Վարդան Օսկանյան. «Ես կարծում եմ ընդդիմության հիմնական թիրախը պետք է լինի այսօրվա իշխանությունը»
«Ես որևէ մեկի հետ վիճելու խնդիր չունեմ: Մեծ հաճույքով ցանկացած հարցի շուրջ կարող եմ բանավիճել, բայց այդ վիճաբանությունը ինչ-որ նպատակի պետք է ծառայի և ինքնանպատակ չպետք է լինի: Ես կարծում եմ, ընդդիմությունն այսօր պետք է վիճաբանութան հրավիրի ներկա իշխանությանը, այն մարդկանց, ովքեր բանակցում են այսօր: Իհարկե պատմության, անցյալի, նախորդ 17 տարիների շուրջ մենք կարող ենք զրուցել, և Սիվիլիթասը բազմաթիվ նման քննարկումներ անում է: Միգուցե եկող ամիսների ընթացքում կարելի է մեկ քննարկում ԼՂ հարցի շուրջ կազմակերպել, և բոլոր նրանք ովքեր ցանկանում են մասնակցել, կարող են գալ, բայց կոնկրետ հիմա իմ վիճաբանությունը ընդդիմության հետ իսկապես նպատակին չի ծառայելու: Ես կարծում եմ նրանց հիմնական թիրախը պետք է լինի այսօրվա իշխանությունը»:
Պատասխանելով այն հայտարարությանը, որ ընդդիմությունը բանակցային գործընթացի պատասխանատու է համարում նախկին նախագահին և նախկին արտգործնախարարին, Վարդան Օսկանյանն ընդգծել է, որ ամեն իշխանություն իր ժամանակահատվածի համար է պատասխանատու:
«Իշխանափոխություն է եղել: Կա նոր իշխանություն, և նրանք որոշել են շարունակել բանակցությունները այնտեղից, որտեղից մենք թողել էինք: Այսօրվա պատասխանատվությունը այսօրվա իշխանությունների վրա է, և բանավեճը իշխանության և ընդդիմության միջև պետք է լինի: Մեկ ու կես տարի է արդեն ընդդիմությունը կարծես դա չի հասկացել և նախկինների հետ է փորձում բանավիճել»:
Անդրադառնալով մադրիդյան փաստաթղթի մասին հարցին, Վարդան Օսկանյանը բացատրել է, որ ԼՂ ողջ բանակցային գործընթացում բոլոր համապարփակ լուծում ունեցող առաջարկությունները հիմնված են եղել չորս հիմնական սկզբունքների վրա: «Առաջինը ԼՂ կարգավիճակն է, երկրորդը՝ տարածքների վերադարձը, երրորդը՝ փախստականների վերադարձը և չորրորդը՝ անվտանգության երաշխիքները: Առաջին օրվանից, կրկնում եմ, բոլոր համապարփակ լուծում առաջարկող առաջարկությունները հիմնված են եղել այս սկզբունքների վրա»,- ասել է 17 ամյա բանակցային գործընթացի անմիջական մասնակից Վարդան Օսկանյանը:
«Ես վստահեցնում են ձեզ, որ հետագայում նույնը կլինի: Այսինքն, եթե մադրիդյանը տապալվի, (հիմա արդեն կրակովյանի մասին են խոսում), եթե ապագայում նոր փաստաթղթեր ի հայտ գան, դարձյալ այս չորսի վրա են հիմնվելու: Եթե հայկական կողմը իսկապես ուզում է, որ հետագա սկզբունքներում չլինեն տարածքների վերադարձի, փախստականնների վերադարձի հարցերը, այսինքն՝ մենք առաջնորդվենք «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքով, որը սքանչելի լուծում կլիներ, այդ դեպքում Հայաստանը կամ Ղարաբաղը, կամ երկուսը միասին, որպես հայկական բանակցող կողմ, պետք է հրաժարվեն բանակցություններից: Եթե մենք բանակցում ենք, այս սկզբունքները այնտեղ լինելու են»:
Վարդան Օսկանյանը վստահեցրել է, որ այնուամենայնիվ մադրիդյան առաջարկները անհամեմատելի են նախորդ առաջարկների հետ:
«Եթե նախկինում կարգավիճակի մասով վատագույն դեպքում առաջարկվում էր բարձր ավտոնոմիա Ադրբեջանի կազմում, իսկ լավագույն դեպքում՝ հորիզոնական կապեր Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև՝ ընդհանուր պետության շրջանակներում, ապա մադրիդյան սկզբունքների բովանդակությունը կոնկրետ կարգավիճակի մասով, առաջարկում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշում, որը բնականաբար նշանակում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախություն կամ վերամիավորում Հայաստանի հետ: Այնպես որ, մադիրդյան առաջարկները անհամեմատ առավելություն ունեն, այստեղ կասկած չկա: Եվ երևի չեք կասկածում, որ ես հազվագյուտ անձանցից եմ, որ բոլորին ծանոթ եմ և կարող եմ նման համեմատական անցկացնել: Ինչ վերաբերում է մյուս սկզբունքներին՝ տարածքներ, փախստականներ և անվտանգություն, նույնը կարող եմ ասել և այստեղ, որ ձևակերպումները այնպիսին են, որ հնարավորություն են տալիս ճիշտ բանակցելու դեպքում մանրամասների շուրջ ստանալ մեզ համար բարենպաստ լուծումներ: Սկզբունքները կարևոր են իհարկե, բայց առավել կարևոր են մանրամասները, որոնք պետք է բանակցվեն: Մեզ չի հաջողվել Ադրբեջանի հետ մանրամասների շուրջ համաձայնության գալ, որովհետև այն, ինչ Ադրբեջանն էր պահանջում, մեզ համար անընդունելի էր, և այն, ինչ մենք էինք պահանջում, նրանց համար էր անընդունելի: Մենք դրել էինք մեր նշաձողը, որն ակնհայտորեն բխում էր մեր ազգային շահերից, բայց մենք չկարողացանք այդ նշաձողի շրջանակներում ինչ-որ համաձայնության գալ: Այսօր վիճաբանությունը պետք է լինի հենց այդ նշաձողի շուրջ, որովհետև այսօրվա իշխանությունները նույն մարդիկ չեն: Սերժ Սարգսյանը Քոչարյան չէ, Նալբանդյանը Օսկանյան չէ: Քաղաքականության մեջ այսօր կտրուկ փոփոխություններ կան: Ինձ հաճախ քննադատում են, որ «դուք արտաքին քաղաքականությունն եք քննադատում, բայց դուք եք եղել նախորդ տասը տարիների արտաքին գործերի նախարարը»: Այո, ես եմ եղել, բայց իշխանափոխություն է եղել: Այսօր վարվող քաղաքականությունը էապես տարբերվում է նախկինում մեր վարած քաղաքականությունից, այնպես որ տեղ կա քննադատելու: Երբ բաներ կան, որոնց հետ ես չեմ համաձայնվում, քննադատում եմ: Դրա համար այսօր ընդդիմության խնդիրը պետք է լինի պարզել, թե իշխանությունների նշաձողը որն է: Մեր նշաձողը բարձր է եղել: Մինչդեռ այսօրվա նշաձողը ինձ մոտ շատ կասկածներ է առաջացնում: Բրայզան վեց-յոթ տարածքների վերադարձի մասին է խոսում, Ալիևը ասում է, որ բացառվում է ԼՂ անկախությունը, իսկ մեր իշխանությունները լռում են: Սա է մտահոգությունը: Ընդդիմությունը սրանով պիտի մտահոգվի այսօր և իշխանությունների առաջ պետք է խնդիր դնի՝ խոսել այդ հարցերի մասին, պարզել, թե նշաձողը որն է»:

Вардан Осканян: «Я считаю, что основной мишенью оппозиции должны быть сегодняшние власти»
«У меня нет проблем с кем-то спорить. С большим удовольствием могу дискутировать, но эта полемика должна служить какой-то цели и не должна быть самоцелью. Я считаю, что сегодня оппозиция должна пригласить на  дискуссию нынешние власти, тех людей, которые ведут переговоры сегодня. Конечно, мы можем беседовать об истории, прошлом, прошедших 17 годах, и Сивилитас организовывает многочисленные подобные обсуждения. Может быть, в течение ближайших месяцев можно организовать обсуждение вокруг вопроса НК и все те, которые желают участвовать, могут придти, но конкретно сейчас моя дискуссия с оппозицией действительно не будет служить цели. Я считаю, что основной мишенью оппозиции должны быть сегодняшние власти.
Отвечая на то заявление, что оппозиция ответственным за переговорный процесс считает бывшего президента и бывшего министра иностранных дел, Вардан Осканян подчеркнул, что каждая власть ответственна за свой период времени.
«Была смена власти. Есть новые власти и они решили продолжить переговоры с того места, где мы оставили. Сегодняшняя ответственность возложена на нынешние власти и дискуссия должна быть между властями и оппозицией. Уже полтора года как будто оппозиция этого не поняла и пытается дискутировать с прежними носителями власти.
Касаясь вопроса о Мадридском документе, Вардан Осканян объяснил, что во всем переговорном процессе все предложения, требующие всеобъемлющего решения, были основаны на четырех основных принципах. «Первое - статус Нагорного Карабаха, второе - возврат территорий, третье - возвращение беженцев и четвертое - гарантии безопасности. С первого дня, повторяю, все предложения, предлагающие всеобъемлющее решение, базировались на этих принципах», - сказал непосредственный участник 17-летнего переговорного процесса Вардан Осканян.
«Я заверяю вас, что в дальнейшем будет то же самое. То есть, если «мадридские» провалятся, (сейчас уже говорят о краковских), если в будущем объявятся новые документы, все равно они будут основываться на эти четырех принципах. Если армянская сторона действительно хочет, чтобы в последующих принципах не было вопроса возврата территорий, возвращения беженцев, то есть, если мы будем руководствоваться принципом «ни пяди земли», который был бы прекрасным решением, то в таком случае Армения или Карабах, или оба вместе, как армянская сторона переговоров, должны отказаться от переговоров. Если же мы ведем переговоры, то эти принципы будут».
Вардан Осканян заверил, что, тем не менее, Мадридские принципы несравнимы с предыдущими предложениями.
«Если в прошлом, по части статуса, в худшем случае предлагалась широкая автономия в составе Азербайджана, а в лучшем случае, горизонтальные связи между Карабахом и Азербайджаном, в рамках общего государства, то содержание Мадридских принципов конкретно по части статуса, предлагает самоопределение народа Нагорного Карабаха, которое естественно означает независимость Нагорного Карабаха или воссоединение с Арменией.  Так что, у Мадридских принципов есть несравнимое преимущество, в этом нет сомнений. И, наверное, вы не сомневаетесь, что я из тех редких людей, который со всем знаком и может делать подобные сравнения. Относительно других принципов, таких как территории, беженцы и безопасность, я могу сказать то же самое, имеющаяся формула дает возможность в случае правильного ведения переговоров относительно деталей получить благоприятные для нас решения. Принципы, конечно важны, но более важны детали, относительно которых должны вестись переговоры. Нам не удалось прийти к согласию с Азербайджаном относительно деталей, поскольку то, что требовал Азербайджан, было неприемлемо для нас, а то, что требовали мы, было неприемлемо для них. Мы поставили нашу планку, которая явно исходила из наших национальных интересов, но мы не смогли прийти к какому-либо согласию в рамках этой планки. Сегодня дискуссия должна быть как раз вокруг этой планки, поскольку сегодняшние власти не те же самые люди. Серж Саргсян не Кочарян, Налбандян не Осканян. Сейчас в политике есть резкие изменения. Меня часто критикуют за то, что «вы осуждаете внешнюю политику, но вы были министром иностранных дел предыдущие десять лет». Да я был, но произошла смена власти. Проводимая сегодня политика существенно отличается от проводимой нами политики в прошлом, так что есть повод для критики. Когда есть что-то, с чем я не согласен, то критикую. Поэтому сегодня задачей оппозиции, должно быть, выяснение нынешней планки у властей. У нас была высокая планка. В то время как нынешняя планка вызывает у меня много сомнений. Брайза говорит о возврате шести-семи районов, Алиев говорит, что независимость Нагорного Карабаха исключается, а наши власти молчат. Это то, что должно беспокоить. Оппозиция должна быть сегодня обеспокоена этим и поставить перед властями задачу - говорить об этих вопросах, прояснить, какова планка»