքում գլխապատառ նետվել է Մաքսային միության գիրկը. միևույն է Կրեմլ արդեն որպես անվստահելի, այլ ոչ թե ռազմավարական գործընկեր է դիտարկում ՀՀ–ին։
Դա նաև ցույց է տալիս, որ Մոսկվան այնքան չի վստահում Հայաստանին, որ պարզապես պարկի մեջ է գցել և բերանը կարել։ Եվ դա տեղի է ունեցել բացառապես Սերժ Սարգսյանի «արևմտամետ» և «շուստրի» քաղաքականության արդյունքում։
Մենք զարգացումների այսպիսի սցենարի մասին բազմիցս զգուշացրել ենք և բոլոր այն մարդիկ, ովքեր հիմա կուրծք են ծեծում և նեղանում իրենց իսկ գովերգած «արևմտամետ» Սերժից, թող նախ հայելու մեջ նայեն և ձևեր չթափեն։
Ստեղծված իրավիճակի համար պատասխանատու է ոչ միայն Սերժ Սարգսյանը, այլ նաև նրան կցված դավիթշահնազարյանները, սութի դեմոկրատները, «Lragir.am»–ները, իրենց քաղաքացիական արժեքների ջատագով համարող «ազնիվ քյարփինջները», որոնք, չգիտես թե որտեղից, վերցրել էին այն թեզը, թե իբր Սերժի ուշքը գնում է արևմտյան արժեքների համար և պետք է նրան աջակցել չար բոյարների դեմ պայքարում։ Սրանք բոլորը մեղավոր են ՀՀ ինքնիշխանությունը Կրեմլի պատերի տակ թողնելու համար։ «Դհոլությունը» վաղեմության ժամկետ չունի։ Եվ կապ չունի, թե այդ «դհոլությունն» արվել է վճարովի, թե հասարակական հիմունքներով։
Ո՞վ պետք է պատասխան տա Արևմուտքի հետ մեր հարաբերությունների փչացման համար։ Բնականաբար «արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանը, բայց նաև այն ժողգործիքները, ովքեր «ընդդիմադիր» և թունդ արևմտամետ դիրքերից Հայաստանը տարան դեպի Մաքսային միություն։

«Прозападный Серж». Акт второй
В период активной фазы «футбольной» дипломатии властный агитпроп, клиенты всех калибров и придворные «аналитики» заявляли, что, благодаря шагам мудрого и сверхинициативного Сержа Саргсяна, не только удастся открыть границу, но и Армения станет прозападной, а Россия при этом будет вытеснена из страны.
Трудно представить более вздорной и нелепой пропаганды, однако в президентском дворце именно таким образом решили преподнести сказку «О прозападном и прогрессивном Серже Саргсяне».
Как известно, данная сказка завершилась тем, что:
а) армяно-турецкие отношения стали еще более напряженными,
б) Турция, воспользовавшись грубой ошибкой Саргсяна, стала активным игроком в вопросе Карабаха, Азербайджан стал агрессивнее, а над Карабахом начали сгущаться тучи,
в) в результате печально известных армяно-турецких протоколов фактически был приостановлен процесс международного признания Геноцида армян,
г) граница так осталась закрытой.
Что касается «прозападности» и «русофобии» Сержа Саргсяна, то всё это закончилось его решением продлить срок дислокации российских военных баз на 49 лет. То есть, результаты «футбольной» дипломатии обеспечили прямо противоположную картину.
Саргсян вынужденно пошел на данный шаг, поскольку оказался в такой плачевной ситуации, что спасти из нее мог лишь русский сапог. Русские же, исходя из собственных интересов, вызвали «прозападного» Саргшсяна на ковер.
Однако это не стало для «прозападного» Сержа и не менее «прозападных» «барабанов» уроком, так как для них не существует понятия «государственные интересы». Для превративших демагогию и фальсификации в используемое против общества оружие существуют лишь личные интересы и патологическая склонность к накоплению денег.
Именно личный интерес и любовь к деньгам вновь побудили Сержа Саргсяна к инициированию «футбола», но уже под именем «Соглашения об ассоциации с ЕС».
Снова началась распространяться сказка о том, что, несмотря на фальсифицируемые Сержем Саргсяном выборы, фиксируемые при нем показатели спада экономики и ужасающие темпы эмиграции, виновными во всем этом являются злая Россия и олигархи, которые не позволяют руководителю РПА продвигаться в сторону Запада. За этой демагогией следовал призыв поддержать Сержа в его стремлении повести нас (по всей видимости, под руку с Сашиком) в Европу и наконец-то освободить Армению от российского засилья и грязных олигархов.
Как стало известно накануне, Серж Саргсян заявил в Москве, что Армения вступит в Таможенный союз. Именно так и завершилась очередная глава распространяемой «О прозападном Серже» сказки.
В следующий раз «прозападный» Серж может заявить, что Армения становится российской губернией, если уже не стала таковой. Следовательно, нельзя допускать, чтобы дело дошло до формализации всего этого. Вопрос смены власти сейчас становится еще более актуальным.
P.S. В результате вчерашнего заявления Сержа Саргсяна Армения стала для Запада государством-изгоем, а для России – ненадежным партнером. И не имеет значения, что Саргсян за одну ночь сломя голову ринулся в Таможенный союз – всё равно Кремль уже рассматривает РА как ненадежного, а не стратегического партнера.
Это показывает, что Москва настолько не доверяет Армении, что попросту решила связать ее по рукам и ногам. Произошло же это исключительно в результате «прозападной» и «шустрой» политики Сержа Саргсяна.
Мы неоднократно предупреждали о возможности подобных развитий, и все те люди, которые сейчас бьют себя в грудь и обижаются на восхваленного ими же «прозападного» Сержа, должны еще раз взглянуть в зеркало и перестать строить удивленные лица.
В сложившейся ситуации виновны как Серж Саргсян, так и закрепленные за ним давидшахназаряны, псевдодемократы, «Lragir.am»-ы и считающие себя апологетами гражданских ценностей «честные кирпичи», с чего-то решившие, что Серж без ума от западных ценностей, и его нужно поддержать в борьбе со злыми боярами. Они все виновны в оставлении суверенитета РА под стенами Кремля. У «барабанства» нет срока давности.
Кто должен ответить за испорченные с Западом отношения? Конечно же, Серж Саргсян. Однако кроме него должны будут ответить и те подпевалы, которые с «оппозиционных» и «яро прозападных» позиций вели Армению в Таможенный союз.