Կրկնակի ապօրինություն
Եվ այսպես, ԱԺ–ն 77 ձայնով ապօրինաբար հաստատեց «Հայռուսգազարդի» բաժնետոմսերի և իշխանությունների խաբեության արդյունքում ՀՀ–ի կուտակած պարտքի հետ կապված փաստաթղթերը։ Խորհրդարանական մեծամասնությունը, պիոներիկների պես ձեռքերը վեր պարզած, մասնակից դարձավ Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի կնքած ապօրինի գործարքին։
Մոսկվա մեկնելուց առաջ Սերժ Սարգսյանին պետք էր ցույց տալ, որ ինքը տիրապետում է իրավիճակին, և որ խորհրդարանը կդակի իր ուղարկած ցանկացած փաստաթուղթ։ Նկատենք, սակայն, որ ՀՀԿ ղեկավարի այդ նպատակը չիրականացավ, քանզի ԱԺ–ն ապօրինաբար է վավերացրել փաստաթուղթը։
Ինչպես ԱԺ չորս խմբակցությունների (ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն») հայտարարության մեջ է ներկայացված՝ հարցի քվեարկության պահին ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ քվեարկության էլեկտրոնային համակարգը չի գործում, եւ քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով, ըստ որի` էլեկտրոնային համակարգը չգործելու դեպքում ձայները հաշվում է հաշվիչ հանձնաժողովը:
Խնդիրն այն է, որ հաշվիչ հանձնաժողովում քվորում չի ապահովվել, քանզի ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի, ՀՅԴ–ի ու «Ժառանգության» ներկայացուցիչները չեն մասնակցել Հաշվիչ հանձնաժողովի նիստին։ Հանձնաժողովում կա 7 անդամ։ Ասել է թե՝ երեք հոգով հանձնաժողովը չէր կարող որոշում ընդունել և ընդունված համարել համաձայնագիրը։ Հետևաբար, «գազային» համաձայնագիրն ընդունված չէ։ Հակառակը պնդողները կրկնակի ապօրինություն են գործում։
Այնպես որ, Սերժ Սարգսյանը «պռավալի» ենթարկվեց։ Նա ուզում է հիմա ամեն կերպ քծնել ռուսներին ու «Գյուլիստան» օպերացիային միս ու արյուն տալ, սակայն խիարը պարբերաբար թարս է բուսնում։
Հ.Գ.։ Իշխանություններն իրենց ձեռքի տակ եղած «դիշովկեքին» հիմա քսի են տալիս ԱԺ–ում ներկայացված ոչ իշխանական ուժերի դեմ, որպեսզի «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան»–ը ներսից պառակտեն, բայց դե, դրանով իսկ պայթացնում են իրենց «ականներին»։ Ուրիշ ոչինչ։

Итак, Национальное собрание 77 голосами «за» незаконно утвердило связанные с акциями «АрмРосгазпрома» и накопленными в результате обмана властей долгами документы. Парламентское большинство, подобно салютующим пионерам, стало соучастницей незаконной сделки Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна.
Перед визитом в Москву Серж Саргсян должен был показать, что владеет ситуацией и что парламент прокомпостирует любое его решение. Заметим, однако, что своей цели руководитель РПА так и не добился, поскольку НС ратифицировал документ незаконно.
Как отмечается в распространенном 4 фракциями (ППА, АНК, АРФД и «Наследие») заявлении, в ходе голосования по данному вопросу спикер НС Овик Абрамян заявил, что электронная система подсчета голосов не действует, поэтому голосование должно пройти в соответствии с ч.2 ст.61 закона РА «О регламенте НС», то есть голоса должна подсчитать Счетная комиссия.
Вся проблема в том, что кворум в Счетной комиссии не был обеспечен, поскольку представители ППА, АНК, АРФД и «Наследия» не приняли участия в его заседании. СК состоит из 7 членов. Иными словами, комиссия из 3 членов не могла принять решение или посчитать решение принятым. Следовательно, «газовое» соглашение не было принято. Настаивающие на обратном заняты вдвойне незаконным делом.
Так что, Серж Саргсян провалился и по этой части. Он всячески хочет угодить РФ, чтобы придать своей операции «Гюлистан» плоть и кровь, однако огурец для него периодически взрастает неправильно.
P.S. Власти сейчас натравили имеющихся под рукой дешевок на представленные в НС невластные силы, чтобы расколоть изнутри «Консенсус минус Серж Саргсян», но тем самым они снова подрывают свои очередные «мины». Ничего более.