ՀԱԿ–ը պահանջում է քննարկել «Բռնությամբ կատարված հանցագործությունների զոհերին փոխհատուցելու մասին» կոնվենցիան
Խրհրդարանի այսօրվա նիստում «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, անդրադառնալով արդեն 10 տարի ԱԺ օրակարգում գտնվող «Բռնությամբ կատարված հանցագործությունների զոհերին փոխհատուցելու մասին» Ստրասբուրգյան կոնվենցիային, ՀԱԿ խմբակցության անունից պահանջեց քննարկել հարցը:
«Խոսքն առաջին հերթին բռնության այն զոհերին պետական փոխհատուցման մասին է, ում դեպքում բռնություն կատարողները այդպես էլ չեն գտնվել և չեն պատժվել: Մեր պետությունը այդպես էլ չհայտնաբերեց ապրիլի 12-ի ջարդի, ոչ էլ մարտի 1-ի կազմակերպիչներին ու մարդասպաններին»,–հայտարարել է Զուրաբյանը։

АНК требует поставить на обсуждение Конвенцию «О компенсациях жертвам насильственных преступлений»
В ходе сегодняшнего заседания Национального собрания РА председатель фракции АНК Левон Зурабян потребовал от спикера НС Овика Абрамяна поставить на обсуждение парламента Страсбургскую конвенцию «О компенсациях жертвам насильственных преступлений», почти 10 лет находящуюся в повестке НС.
«Речь, в первую очередь, идет о государственных компенсациях тем жертвам насильственных преступлений, в случаях которых совершившие насильственные действия так и не были найдены и наказаны. Наше государство так и не нашло организаторов и исполнителей погромов 12 апреля и бойни 1 марта», - заявил Зурабян.