Մոլդովայի Սահմանադրական դատարանը հանրապետության պետական լեզու է հռչակել ռումիներենը
Մոլդովայի Սահմանադրական դատարանը հանրապետության պետական լեզու է ճանաչել ռումիներենը: Այս մասին տեղեկացնում է «ИТАР-ТАСС»-ը:
Երկրի Սահմանադրությամբ՝ Մոլդովայի պետական լեզուն մոլդովերենն է։ Սակայն Մոլդովայի ՍԴ–ն ճանաչել է երկրի հիմնական օրենքի նկատմամբ Անկախության հռչակագրի գերակայությունը, որով պետական լեզու է համարվում ռումիներենը: Այս մասին հայտարարել է ՍԴ նախագահ Ալեքսանդր Տենասեն՝ ի պատասխան Լիբերալ-բարենորոգիչների կուսակցության պատգամավոր Աննա Գուցուի հարցման։
«Անկախության մասին հռչակագիրը Սահմանադրության անբաժան մաս է կազմում: Տարաձայնությունների դեպքում հռչակագրի տեքստն առաջնային է: Որոշումը վերջնական է ու բողոքարկման ենթակա չէ»,- հայտարարել է Տենասեն։

Румынский признан государственным языком Молдавии
Конституционный суд Молдавии в четверг принял решение, что государственным языком в республике является не молдавский, а румынский язык, сообщило РИА «Новости» со ссылкой на председателя КС Александра Тэнасе.
Суд объяснил свое решение тем, что текст декларации о независимости Республики Молдова, в котором государственным языком страны назван румынский, превалирует над Конституцией Молдавии, где государственным языком указан молдавский.
«Декларация о независимости является неотъемлемой частью конституции. В случае расхождений текст декларации превалирует», — приводит агентство слова Тэнасе. Председатель КС Молдавии подчеркнул, что это решение окончательное и обжалованию не подлежит.