Հայաստանի ինքնիշխանությունը և Շավարշ Քոչարյանի աթոռը
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինն ասել է, որ ՄՄ–ին միանալու դեպքում Հայաստանը ստիպված կլինի զիջել իր ինքնիշխանության մի մասը:
Դեսպանը նորություն չի ասել։ Ամբողջ աշխարհում էլ այդպես է։
Եթե, օրինակ, Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները որոշեին անդամակցել իսլամական երկրների միությանը, ապա այդ դեպքում նույնպես ՀՀ–ն կկորցներ իր ինքնիշխանության մի մասը (փոխարենը Սերժն ու Տիգրանը վերջապես կգտնեին իրենց տեղը)։
Անգամ անհատների մակարդակում է միության ստեղծումը որոշակի հետևանքներ առաջացնում։ Մարդիկ էլ ամուսնանալիս ինքնիշխանության որոշակի կորուստ են ունենում, բայց դա գիտակցված ու ցանկալի կորուստ է, եթե, իհարկե, կողմերը փոխադարձ սիրո վրա են հիմնել իրենց միությունը։
Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու որոշումն ակնհայտորեն սիրո վրա չէ հիմնված։
Սերժ Սարգսյանը տարիներ շարունակ աշխարհաքաղաքական «բոմժություն» էր անում և բոլորին «այո» էր ասում։ Արդյունքը եղավ այն, որ Արևմուտքում Հայաստանը կորցրեց իր վստահությունը, իսկ Մոսկվայում՝ արժանապատվությունը։ Մեզ հիմա չեն ընդունում Բրյուսելում և չեն հարգում Մոսկվայում։ Ահա՛ ենիչերական ֆունկցիա կատարող դավիթշահնազարյանների կողմից ողջունված քաղաքականության արդյունքները։
Այս ամենի գլխավոր մեղավորն ու պատասխանատուն, բնականաբար, Սերժ Սարգսյանն է։ Եվ ծիծաղելի են Բաղրամյան 26–ի «դհոլների» հակառուսական հիստերիայի դրսևորումները։ Որքան էլ դրանք փորձեն «պետպատվերով» Հայաստանի դարդը լացել և ՄՄ մտնելու համար պահանջել Պուտինի հրաժարականը («մոռանալով» Մաքսային միություն մտնելու որոշում կայացրած Սերժ Սարգսյանի մասին), միևնույն է, ամեն ինչ շատ հստակ է։
Երկրորդ կարծիք լինել չի՛ կարող. Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունն» է Հայաստանի նվաստացման պատճառը։ Նրա հետ միասին պատասխանատու են նաև այն «արևմտամետները», ովքեր գովերգում էին Սերժի քայլերն, ու վերջնարդյունքում Հայաստանը տարան դեպի Գյուլիստան։
Ի դեպ, ՄՄ մտնելու հետևանքով ինքնիշխանության կորստի մասին էր խոսում նաև տխրահռչակ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ այդ թեզը ներկայացնելով որպես փաստարկ, թե ինչու պետք է Հայաստանը չմիանա Մաքսային միությանն ու գնա ԵՄ–ի հետ ասոցացման ճանապարհով։
Շավարշն իր այս մտքերի համար «անկախ» լրատվամիջոցների և մասնավորապես թուրքական լրտեսի էնտուզիազմով աշխատող մի ղարաբաղցի ռենեգատի կողմից նույնիսկ արժանացավ ազգային հերոսի կոչման։ Խոսվում էր այն մասին, որ նախկին ընդդիմադիր Շավարշը «բեզ պիծի մինուտ» արտգործնախարար է։ Դա մինչև սեպտեմբերի 3–ն էր։
Սեպտեմբերի 3–ից հետո, սակայն, «արևմտամետ» Շավարշ Քոչարյանը, Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների հանգույն, դարձել է մոլի «ռուսամոլ»՝ ներգրավվելով ՀՀ–ՄՄ ինտեգրմանը նպաստող կառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներում։
Փաստորեն, Շավարշն առանց ամաչելու կառչած մնաց իր աթոռից՝ այդպիսով ապացուցելով, որ իր «եվրոպամետությունը» զուտ կոնյունկտուրային բնույթ է կրել այնպես, ինչպես «արևմտամետ» Սերժի ու Տիգրանի պարագայում էր։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ–ում ՌԴ դեսպանի ասածին, ապա նա շատ մեղմ է արտահայտվել ու մնացել է դիվանագիտական էթիկայի սահմաններում։ Քանզի Սերժ Սարգսյանի՝ Գյուլիստանի պայմանագրին հավատարմություն հայտնելուց ու Զորի Գայկովիչի միջոցով Պուտինին անսահմանորեն քծնելուց հետո Վոլինկինը կարող էր ՀՀ ինքնիշխանության թեմայով լրիվ այլ ձևակերպումներ օգտագործել։ Քանի դեռ Սերժը մնում է նախագահի աթոռին, ամեն ինչ էլ հնարավոր է։

Суверенитет Армении и кресло Шаварша Кочаряна
Чрезвычайный и полномочный посол России в РА Иван Волынский заявил, что в случае вступления в Таможенный союз Армения будет вынуждена уступить часть своего суверенитета.
Посол не сказал ничего нового. Так во всем мире.
РА утратила бы часть своего суверенитета даже если бы Серж Саргсян и Тигран Саркисян решили вступить, например, в объединение исламских стран (зато Серж и Тигран нашли бы там свое место).
Любое объединение, даже на уровне личностей, ведет к определенным издержкам. Даже вступая в брак люди теряют часть своего суверенитета, однако эта потеря является осознанной и желанной, если, конечно, стороны создали свой союз на основе взаимной любви.
Думаю, сказать того же о вступлении Армении в ТС нельзя.
Серж Саргсян на протяжении лет занимался геополитическим бродяжничеством, раздавая всем обещания. В результате, на Западе Армения потеряла доверие, а в Москве – достоинство. Сейчас нас не принимают Брюсселе и не уважают в Москве. Таковы результаты политики, превозносившейся выполняющими янычарские функции давидшахназарянами.
Естественно, главным виновником и ответственным за всё это является Серж Саргсян. В этом контексте проявления антироссийской истерии «барабанов» президентского дворца выглядят довольно курьезно. И как бы они сейчас ни пытались в рамках «госзаказа» заступаться за Армению и требовать из-за вступления в ТС отставки Путина («забывая» о принявшем решение вступить ТС Серже Саргсяне), всё равно все более чем очевидно.
Бесспорно и то, что причиной унижения Армении является «инициативность» Сержа Саргсяна. Вместе с ним ответственны и те «прозападники», которые приветствовали шаги Сержа Саргсяна и подвели в итоге Армению под Гюлистан.
Кстати, об утрате суверенитета вследствие вступления в ТС говорил также печально известный замминистра Шаварш Кочарян, который приводил этот тезис в качестве аргумента в пользу отказа от членства в ТС и необходимости ассоциации с ЕС.
За эти свои мысли Шаварш даже удостоился от «независимых» СМИ и, в частности, работающего с энтузиазмом турецкого шпиона одного карабахского ренегата звания национального героя. Заявлялось также, что бывший оппозиционер Шаварш – без пяти минут министр иностранных дел. Так было до 3 сентября.
Однако после 3 сентября «прозападный» Шаварш Кочарян, как и Серж с Тиграном, стал ярым «русофилом», вовлекшись в работы правительственной комиссии по интеграции Армении с ТС.
Фактически, Шаварш без тени смущения продолжил пребывать в своем кресле, доказав тем самым, что его «проевропейская» ориентация носила конъюнктурный характер, как это было в случае с Сержем и Тиграном.
Что касается слов посла России в РА, то он высказался более чем дипломатично, ведь после заверений Сержа Саргсяна в преданности Гюлистанскому договору и безмерной лести посредством Зори Балаяна в адрес Путина Волынский мог использовать на тему суверенитета РА совсем другие формулировки. Пока Серж остается в президентском кресле, возможно все.