«Ֆասադային դեմոկրատիան» և «Մեկ օլիգարխի տնտեսությունը»
Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին «Ֆորբսին» տված բացառիկ հարցազրույցում անդրադարձել է Միխայիլ Սահակաշվիլու ռեժիմին, բացահայտել իշխանափոխության մեխանիզմներն ու ներկայացրել իր ապագա ծրագրերը։
Սահակաշվիլու «Ֆասադային դեմոկրատիան»
«Վրացական երազանք» նախագծի հեղինակ հանդիսացող միլիարդատերը գնահատականներ է տվել Վրաստանում մինչև իշխանափոխությունը տիրող իրավիճակին։
Ըստ Իվանիշվիլու՝ այսպես կոչված՝ արևմտամետ Սահակաշվիլու գլխավորած ռեժիմը, փաստացի, ստալինաբերիական ռեժիմից չի տարբերվել։ Դատախազությունը գործել է տխրահռչակ «տրոյկաների» տարբերակով, իսկ գլխավոր դատախազը կատարել է Վիշինսկու դերը։
Վրաստանում արտաքուստ պահպանվել է դեմոկրատիական շղարշը, միջին ու ստորին օղակներում վերացվել է կոռուպցիան, բիզնեսի համար թվացյալ ազատություններ են սահմանվել, սակայն իրականում մարդկանց տեռորի են ենթարկել, բանտային տանջանքներով անցկացրել և սեփականությունից զրկել։
Նախկին վարչապետը մանրամասն ներկայացրել է, թե ինչպես է Սահակաշվիլին իր նեղ թիմով վերահսկողության տակ առել ամբողջ բիզնեսը՝ սկսած շուկայում կանգնող հատավաճառից մինչև խոշոր բիզնես։
Այն, ինչ ներկայացրել է Իվանիշվիլին, մեծ հաշվով, նորություն չէր։ Փորձագիտական մակարդակով վաղուց էր խոսվում այն մասին, որ Վրաստանում կոռուպցիան ստացել է «էլիտար» տեսք, որ ավելի քան 300 հազ. մարդ անցել է ոստիկանության ձեռքի տակով ու տարատեսակ բռնությունների ենթարկվել «արևմտամետ» Սահակաշվիլու բանտերում, որ բիզնեսը կենտրոնացվել է, և որ Վրաստանում «Ֆասադային դեմոկրատիա» է կառուցվում։
Երևույթներին մակերեսորեն նայող հայ զբոսաշրջիկների մեծ մասի և հորթային հրճվանքով Հայաստանում վրացական մոդել երազող հայ քաղքենու համար Վրաստանի թողած արտաքին էֆեկտը հաճելի էր (մաքսակետի արագ և որակյալ աշխատանք, ոստիկանների բարեհամբույր վերաբերմունք դրսից եկածի հանդեպ և այլն), սակայն իրականությունը լրիվ այլ էր Վրաստանի քաղաքացիների համար։ Ամեն հինգերորդ մարդն այնտեղ ինկվիզիցիայի է ենթարկվել ու որպես մարդ՝ նվաստացվել։
Սահակաշվիլին կենտրոնացնում էր տնտեսությունն ու փողերն իր ձեռքում, որպեսզի հավերժ իշխեր, սակայն մինչև վերջ չկարողացավ կոտրել վրացիներին։ Դիմադրության հարցում որոշիչ էր Իվանիշվիլու դերը։
Սարգսյանի «Մեկ օլիգարխի տնտեսությունը»
Մենք բազմիցս ենք նշել, որ առնվազն անտեղյակության հետևանք է սահակաշվիլիական մոդել Հայաստանում երազելը։ «Ֆասադային դեմոկրատիան» նույն այն «Մեկ օիլգարխի տնտեսությունն» է, որը կառուցում է Սերժ Սարգսյանը, պարզապես այլ ձևի մեջ։
Այն, ինչ անում էր Սահակաշվիլին Վրաստանում (բիզնեսի կենտրոնացում, հարյուր հազարավոր մարդկանց նկատմամբ բռնություն, ընտրությունների կեղծում և այլն), այստեղ իրականացվում է ոչ պակաս «արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանի կողմից։ Տարբերությունն այն է, որ Սահակաշվիլուն հաջողվեց նաև որոշակի դրական արդյունքներ ապահովել և միս ու արյուն տալ «Ֆասադային դեմոկրատիային»։ Սարգսյանին դա չի հաջողվել, քանզի նա նման խնդիր չի էլ դրել։
Սարգսյանը «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմամբ առաքելություն չի իրականացնում, այլ զուտ շեյխական հարստություն կուտակելու խնդիր է լուծում։ Մինչդեռ, Վրաստանի նախկին նախագահը որոշակի առաքելության շրջանակներում էր ստալինաբերիական ռեժիմ ներդրել։
Միգուցե առաջին հայացքից պարադոքսալ թվա, բայց առաքելություն ունեցող սրիկան ավելի վտանգավոր է երկրի համար, քան քյարթու թալանչու և խաղամոլի հոգեբանությամբ կառավարողը։ Խոսքս, բնականաբար, չարյաց փոքրագույնի մասին է, թե չէ, երկուսն էլ պետության համար վատ են։ Սարգսյանի ստեղծած համակարգն այդ առումով կարելի է լիբերալ համարել։ Ու թող զարմանալի չթվա այն պնդումս, ըստ որի՝ Սարգսյանի թալանչիական այս ռեժիմը փառք է Սահակաշվիլու «առաջադեմ» համակարգի համեմատ։
Պատճառն, իհարկե, միայն նրանց մարդկային որակների ու մտածողության տարբերությունը չէ։ Հարցն այն չէ, որ Սարգսյանն ավելի բարի է, քան Սահակաշվիլին (ի վերջո, ՀՀԿ ղեկավարը նախագահ դարձավ տասը զոհի գնով)։ Ամենևին։ Վրաստանի ու Հայաստանի տարբերությունից է գալիս նրանց կառավարման ձևական տարբերությունը։
Սահակաշվիլին Շևարնաձեից ստացավ չկայացած բիզնես դաշտով տնտեսություն, որտեղ կային հատուկենտ խոշոր գործարարներ, թույլ փոքր ու միջին բիզնես և կրիմինալ։ Դա հնարավորություն տվեց Վրաստանի նախկին նախագահին՝ արագ ձևավորելու սեփական տնտեսական համակարգը, իսկ այն մարդիկ, ովքեր փող ունեին ու կարող էին քաղաքական խնդիրներ առաջացնել, սպանվեցին (Ժվանիան, Պատարկացիշվիլին)։
Իվանիշվիլին սկզբնական փուլում աջակցում էր Սահակաշվիլուն, բայց հետո տեսնելով, որ վերջինս տոտալիտար համակարգ է ստեղծում, դուրս եկավ նրա դեմ։ Սահակաշվիլին պարզապես չհասցրեց վերացնել Իվանիշվիլուն։ Եվ դա էր պատճառը, որ Վրաստանում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն։
Հայաստանում այլ է վիճակը։ 2008–ին Սերժ Սարգսյանը ժառանգություն ստացավ զարգացող ու աճի միտում ունեցող փոքր ու միջին բիզնեսի դաշտ, ինչպես նաև մի քանի տասնյակ ընտանիքների վրա հիմնված կլանաօլիգարխիկ համարգ, որի ճարտարապետներից էր հանդիսացել նաև ինքը։
Կլանաօլիգարխիկ համակարգը տրանսֆորմացման երկու տարբերակ ուներ՝ կա՛մ բացվել ու դառնալ մրցակցային, կա՛մ կենտրոնացվել ու սուպերգռեհիկացվել։ Սերժ Սարգսյանն ընտրեց երկրորդ տարբերակը, ինչն էլ դարձավ Հայաստանի բոլոր դժբախտությունների պատճառը։
Չունենալով հանրային հենարան՝ Սարգսյանն իր ծրագրերի իրականացման համար հենարաններ փորձեց գտնել դրսում՝ հընթացս աճուրդի հանելով Հայաստանն ու Ղարաբաղը։
Տնտեսական քաղաքականության մասով էլ ընտրվեց կուլակաթափության տարբերակը, սակայն վրացական տարբերակով դա հնարավոր չէր մեզանում։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու գործը դժվարացավ, քանի որ, ի տարբերություն վրացականի, մեր խոշոր բուրժուազիան, իր բոլոր թերություններով ու սխալներով հանդերձ, կայացած էր, ու տարբեր ձևերով դիմադրություն ցույց տվեց ու հիմա էլ ցույց է տալիս։
Սահակաշվիլին Վրաստանում պատերազմ էր հայտարարել բիզնեսին ու ջարդել հանրության այդ շերտին։ Հարյուր հազարավոր մարդիկ ունեզրկվեցին ու հայտնվեցին ռեժիմի ճնշումների տակ։ Սարգսյանն էլ նույնն արեց, սակայն հանդիպեց դիմադրության։ Ճիշտ է, փոքր ու միջին բիզնեսը, մեծ հաշվով, ընկավ իշխանության հետ անհավասար մարտում, բայց պայքարի դրոշը հիմա վերցրել է խոշոր բիզնեսը և կամաց–կամաց սկսում է զբաղվել քաղաքականությամբ՝ հասկանալով, որ հակառակ պարագայում քաղաքականությունը կսկսի զբաղվել իրենով։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի քաղաքագիտական վերլուծությունն էլ ցույց տվեց, որ խոշոր բուրժուազիան ունի հրապարակի աջակցությունը։ Քաղաքագիտական վերլուծությունն այդ առումով կարելի է համարել բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության մանիֆեստը, որը դեռ շոշափելի արդյունքներ չի տվել, սակայն հսկայական պոտենցիալ է պարունակում իր մեջ և իշխանափոխության միակ գործիքն է։ Նրանք, ովքեր չեն ընդունում այս ամենը, չեն հասկանում քաղաքական գործընթացներից, կամ էլ Արտաշես Գեղամյանից ոչնչով չեն տարբերվում։
Սարգսյան–Սահակաշվիլի. համեմատական վերլուծություն
Նկատենք, որ Սարգսյանը չի կարողացել կրկնել Միխոյին ո՛չ դրական, ո՛չ բացասական առումներով։
Սահակաշվիլին իշխանություն–հանրություն թղթաբանական հարաբերություններում վերացրեց կոռուպցիան։ Իսկ ահա Սերժ և Տիգրան Սարգսյանները կոռուպցիան դարձրել են համակարգային ու համատարած։
Ինչ մնում է բացասական առումով Սահակաշվիլուն կրկնելուն, ապա այստեղ էլ ձևական տարբերություններն ակնհայտ են, բայց համեմատության մեջ, կրկնեմ, Սարգսյանը կարող է լիբերալ գործիչ ընկալվել (պատճառներից մի քանիսի մասին վերևում նշեցի)։
Այսպես, Սահակաշվիլին (բացառությամբ Բիձինա Իվանիշվիլու) Վանո Մերաբիշվիլու (Վրաստանի նախկին ՆԳ նախարար և վարչապետ) և էլի երկու–երեք պաշտոնյայի միջոցով վերահսկողության տակ էր առել բոլոր շերտերի բիզնեսմեններին։
Ինչպես Իվանիշվիլին էր պատմում, մարդկանց դատախազության ու ոստիկանության միջոցով ստիպում էին հրաժարվել իրենց բիզնեսից։ Բիզնես խլելը ձևակերպվում էր որպես նվիրատվություն պետությանը։ Հայաստանում խլոցին հիմնականում կատարվում է, այսպես կոչված, փափուկ տարբերակով, այն է՝ Տիգրան Սարգսյանի մշակած տնտեսական քաղաքականության միջոցով։
«Հայկական աշխարհի» ճարտարապետներն ավելի «լայթ» ձև են ընտրել՝ այսպես կոչված՝ մեծ բյուջեի քաղաքականության միջոցով են այլոց բիզնեսներում փայ մտնում, իսկ հետո բյուջետային միջոցներն «ատկատահան» են անում և պետական փողերը դուրս գրում կեղծ «տենդերների» միջոցով։ Վերջերս վարչապետն ակամայից խոստովանեց, որ պետական գնումների մրցույթներում իր մտերիմներն են հաղթում։ Թեև առանց խոստովանության էլ ամեն ինչ պարզ երևում է։
Մեզանում հանդիպում ենք նաև իշխանության կողմից կազմակերպված ուղղակի «քցոցիների» և սեփականության խլոցիի (օրինակ՝ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ օֆշորային մեքենայությունը), ինչպես նաև սեփականության վերաբաշխման բռնի մեթոդների կիրառման դեպքերի (այդ գործի վրա Սերժի ընտանիքի անդամներն են։ Մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ կան այն մասին, թե ինչպես է Սաշիկը փայ մտնում այլոց բիզնեսներին), բայց, որպես կանոն, իշխանությունը գործում է «լեգալ կոռուպցիայի» դաշտում, այսինքն՝ փող աշխատելու միջոց է դիտարկում բյուջետային միջոցների մսխումը՝ թաքնվելով «Պայքարում ենք օլիգարխների դեմ» նեոբոլշևիկյան լոզունգի տակ։
Այս ամենի արդյունքում մարդիկ պարզապես լքում են երկիրը։ Բլեֆ են կառավարության այն արդարացումները, թե տնտեսության վիճակի վրա ազդել է միջազգային տնտեսական ճգնաժամը և օլիգարխների ագահությունը։ Ճգնաժամի աղբյուրը Երևանում է, այլ ոչ թե դրսում, իսկ օլիգարխներն էլ իրենք են՝ Սերժ Սարգսյանը, Տիգրան Սարգսյանը։
Եթե Վրաստանում ավելի քան 300 հազ. մարդու անցկացրեցին բանտային ռեժիմով, որպեսզի սեփականությունից զրկեն ու գերկենտրոնացված տնտեսական համակարգ ստեղծեն, ապա մեզանում ավելի «հումանիստական» մեխանիզմ ընտրվեց՝ ստեղծվեցին բոլոր պայմանները, որպեսզի նույնքան մարդ արտագաղթի երկրից («Բա մնան ու հեղափոխությո՞ւն անեն»)՝ համալրելով տխրահռչակ «Հայկական աշխարհը»։
«Արևմտամետների» թուրքական հետքը
Հարկ է առանձնահատուկ նշել, որ Սահակաշվիլու վարած տնտեսական քաղաքականության արդյունքում գրեթե ոչնչացվեցին բիզնեսի այն ուղղությունները, որոնք ավանդաբար վրացական այցեքարտ են եղել՝ հանքային ջրեր, գինի, ցիտրուսային մրգեր ու թեյ։ Այս ապրանքատեսակների սպառման շուկան Ռուսաստանն է։ Ու քանի որ ռուս–վրացական հարաբերությունները պաշտոնական Թբիլիսիի պատճառով վատացել էին, տուժեցին նաև բիզնեսի այդ ուղղությունները։
Իվանիշվիլին հիմա փորձում է վերականգնել այդ շուկաները։ «Բորժոմին» կրկին մտել է Ռուսաստան։ Վրաստանում գրեթե բոլոր ողջամիտ քաղաքական ուժերն ու հասարակական ակտիվություն ցուցաբերող անհատները միակարծիք են այն հարցում, որ ՌԴ–ի հետ պետք է լավացնել հարաբերությունները։
Հակառուսական իռացիոնալ գիծ որդեգրած Սահակաշվիլու քաղաքականության արդյունքում ոչ միայն բիզնեսի նշածս ոլորտները տուժեցին, այլ նաև Վրաստանը տարածքային կորուստներ ունեցավ՝ խայտառակ պարտություն կրելով հնգօրյա պատերազմի արդյունքում։
Սահակաշվիլու վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքը եղավ այն, որ Վրաստանը հայտնվեց թուրք–ադրբեջանական կապիտալի ազդեցության տակ, ինչը բնական է, քանզի եթե դու այս տարածաշրջանում վարում ես ոչ թե հավասարակշռված կամ փոխլրացնող կուրս, այլ ընկնում ես, այսպես կոչված, արևմտամետության գիրկը, ապա անմիջապես հայտնվում ես Թուրքիայի ու նրա արբայնակ Ադրբեջանի ազդեցության տակ, քանզի Թուրքիան Արևմուտքի կովկասյան օպերատորն է։ Պատահական չէ, որ Վրաստանը հիմա վերածվել է թուրք–ադրբեջանական կապիտալի կցորդի, և Իվանիշվիլու թիմից շատ մեծ ջանքեր են պահանջվելու վիճակը շտկելու համար։
Սերժ Սարգսյանն էլ Սահակաշվիլու տարբերակով «նախաձեռնողականություն» ցուցաբերեց Արևմուտքի, ասել է թե՝ Թուրքիայի ուղղությամբ։ Սկսվեց «ֆուտբոլային» մարազմը։ Արդյունքում ծնվեցին հայ–թուրքական չարաբաստիկ արձանագրություններն, ու հարցականի տակ դրվեց Հայաստանի և Ղարաբաղի անվտանգությունը։
Ցավով պետք է արձանագրել, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության կործանարար հետևանքներից մեզ փրկեցին Էրդողանն ու Ալիևը իրենց ապուշության և ագահության պատճառով։ Բայց դե, դժվար է ապրել այն գիտակցությամբ, որ անվտանգությանդ երաշխիքը քո թշնամի պետությունների ղեկավարության հիմարությունն է։
«Արևմտամետ» Սարգսյանի վարած քաղաքականության արդյունքում ռուսական ռազմաբազաների ներկայությունը Հայաստանում երկարաձգվեց 49 տարով, իսկ «Գազպրոմը» դարձավ ՀՀ սեփականատերը։ Հիմա «Սերժ Սարգսյան & Co»–ն Հայաստանը տանում են դեպի Գյուլիստան, ինչը պետության դանդաղ մահվան հայեցակարգ է։
Սահակաշվիլու «Ֆասադային դեմոկրատիան» և Սարգսյանի «Մեկ օլիգարխի տնտեսությունը» ձևով տարբեր, բայց բովանդակությամբ նույն մոդելներն են։
Սահակաշվիլու «արևմտամետ» կուրսը բերեց տարածքային կորուստների, բիզնեսի ավանդական ճյուղերի ոչնչացման, Վրաստանի թուրքականացման։ Սեփականության վերաբաշխման շրջանակներում բռնության ենթարկվեցին ավելի քան 300 հազ. Վրաստանի քաղաքացիներ։
Սարգսյանի «արևմտամետ» կուրսի հետևանքով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը փակվեց, Թուրքիան լեգիտիմ մակարդակով ակտիվացավ Ղարաբաղի հարցում (ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահողը վերջերս հայտարարեց, որ, ինչ–որ պահից սկսած, Թուրքիան կարող է ներգրավվել Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացում), վատացան Հայաստանի հարաբերություններն ինչպես Արևմուտքի, այնպես էլ ՌԴ–ի հետ։
Նման խայտառակ վիճակում Հայաստանը չի եղել երբեք։ Արտաքին հարաբերություններում հավասարակշռությունը պահվել է ինչպես պատերազմի տարիներին, այնպես էլ դրանից հետո։ Սարգսյանն այժմ ինքնանվաստացման այնպիսի կասկադներ է ցուցադրում, որ ուղղակիորեն հարվածում է ՀՀ անկախությանը։
Ինչ վերաբերում է ներքին կյանքին, ապա ԵՄ–ի հետ ասոցացվող ՀՀԿ ղեկավարն իր գործիք Տիգրան Սարգսյանի հետ միասին Հայաստանը մտցրեց աշխարհի վատագույն տնտեսությունների ցանկը։ Տեղի ունեցավ «սպիտակ եղեռն». ավելի քան 300 հազ. մարդ է արտագաղթել վերջին հինգ տարվա ընթացքում, ինչը յուրօրինակ բռնություն է այդ մարդկանց նկատմամբ։
Սահակաշվիլուն հաջողվել էր Վրաստանի տնտեսությունը և ֆինանսական հոսքերը (բացառությամբ Իվանիշվիլու տնօրինածի) կենտրոնացնել իր ձեռքում։ Հայաստանում բիզնեսը դեռ դիմադրում է։ ԲՀԿ–ն, Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ, այդ դիմադրության կենտրոնն է՝ հայկական բուրժուազիայի ինստիտուցիոնալ կառույցը։ Սարգսյանին հենց այդ կառույցն է մտահոգում, քանզի նա տեսնում է, որ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ի հետ համատեղ, թույլ չի տալիս «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումն ավարտել։ Եթե այս ուժերին միանան Հայաստանի ապագայով մտահոգ քաղաքական ու քաղաքացիան ուժերը, ինչպես նաև ակտիվ անհատները, ապա հնարավոր կդառնա այս մղձավանջից դուրս գալը։
Ծառուկյանը տնօրինում է հսկայական ֆինանսական միջոցներ, որոնց վրա հսկողություն չունի Սարգսյանը։ Իսկ դա նշանակում է, որ «X» պահին այդ միջոցները կաշխատեն Հայաստանի բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության օգտին։ Ու եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ խոշոր բիզնեսի գերակշիռ մասը (այդ թվում՝ ՀՀԿ–ում գտնվողների մեծ մասը) նույնպես փոփոխություն է ցանկանում, ապա Բաղրամյան 26–ի մտահոգությունները ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի մասով անհիմն չեն։
Վրաստանում հաջողվեց անարյուն իշխանափոխություն իրականացնել։ Թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները մեզանում, կախված է Սերժ Սարգսյանի անհեռատեսության աստիճանից ու հասարակական–քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի մակարդակից։
Մեկ բան ակնհայտ է՝ Հայաստանն այս վիճակից դուրս բերելու միակ նախապայմանն իշխանափոխությունն է։ Սերժ Սարգսյանը պետք է հեռացվի, իսկ Տիգրան Սարգսյանը՝ դատական կարգով պատասխանատվության ենթարկվի։ Վե՛րջ։ Այլ բանաձև չկա։ 2014ն այդ առումով բեկումնային տարի է դառնալու, ընդ որում՝ «կամ, կամ» տարբերակով։ Կա՛մ նրանք մեզ, կա՛մ մենք նրանց։
Սարգսյանի հաղթանակը Հայաստանի պարտությունն է լինելու։ Այնպես որ, մենք դատապարտված ենք հաղթանակի։ Հետևում Երևանն ու Ստեփանակերտն են։
Հ.Գ.։ Սահակաշվիլու և Սարգսյանի կուրսերի մեջ կարմիր թելով անցնում է Վրաստանն ու Հայաստանը հակառուսական կոդի մեջ դնելու սցենարը։ Արևմուտքը փորձում է այս երկու պետությունները որպես մանրադրամ օգտագործել Ռուսաստանի դեմ։ Երկու պետությունների հասարակությունների թիկունքում կնքվել էր քստմնելի գործարք իշխանությունների և եվրաչինովնիկների միջև։ Դա է պատճառը, որ և՛ Վրաստանում, և՛ Հայաստանում Արևմուտքն աչք էր փակում հակաժողովրդավարական գործընթացների, մարդու իրավունքների աղաղակող խախտումների ու ավտորիտար ռեժիմների վրա։ Ավելին՝ Արևմուտքը, առաջնորդվելով երկակի ստանդարտներով, «տանիքի» դեր էր կատարում ընտրակեղծիքների հարցում և ամեն ինչ անում Սահակաշվիլու ու Սարգսյանի գլխավորած ռեժիմների վերարտադրության համար։ Արդյունքները բոլորիս աչքի առաջ են։
Սահակաշվիլու «արևմտամետության» գինն Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի դե ֆակտո և դե յուրե կորուստներն էին։ Սարգսյանի «արևմտամետությունն» էլ Հայաստանը վերածեց ռուսական գուբերնիայի, որը վերջնարդյունքում կարող է բերել մեր երկրի անկախության կորստին։
Սակայն այս ամենի մեջ պետք չէ մեղադրել Արևմուտքին կամ Ռուսաստանին։ Նրանք իրենց շահերն ունեն և առաջնորդվում են իրենց շահերով։ Այլ հարց է, որ սեփական իշխանությունդ էլ քո երկրի շահերով պետք է զբաղվի, այլ ոչ թե անձնական հարց լուծի։
Կա տեսակետ, որ Սահակաշվիլու և Սարգսյանի գործողությունները մեկ կենտրոնից կառավարվող «թուրքական գծի» մեջ են տեղավորվում։ Այդպես է դա, թե ոչ, «հերձումը» ցույց կտա։ Համենայնդեպս, Հայաստանի մասով կարող ենք արձանագրել, որ Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող լրատվամիջոցները («Lragir.am», «1in.am») գործում են թուրքական շահերի տիրույթում։ Ընդ որում, գործում են բացահայտորեն։
Բոլորին պարզապես պետք է հիշեցնել, որ ոչ ոք չի մոռացվելու, ոչինչ չի մոռացվելու։ Վրաստանում դատել են նախկին վարչապետին ու մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների։ Չեմ կարծում, որ Տիգրան Սարգսյանին իշխանափոխությունից հետո կհաջողվի խուսափել Մերաբիշվիլու ճակատագրից։
Սերժ Սարգսյանը, թերևս, այնքան խելամտություն կունենա, որ շատ չի խորացնի վիճակն ու կկկարողանա խուսափել Չաուշեսկուի ճակատագրից և կհեռանա Սահակաշվիլու պես՝ գոնե այդ հարցում հետ չմնալով իր բախտակից ու գաղափարակից կոլեգայից։ Դա ձեռնտու կլինի հա՛մ Սարգսյանին, հա՛մ Հայաստանին։

«Фасадная демократия» и «Экономика одного олигарха»
В эксклюзивном интервью «Форбс» бывший премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили обратился к теме режима Михаила Саакашвили, раскрыл механизмы осуществленной в стране смены власти и рассказал о своих планах на будущее.
«Фасадная демократия» Саакашвили
Автор проекта «Грузинская мечта», миллиардер Иванишвили дал свои оценки царившей в стране до смены власти ситуации.
По его словам, возглавляемый так называемым прозападником Саакашвили режим, по сути, ничем не отличался от сталинско-бериевского режима. Прокуратура действовала по варианту печально известных троек, а генпрокурор исполнял роль Вышинского.
В Грузии сохранялись внешние атрибуты демократии, в низших и средних звеньях власти была ликвидирована коррупция, бизнесу были предоставлены внешние свободы, однако в реальности людей подвергали террору, тюремным пыткам и лишали собственности.
Бывший премьер подробно рассказал, как Саакашвили со своей узкой командой взял под контроль весь бизнес в стране, начиная от розничных торговцев на рынке и заканчивая крупными предпринимателями.
То, о чем рассказал Иванишвили, по большому счету не было новостью. На экспертном уровне уже давно говорилось о том, что коррупция в Грузии получила элитарный вид, что через руки полиции прошло более 300 тыс. граждан страны, что они подверглись в тюрьмах «прозападного» Саакашвили различным пыткам, что бизнес в стране централизовался в руках главы государства и в Грузии строится «Фасадная демократия».
Для большей части поверхностно воспринимавших происходящее армянских туристов и с телячьим восторгом мечтавших о перенятии в Армении грузинской модели мещан произведенный соседним государством внешний эффект был приятен (быстрое и качественное обслуживание на пограничных пунктах, приветливое отношение полицейских к приезжим и др.), однако для самих граждан Грузии действительность была совершенно иной. Каждый пятый в стране подвергся инквизиции и был унижен как человек.
Саакашвили централизовал экономику и деньги в своих руках, чтобы править вечно, однако ему не удалось сломать грузин до конца. В вопросе противостояния определяющей была роль Иванишвили.
«Экономика одного олигарха» Саргсяна
Мы неоднократно отмечали, что желание перенять саакашвилиевскую модель для Армении является, как минимум, следствием неосведомленности. «Фасадная демократия» - это та же «Экономика одного олигарха», которую строит Серж Саргсян, но в иной форме.
То, что делал в Грузии Саакашвили (централизация бизнеса, насилие в отношении сотен тысяч граждан, фальсификация выборов и др.), у нас предпринимал не менее «прозападный» Серж Саргсян. Разница лишь в том, что Саакашвили удалось обеспечить некоторые позитивные моменты и придать плоть и кровь «Фасадной демократии». Саргсяну этого не удалось, поскольку он и не ставил перед собой подобной задачи.
Строительством «Экономики одного олигарха» Саргсян не выполняет никакой миссии, и всего лишь решает задачу накопления шейховского состояния. Что касается бывшего президента Грузии, то сталинско-бериевский режим был им внедрен в рамках определенной миссии.
На первый взгляд может показаться парадоксальным, но осознающий в себе миссию подонок намного опаснее для страны, чем руководствующийся психологией топорного грабителя и азартного игрока. Речь, конечно же, о меньшем из зол, иначе они оба опасны для государства. Созданную Саргсяном систему в этом плане можно считать либеральной. И пусть не покажется странным, но этот грабительский режим Саргсяна, по сравнению с «прогрессивным» режимом Саакашвили, является благодатью.
Причина, естественно, не только в отличиях их человеческих качеств и образе мышления. Вопрос не в том, что Саргсян добрее Саакашвили (в конце концов, руководитель РПА стал президентом ценой 10 жертв). Отнюдь. Формальные отличия моделей правления идут из системных отличий Грузии и Армении.
Саакашвили получил от Шеварднадзе экономику с несостоявшимся бизнес-полем, на котором действовали лишь несколько крупных предпринимателей, слабые малый и средний бизнес, а также криминал. Это позволило бывшему президенту Грузии сформировать собственную экономическую систему, а те люди, у которых были деньги и которые могли вызвать политические проблемы, были убиты (Жвания, Патаркацишвили).
На начальном этапе Иванишвили поддерживал Саакашвили, однако, увидев, что последний внедряет тоталитарную систему, пошел против него. Саакашвили попросту не успел ликвидировать Иванишвили, и именно поэтому в Грузии произошла смена власти.
Ситуация же в Армении была совершенно иной. В 2008 году Серж Саргсян получил в наследство развивающееся и взявшее тенденцию на рост поле малого и среднего бизнеса, а также основанную на собственности нескольких десятков семей кланово-олигархическую систему, одним из архитекторов которой был он сам.
Кланово-олигархическая система имела два варианта трансформации: или она должна была раскрыться и стать конкурентной, или централизоваться и приобрести еще более извращенные формы. Серж Саргсян выбрал второй вариант, что и стало причиной всех бед Армении.
Не обладая общественной опорой, для реализации своих планов Саргсян попытался найти опору на внешнем поле, заодно выставив на аукцион Армению и Карабах.
По части же экономической политики был избран вариант раскулачивания, который в грузинской версии у нас был неприменим.
Задача по построению «Экономики одного олигарха» у нас была осложнена тем, что, в отличие от грузинской, наша крупная буржуазия, со всеми своими недостатками и ошибками, была состоявшейся, а также проявила и продолжает проявлять сопротивление.
Саакашвили объявил войну бизнесу и разгромил этот слой общества. Сотни тысяч людей были разорены и оказались в клещах режима. Саргсян делал то же самое, однако встретил сопротивление. Правда, малый и средний бизнес, по большому счету, пали в неравной борьбе с государством, однако знамя борьбы сейчас подхватил крупный бизнес, который постепенно начинает заниматься политикой, понимая, что в противном случае политика может заняться ими.
Политологический анализ Левона Тер-Петросяна показал, что крупная буржуазия обладает поддержкой площади. Политологический анализ в этом плане можно считать манифестом буржуазно-демократической революции, которая пока не принесла ощутимых результатов, но которая содержит в себе колоссальный потенциал и является единственным инструментом смены власти. Те, кто не принимают этого, не разбираются в политических процессах или ничем не отличаются от Арташеса Гегамяна.
Саргсян-Саакашвили: сравнительный анализ
Заметим, что Саргсян не сумел повторить результатов Саакашвили ни в положительном, ни в негативном плане.
В документативных отношениях власти и общества Саакашвили удалось ликвидировать коррупцию. Что касается Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна, то при них коррупция приобрела системный и повсеместный характер.
Что касается повторения Саакашвили в негативном плане, то формальные отличия налицо и здесь – в сравнении Саргсян может показаться либеральным деятелем (некоторые причины были отмечены выше).
Итак, при помощи Вано Мерабишвили (бывший премьер-министр и глава МВД Грузии) и нескольких высокопоставленных чиновников Саакашвили удалось взять под свой контроль представителей всех бизнес-слоев (за исключением Иванишвили).
Как рассказывал Иванишвили, посредством полиции и прокуратуры людей заставляли отказываться от своего бизнеса. Оформлялось это как дарственная в пользу государства. Отъем же в Армении в основном осуществлялся в так называемом мягком варианте, посредством разработанной Тиграном Саркисяном экономической политики.
Архитекторы «Армянского мира» избрали более «light»–овый вариант. Посредством так называемой политики большого бюджета они входили в долю того или иного бизнеса, а затем «откатывали» бюджетные средства и выписывали государственные деньги посредством подставных тендеров. Совсем недавно премьер невольно признался, что в конкурсах на госзакупки побеждают близкие ему люди. Хотя, всё было и так ясно.
У нас встречаются и случаи организованного властями обычного «кидалова» и отъема имущества (например, оффшорные махинации с участием Тиграна Саркисяна), а также использования грубых методов передела собственности (этим делом в основном заняты члены семьи Сержа Саргсяна. В прессе есть многочисленные публикации о том, как Сашик входил в долю того или иного бизнеса). Однако, как правило, власти действуют на поле «легальной коррупции», то есть, в качестве источника заработка денег рассматривается растрата бюджетных средств под прикрытием необольшевистского лозунга «Боремся с олигархией».
В результате всего этого люди попросту покидают страну. Заверения же властей о том, что причинами подобного состояние экономики являются экономический кризис и алчность олигархов, являются попросту блефом. Источник кризиса в Ереване, а не за пределами страны. Что касается олигархов, то главными олигархами являются как раз Серж Саргсян и Тигран Саркисян.
Если в Грузии 300 тыс. людей провели через тюрьмы, чтобы лишить имущества и создать сверхцентрализованную экономическую систему, то у нас был избран более «гуманный» механизм –созданы все условия, чтобы столько же людей эмигрировали из страны («Ну не оставаться же им в стране, чтобы осуществить революцию!?»), пополнив печально известный «Армянский мир».
Турецкий след «прозападников»
Стоит особо отметить, что в результате экономической политики Саакашвили были практически уничтожены те отрасли бизнеса, которые традиционно считались визитными карточками Грузии – минеральные воды, вино, цитрусовые и чай. Рынком сбыта этих товаров была Россия, и поскольку грузино-российские отношения из-за официального Тбилиси были испорчены, пострадали и данные направления бизнеса.
Иванишвили сейчас пытается восстановить этот рынок – «Боржоми» и вина снова экспортируются в Россию. В Грузии все здравомыслящие силы и проявляющие общественную активность индивиды едины в том, что отношения с Россией нужно налаживать.
В результате политики избравшего иррациональный антироссийский курс Саакашвили пострадали не только указанные отрасли бизнеса – Грузия понесла территориальные потери, потерпев позорное поражение в пятидневной войне.
В результате внутренней и внешней политики Саакашвили Грузия оказалась под влиянием турецко-азербайджанского капитала. И это понятно, ведь если в этом регионе проводишь не сбалансированный или взаимодополняющий курс, а бросаешься в объятия так называемого прозападничества, то сразу же оказываешься в поле влияния Турции и ее сателлита Азербайджана, поскольку Турция является кавказским оператором Запада. Неслучайно, что Грузия сейчас превратилась в придаток турецко-азербайджанского капитала, и для исправления ситуации от команды Иванишвили потребуются огромные усилия.
Серж Саргсян по примеру Саакашвили проявил «инициативность» в направлении Запада, иными словами – Турции. Начался «футбольный» маразм. В результате появились злосчастные армяно-турецкие протоколы, а безопасность Армении и Карабаха оказалась под вопросом.
С сожалением приходится констатировать, что от разрушительных последствий «футбольной» дипломатии спасли нас Эрдоган и Алиев – благодаря своей глупасти и непомерности. Однако трудно жить с осознанием того, что гарантией твоей безопасности является глупость руководителей враждебных тебе государств.
В результате политики «прозападного» Саргсяна срок дислокации российских военных баз был продлен на 49 лет, а «Газпром» стал владельцем РА. Сейчас «Серж Саргсян &Co» ведут Армению в Гюлистан, что сродни концепции медленного умерщвления государственности.
«Фасадная демократия» Саакашвили и «Экономика одного олигарха» Саргсяна – различные по форме, но идентичные по содержанию модели.
«Прозападный» курс Саакашвили привел к территориальным потерям, уничтожению традиционных сфер бизнеса и туркизации Грузии. В рамках передела собственности насилию были подвергнуты более 300 тыс. граждан страны.
Вследствие «прозападного» курса Саргсяна закрылся вопрос международного признания Геноцида армян, Турция на легитимном уровне активизировалась в вопросе Карабаха (американский сопредседатель МГ ОБСЕ недавно заявил, что в какой-то момент Турция может сыграть определенную роль в урегулировании Карабахского конфликта), а отношения Армении ухудшились как с Западом, так и с Россией.
В подобном позорном состоянии Армения не была никогда. Баланс во внешних отношениях сохранялся как в годы войны, так и после нее. Саргсян же сейчас демонстрирует целые каскады самоунижения, непосредственно бьющие по независимости РА.
Что касается внутренней жизни, то ассоциировавшийся с ЕС руководитель РПА посредством инструмента реализации своих планов в лице Тиграна Саркисяна включил Армению в список стран с наихудшей в мире экономикой. Произошел «белый геноцид»: за последние 5 лет из страны эмигрировали более 300 тыс. граждан, что тоже является своеобразным насилием в отношении людей.
Саакашвили удалось сконцентрировать в своих руках экономику и финансовые потоки Грузии (за исключением состояния Иванишвили). Бизнес в Армении пока сопротивляется. ППА во главе с Гагиком Царукяном является центром этого сопротивления – институциональной структурой армянской буржуазии. Именно эта структура Саргсяна и беспокоит, так как он видит, что ППА вместе с АНК не позволяют ему завершить построение «Экономики одного олигарха». Если к этим силам присоединятся обеспокоенные будущим Армении политические и гражданские силы, а также активные индивиды, то найти выход из этого кошмара удастся.
Царукян владеет колоссальными финансовыми средствами, которые неподконтрольны Саргсяну. А это означает, что в определенный момент «Х» эти средства станут работать на буржуазно-демократическую революцию. И если учитывать то обстоятельство, что большая часть представителей крупного бизнеса (в том числе большинство входящих в РПА) тоже хочет изменений, то беспокойство президентского дворца по части ППА и АНК становится небезосновательным.
В Грузии удалось осуществить бескровную смену власти. Как будут развиваться события у нас, зависит от степени недальновидности Сержа Саргсяна и уровня общественно-политической консолидации.
Одно очевидно: единственным предусловием выхода Армении из сложившейся ситуации является смена власти. Серж Саргсян должен быть отстранен, а Тигран Саркисян – понести уголовное наказание. Иного варианта нет. 2014-й год в этом плане станет переломным, причем по варианту «или, или». Или они нас, или мы их!
Победа Саргсяна станет поражением Армении. Так что, мы обречены на победу. Позади Ереван и Степанакерт.
P.S. В курсах Саакашвили и Саргсяна красной нитью проходит сценарий внедрения в Грузии и Армении антироссийского кода. Запад пытается использовать эти два государства в качестве разменной монеты в борьбе с Россией. За спиной у обществ двух стран были достигнуты кошмарные по своему содержанию сделки между властями и еврочиновниками. Именно поэтому Запад закрывал в Грузии и Армении глаза на антидемократические процессы, вопиющие нарушения прав человека и авторитарные режимы. Более того, руководствуясь двойными стандартами, Запад «крышевал» фальсификации выборов и делал всё для воспроизводства власти возглавляемых Саакашвили и Саргсяном режимов. Результаты увидели все.
Ценой «прозападности» Саакашвили стала де-юре и де-факто потеря Абхазии и Южной Осетии. «Прозападность» Саргсяна превратила Армению в российскую губернию, что в конечном итоге может привести к утрате независимости страны.
Однако винить во всем этом Запад или Россию не стоит. У них свои интересы, и они руководствуются ими. Другой вопрос, что собственные власти так же должны руководствоваться интересами своей страны, а не решать личные вопросы.
Есть мнение, что действия Саакашвили и Саргсяна умещаются в руководимую из одного центра «турецкую линию». Так это или нет, покажет «вскрытие». По крайней мере, по части Армении можем констатировать, что подконтрольные президентскому дворцу СМИ (в частности, сайты «Lragir.am» и «1in.am») действуют в сфере турецких интересов, при этом в открытую. Просто помните: ничто не будет забыто, никто не будет забыт.
В Грузии судят бывшего премьера и некоторых других высокопоставленных чиновников. Не думаю, что после смены власти Тиграну Саркисяну удастся избежать участи Мерабишвили.
Думаю, Сержу Саргсяну должно хватить здравомыслия для того, чтобы не усугублять положение и не удостаиваться участи Чаушеску, и он уйдет подобно Саакашвили, хотя бы в этом вопросе не отстав от своего идеологического и единоучастного коллеги. Это будет в интересах как Саргсяна, так и Армении в целом.