Պատգամավորները դժգոհ են մնացել Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից
ՀՀ ԱԺ–ում մոտ մեկ ժամ տևած Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դռնփակ նիստից հետո լրագրողների հարցերին պատասխանելիս ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նույնիսկ հիմա էլ է հնարավոր համարել Վիլնյուսում ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը։ Նա վստահ է, որ այն չի հակասի Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը։
Ի դեպ, դռնփակ այդ նիստից պատգամավորներից շատերը դժգոհ են մնացել. նրանք չեն ստացել իրենց հուզող հարցերի պատասխանները։
Մասնավորապես ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ այդպես էլ չի հստակեցվել՝ ինչ է շահում Հայաստանը Մաքսային միությանը միանալով։
Փոխարենը, ի պատասխան պատգամավորների դժգոհության, Էդ. Նալբանդյանն արձագանքել է հետևյալ կերպ.
–Դե գիտեք ինչ՝ եթե որևէ մեկը ցանկանում է միայն ի՛ր հարցը հնչեցնել և չլսել պատասխանը, կարծում է՝ պատասխան չկա: Ես հնչեցված բոլոր հարցերի պատասխանները տվել եմ։ Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ դրանք բավարար չեն, ապա արդեն իր անձնական կարծիքն է։
Իսկ թե ինչո՞ւ Մաքսային միությանը միանալու որոշում նախապես չի քննարկվել ՀՀ քաղաքական ուժերի հետ, արտգործնախարարն այդպես էլ չի պատասխանել։

Депутаты остались недовольны встречей с Эдвардом Налбандяном
Отвечая после встречи за закрытыми дверями в НС на вопросы журналистов, глава МИД Армении Эдвард Налбандян не исключил возможности парафирования в Вильнюсе Соглашения об ассоциации с ЕС. По его словам, это не будет противоречить решению о вступлении в Таможенный союз.
Кстати, многие депутаты НС остались недовольны встречей с Налбанданом, поскольку не получили от министра ответов на интересующие их вопросы.
В частности, секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян отметила, что так и не было прояснено, что выиграет Армения, сменив один экономический режим на другой.
На недовольство депутатов Налбандян ответил следующим образом:
«Если кто-то хочет только озвучить свой вопрос и не услышать ответ, то для него ответа нет. Я ответил на все прозвучавшие вопросы. Если кто-то заявляет о том, что ответы его не удовлетворили, то это его частное мнение».
Что касается причин того, почему решение о вступлении в ТС не было предварительно обсуждено с политическими силами РА, то на этот вопрос глава МИД тоже не ответил.