Փրկել Շանթ Հարությունյանին իշխանություններից ու իր «կողմնակիցներից»
Հերիք էր Շանթ Հարությունյանին ձերբակալեին, երբ պարզվեց, որ նա մի քանի հարյուր կողմնակիցներ ունի։ Կողմնակիցներ, ովքեր փառաբանում են նրան համակարգչի դեմ նստած կամ նրան ձերբակալելուց հետո։
Երևի Շանթն էլ է հիմա զարմացած, թե ինչքան գաղափարակից ընկերներ ունի։ Ափսոս, որ նրանք «կաշ–կալամաշի» ժամանակ չկային։ Թռած էին։ Բայց «զատո» հիմա են բլբուլ կտրել ու կատու են ճղում։
Ի պաշտպանություն Շանթի այսօր տեղի ունեցած հավաք–երթը ցույց տվեց, որ ոչ միայն իշխանություններն են նրա դեմ, այլ նաև փողոց դուրս եկածներից ոմանք։
Դատելով երթի մասնակիցների կազմից ու հնչած վանկարկումներից՝ իշխանությունները որոշել են փողոցը գրավելու հերթական սցենարը «խոդ» տալ, բայց ապարդյուն։ Քանզի փուչիկն ինչքան փչում ես, այնքան մեծանում է դրա պայթելու հավանականությունը։
Ինչ վերաբերում է, Շանթ Հարությունյանի համար որոշ կոկորդ պատռողներին, ապա նրանց արժե հիշեցնել հետևյալը. եթե «Ցեղակրոն» կուսակցության ղեկավարի գիծն ընդունում եք, ապա պետք է պայքարեք կոնկրետ Սերժ Սարգսյանի դեմ (ընդ որում՝ նախապես զինվելով սրածար փայտերով ու մարգանցովկա–բրոնզով): Բացի այդ՝ երթը պետք է շարժվի ոչ թե կառավարության շենքի, այլ Բաղրամյան 26–ի ուղղությամբ։ Թե չէ վերջում կարող է պարզվել, որ «օֆշորների տիրակալ» Տիգրան Սարգսյանից պահանջում եք պայքար Սամվել Ալեքսանյանի, իսկ Սերժ Սարգսյանից՝ Նիկոլայ Բորդյուժայի դեմ։
Մի խոսքով, քաղաքական պայքարը կապիկության վերածելը, Սերժին ու Տիգրանին ծառայելը և ձեռքի հետ նաև Շանթ Հարությունյանին օգտագործելն անբարոյականություն է։ Ձեր էժանագին քայլերով միայն հավերին կարող եք խաբել։ Համ էլ մի քիչ ֆայմ ունեցեք և ուշ պայթեք, թե չէ այլևս պետք չեք գա ձեր տերերին։ Թեև մյուս կողմից էլ «զակազն» է այդպիսին, ի՞նչ կարող եք անել։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ազատության հրապարակի պղծումը շարունակվում է և միայն իրական քաղաքական օրակարգով է հնարավոր մաքրել աղբն ու հրապարակը վերադարձնել ժողովրդին։ Իսկ Շանթին արագ ապաքինում և ազատ արձակում ենք մաղթում։

Спасти Шанта Арутюняна от властей и «сторонников»
Стоило только арестовать Шанта Арутюняна, как выяснилось, что у него есть несколько сот сторонников. Сторонников, которые восхваляют его сидя за компьютерами или сразу после ареста.
Наверное, Шант сам удивлен тем, сколько у него единомышленников. Жаль, что их не было во время самого сыр-бора. Но сейчас это им никак не помешало прорезаться соловьями.
В ходе митинга-шествия в защиту Шанта выяснилось, что против него не только власти, но и некоторые из вышедших на улицу людей.
Судя по составу участников шествия и прозвучавшим на нем призывам, власти решили дать ход очередному сценарию по захвату улицы, но, увы. Чем больше раздувается пузырь, тем с большей вероятностью он лопается.
Что касается некоторых надрывающих горло за Шанта Арутюняна, то им стоит напомнить следующее: если вы принимаете взятую руководителем партии «Цехакрон» линию, то должны бороться против Сержа Саргсяна (при этом заранее вооружившись заточенными черенками и хлопушками). Кроме того, шествие должно двигаться в сторону не правительства, а президентского дворца, иначе в конце может выясниться, что вы требуете от «властелина оффшоров» Тиграна Саркисяна борьбы с Самвелом Алексаняном, а от Сержа Саргсяна – с Николаем Бордюжей.
Словом, превращение политической борьбы в обезьянничество, служение Сержу и Тиграну, а также использование Шанта Арутюняна попросту безнравственно. Вашими дешевыми шагами можно провести лишь наивных простачков. К тому же, будьте хоть немного сообразительнее, чтобы не «палиться» раньше времени, а то вы можете больше не пригодиться вашим хозяевам. Хотя, с другой стороны, таков заказ – ничего не поделаешь.
Всё это в очередной раз показывает, что попрание площади Свободы продолжается и что лишь посредством реальной политической повестки возможно очистить мусор и вернуть площадь народу. Шанту же мы желаем скорейшего выздоровления и возвращения на свободу.