Ֆասիեն ասել է, որ Արցախը պետք է դառնա բանակցային կողմ
ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանն այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտնել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի նախկին համանախագահ Բեռնար Ֆասիեն Բրյուսելում հոկտեմբերի 14-15-ին կայացած Եվրոպահայերի 3–րդ համագումարի ժամանակ ելույթ է ունեցել՝ կոչ անելով Ռուսաստանին և ԱՄՆ–ին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում փոխել քաղաքականությունը։
Իր ելույթում Ֆասիեն նշել է, որ Արցախը պետք է դառնա բանակցային կողմ, Ռուսաստանը հրաժարվի «Բաժանի'ր, որ տիրես» քաղաքականությունից, ԱՄՆ–ն էլ բանակցությունների ժամանակ հաշվի չառնի Թուրքիայի հետ դաշնակցության հարցը։

Арцах должен стать стороной переговоров – Фасье
В ходе третьей конференции армян Европы в Брюсселе 14-15 октября экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ от Франции Бернар Фасье призвал и Россию и США поменять свою политику в вопросе Арцаха. Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сообщил ответственный по политическим вопросам Бюро АРФД и руководитель ереванского офиса «Ай Дат» Киро Маноян.
В своем выступлении Фасье отметил, что Арцах должен стать стороной переговоров, Россия – отказаться от политики «Разделяй и властвуй», а США – не учитывать факта военно-стратегического союзничества с Турцией в ходе работы в Минской группе ОБСЕ.