Երեկ ԱԺ–ում տեղի ունեցավ սարսափելի մի բան
Սարսափելին այն էր, որ խորհրդարանում քննարկվում էր Հայաստանը «Գազպրոմ» ընկերությանը վաճառելու պայմանագիրը։
Խորհրդարանական մեծամասնությունը և Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հուսահատ փորձեր էին անում պաշտպանել Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի կնքած գաղտնի և քրեական հանցագործության հետ նույնացվող գործարքը։
Գալուստսահակյանների վրա դրված էր սուտը, կեղծիքը և հանցագործությունն արդարացնելու գործը։ Փաստարկներ չունենալով՝ նրանք անցան անձնական վիրավորանքների։ ԱԺ մեծամասնության վարքագիծը հիստերիկ բնույթ ուներ։
Հարցի քննարկումն ու քվեարկությունը հետաձգվեց մինչև երկուշաբթի։ Երբ ԲՀԿ–ն հայտարարեց քվեարկությանը չմասնակցելու մասին, Բաղրամյան 26–ում վախեցան քվորումի ապահովման հարցում և որոշեցին հետաձգել հանցագործության դակումը։
Երեկ, սակայն, միայն դա չէր սարսափելին։
Գեբելսյան քարոզչամեքենան տարիներ շարունակ կերակրել էր «հավերին» այն թեզով, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանն արևմտամետ է, և ուզում է Հայաստանը տանել դեպի լուսավոր Եվրոպա։
«Ճիշտ է, Սերժ Սարգսյանը կեղծիքներով է ընտրվել և կոպտագույն սխալներ արել, բայց փոխարենը նա, ի տարբերություն ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի, ռուսամետ չէ, և ասոցացնելու է մեզ ԵՄ–ի հետ»,– բլեֆ էին անում Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող «անկախ» լրատվամիջոցներն ու վարձկան «փորձագետները»։
Սեպտեմբերի 3–ից հետո, սակայն, «Արևմտամետ Սերժի» մասին փչած փուչիկը պայթեց։ Գեբելսյան քարոզչամեքենան մնաց իր իսկ կիրառած «պրյոմի» տակ։
Այլ տարբերակ չունենալով՝ հիմա սրանք շրջանառության մեջ են դրել մեկ այլ՝ ոչ պակաս բլեֆային թեզ, ըստ որի՝ Սերժ Սարգսյանից ավելի ռուսամետ են նույն ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը։ Որպես ապացույց իրենց խոսքերի՝ լրատվական դաշտի գեղամյանները համոզմունք–կանխատեսում էին ներկայացրել, թե, իբր, գազի ու ՌԴ–ի հետ կապված հարցում իշխանությանը չեն հակադարձելու խորհրդարանում ներկայացված ոչիշխանական ուժերից ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ինչպես նաև ՀՅԴ–ն (վերջինս ողջունել է ՄՄ մտնելու գաղափարը)։
Երեկ տեղի ունեցած խորհրդարանական քննարկումները ցույց տվեցին, որ գեբելսյան քարոզչամեքենայի հերթական կուտը եթե որոշ մարդիկ կերել էլ էին, ապա իրենց աչքով տեսան, որ դա մեծագույն բլեֆ է։
ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն ու «Ժառանգությունը» համատեղ ուժերով քարը քարի վրա չթողեցին Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի համատեղ գործած հանցանքի ապացույց հանդիսացող պայմանագրից և հստակ դեմ արտահայտվեցին ՀՀ քաղաքացու թիկունքում կնքած «կաբալային» այդ փաստաթղթին։
Այսպիսով, պետք է արձանագրել, որ երեկվա քննարկումները և խորհրդարանական գործընթացները սարսափելի էին նաև գեբելսյան քարոզչամեքենայի, մասնավորապես «Lragir.am»–ի ու «1in.am»–ի համար։ Հիմա քանի՞ ոչխարի է հնարավոր համոզել, որ դեպի Գյուլիստան սլացող Սերժ Սարգսյանից ավելի ռուսամետ են ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը։
Եվ ընդհանրապես, արևմտամետ–ռուսամետ դիլեման և բաժանումը կեղծ կատեգորիա է։ Այդ արհեստական թեման դաշտ է նետվել իշխանական քարոզչամեքենայի կողմից քաղաքական դաշտը լղոզելու և պղտոր ջրում ձուկ բռնելու նպատակով։ Ընդամենը։
Երեկ «անկախներն» իրենց իսկ փորած փոսն ընկան։ Բայց դե, դրանց շատ չկա։ Կշարունակեն, էլի, ավանակի համառությամբ թմբկահարել «ռուսամետ» ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի մասին կեղծ թեզերը։ Սակայն զարմանալ պետք չէ։ Նրանք հենց դրա համար էլ ստեղծված են։ «Պոռնիկներ են, սը՛ր», ինչպես ասվում է հայտնի անեկդոտում։

Вчера в НС произошло нечто ужасное…
Парламентское большинство и министр экономики и природных ресурсов Армен Мовсисян предпринимали отчаянные попытки по оправданию тайно заключенной Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном сделки, содержащий все элементы уголовного преступления.
На галустсаакянов была возложена функция по фальсификации, распространению лжи и оправданию преступления. Не обладая аргументами, они перешли на личные оскорбления, а поведение парламентского большинства было сродни истерике.
Обсуждение и голосование по вопросу было отложено до понедельника. Когда ППА заявила о своем неучастии в голосовании, в президентском дворце забеспокоились по части обеспечения кворума и решили отложить компостирование преступления.
Однако ужасным вчера в НС было не только это.
Геббельский агитпроп на протяжении лет потчевал свою аудиторию тезисом о том, что Серж Саргсян является прозападным деятелем и хочет привести Армению в светлую Европу.
«Правда, Серж Саргсян избрался посредством фальсификаций и допустил грубейшие ошибки, однако, в отличие от ППА и АНК, он не является пророссийским и ассоциируется с ЕС», - пировали подконтрольные президентскому дворцу «независимые» СМИ и наемные «эксперты».
Однако после 3 сентября мыльный пузырь о «прозападном Серже» лопнул. Геббельский агитпроп остался под своим же приемом.
Не имея другого выбора, они ввели в оборот новый, не менее блефовый тезис, согласно которому ППА и АНК являются более пророссийскими силами, чем Серж Саргсян. В качестве доказательства гегамяны информационного поля представляли убеждение-прогноз, что невластные парламентские силы (ППА, АНК и АРДФ, которая поприветствовала идею вступления в ТС) не будут противиться властям в вопросе газовых соглашений с Россией.
После вчерашнего обсуждения в парламенте в блефовой сущности этого тезиса убедились даже самые наивные простаки.
ППА, АНК, АРФД и «Наследие» камня на камне не оставили от являющегося доказательством совместно содеянного Сержем и Тиграном преступления документа, четко высказавшись против подписанного за спиной у граждан РА кабального соглашения.
В этой связи нужно констатировать, что вчерашние обсуждения и парламентские процессы были ужасными в том числе для геббельского агитпропа (в частности, сайтов «Lragir.am» и «1in.am»). Скольких еще дураков после этого удастся убедить в том, что несущийся на всех порах в Гюлистан Серж Саргсян менее пророссийский, чем ППА и АНК?
Стоит отметить, что дилемма о прозападной и пророссийской ориентации и разделение по этому принципу являются ложными категориями. Эта искусственная тема была введена в оборот властным агитпропом, чтобы размыть политическое поле и ловить рыбу в мутной воде. Всего лишь.
Вчера «независимые» провалились в вырытую ими же яму. Хотя, им не привыкать. Они продолжат с прежним упорством трезвонить о «пропроссийских» ППА и АНК. Однако удивляться этому не стоит, ведь они именно для этого и созданы. Как говорится в известном анекдоте, «проститутки, сэр».