Հարցազրույց ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանի հետ
-2009թ. հունվար-մայիս ամիսների տվյալներով՝ ՀՆԱ-ն կրճատվել էր 15,7%-ով, որը բացասական իմաստով ռեկորդային էր։Տնտեսական անկումը շարունակվում է։ Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության օպերատիվ տվյալների՝ ՀՀ ՀՆԱ-ն այս տարվա հունվար-հունիս ժամանակահատվածում նվազել է 16,3%-ով։ Սա փաստու՞մ է այն մասին, որ կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականությունը տապալվել է։
-Այս կառավարությունը հակաճգնաժամային ծրագիր չի էլ ունեցել։ ԱԺ-ն այդպիսի թուղթ չի հաստատել։ Ավելին ասեմ, սրանք ի վիճակի չեն հակաճգնաժամային ծրագիր գրելու։
-2008թ. վերջին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամն էապես չի անդրադառանա մեր տնտեսության վրա։ Վարչապետի կանխատեսումը 100%-ով չիրականացավ։ Այս պարագայում, կառավարությունը պե՞տք է հրաժարական տա, թե՞ ոչ։
-Տիգրան Սարգսյանը նորմալ երկրում վարչապետ չպիտի էլ նշանակվեր։ Այդ նա է դրամի փոխանակարժեքի բարձրացման կործանարար քաղաքականության հեղինակը։ Նորմալ երկրներում մարդուն նման հիմարությունների համար պատժում են, այլ ոչ թե պաշտոնը բարձրացնում։
-Ըստ մասնագետների՝ Հայաստանի կառավարությունը միայն իրավիճակային քայլեր է ձեռնարկում։ Մեր տնտեսական քաղաքաքականության կառուցվածքի մեջ, ըստ Ձեզ, ի՞նչը անհապաղ պետք է փոխել։
- Կարճ կներկայացնեմ ծրագիրը։
ա) Պարզել՝ պետք է խրախուսել համախառն առաջարկի՞, թե՞ պահանջարկի կորը (ըստ իս՝ պետք է ընտրել երկրորդը),
բ) Վեր հանել արդյունավետ սպառողին (ըստ իս՝ նրան, ում պարագայում ներդրման կամ ֆինանսական աջակցության մուլտիպլիկատորն ամենաբարձրն է)
գ) Ըստ վերը նշված ինդիկատորի՝ գույքագրման ենթարկել բյուջեի ծախսային, իսկ երբեմն՝ նաև եկամտային հոդվածները և դրա հիման վրա շտապ հաստատել նոր բյուջե։
դ) արժեզրկել դրամը արդյունավետ փոխարժեքի շրջանակներում։
Ավելի կարճ՝ ո՛չ մի օգնություն մենաշնորհներ ունեցող և ներմուծումների վրա նստած օլիգարխներին, բացառել ճգնաժամի պատճառներից մեկի՝ շինարարության վարկավորումն ու երաշխիքների տրամադրումը։
-Ընդունու՞մ եք այն տեսակետը, թե Հայաստանը սնանկ պետություն է, և կառավարությունը, քամելով փոքր և միջին բիզնեսին, գրոհելու է խոշոր տնտեսվարողներին։
-Փոքր և միջին բիզնեսը կքամի, բայց խոշորին չի գրոհի։ Խոշորն իրենք են։
-Եթե կառավարության գործելաոճում էական փոփոխություններ չլինեն, ի՞նչ է սպասվում Հայաստանի տնտեսությանը։
-Ճգնաժամի երկարաձգում, ՀՆԱ-ի անկում, ավելի ուշ՝ ազգային դրամի կտրուկ արժեզրկում, պրոբլեմներ բանկերում, որոնք լրջորեն կապված են եղել և են շինարարության հետ (Արդշինինվեսբանկ, ՎՏԲ և այլն), բյուջետային ծախսերի թերացում (հնարավոր է, որ նույնիսկ պարտք վերցրած միլիարդը չօգնի), գործազրկություն և նման բաներ։

Интервью бывшего премьера РА Гранта Багратяна
-По данным на январь-май 2009-го года, ВВП сократился на 15,7%, что в негативном плане было рекордным. Экономический спад продолжается. Согласно оперативным данным Национальной службы статистики, ВВП РА за период на январь-июнь сократился на 16,3%. Свидетельствует ли это о том, что антикризисная политика правительства провалилась?
-Это правительство антикризисной программы и не имело.  У этого правительства даже не было антикризисной программы. НС подобной бумаги не утверждало. Более того, они не в состоянии написать антикризисной программы.
-В конце 2008-го года премьер Тигран Саркисян заявил, что мировой экономический кризис существенно не отразится на нашей экономике. Прогноз премьера на 100% был ошибочным. Должно ли правительство в этих условиях подавать в отставку, или нет?
-В нормальной стране Тигран Саркисян не был бы назначен премьером. Это он является автором губительной политики повышения курса драма. В нормальных странах за подобные глупости наказывают, а не повышают в должности.
-Согласно специалистам, правительство Армении принимает только ситуационные решения. Что, по-вашему, в структуре нашей экономической политики  надо поменять незамедлительно?
-Коротко представлю программу:
А)выяснить: нужно поощрять кривую валового предложения или спроса (на мой взгляд, нужно выбрать второе);
Б)поставить на ноги продуктивного потребителя (того, у кого мультипликатор инвестиционной   и финансовой поддержки самый высокий);
В)согласно отмеченному выше индикатору, подвергнуть инвентаризации расходные, а иногда и доходные статьи, и на этой основе срочно утвердить новый бюджет;
Г)обесценить драм в рамках эффективного курса.
Коротко говоря, никакой помощи обладающим монополией и сидящим на импорте олигархам, исключить одну из причин кризиса - кредитование и предоставление гарантий сфере строительства.
-Принимаете ли Вы ту точку зрения, что Армения - государство-банкрот, и правительство, выжав все из малого и среднего бизнеса, будет атаковать крупных предпринимателей?
-Из малого и среднего бизнеса выжмет все, но крупный атаковать не будет. Они и есть крупный бизнес.
-Если в стиле работы правительства изменений не произойдет, то что ожидает экономику страны?
-Затягивание кризиса, спад ВВП, немного позже - резкое обесценивание национального драма, проблемы в банках, которые серьезным образом были и остаются связанны со строительством (Ардшининвестбанк, ВТБ и др.), невыполнение бюджетных расходов (возможно, что не поможет даже взятый в долг миллиард), безработица и подобные вещи.