Բակո Սահակյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Արցախ ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նորանշանակ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքին:
Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է համանախագահ Ուորլիքին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանն առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք կարևորվել է Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ հակամարտության կարգավորման ամենամեծ խոչընդոտը հանդիսանում է պաշտոնական Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականությունը` հավելելով, որ գնալով այն ավելի մեծ սպառնալիք է ներկայացնում տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը` այս համատեքստում կոչ անելով համանախագահին հատուկ ուշադրություն դարձնել տվյալ հարցին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Бако Саакян принял новоназначенного американского сопредседателя МГ ОБСЕ Джеймса Уорлика
Сегодня президент Республики Арцах Бако Саакян принял новоназначенного американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика, сообщает пресс-служба главы государства.
Бако Саакян поздравил сопредседателя Уорлика с назначением на новую должность и пожелал ему эффективной работы.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся азербайджано-карабахского конфликта. Обе стороны отметили необходимость мирного урегулирования конфликта в рамках Минской группы.
Президент Саакян отметил, что самым большим препятствием на пути урегулирования конфликта является деструктивная политика официального Баку, добавив, что со временем она начинает представлять еще большую угрозу миру и стабильности в регионе, и в данном контексте призвал сопредседателя уделять особое внимание этой проблеме.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел Республики Арцах Карен Мирзоян и другие должностные лица.