Տիգրան Սարգսյանի տե՞ղը, թե՞ կողքը
Ինչպես իշխանական կաբինետներում, այնպես էլ հանրության տարբեր շրջանակներում քննարկվում է այն հարցը, թե ինչու է Սերժ Սարգսյանն ատամներով պահում բոլոր առումներով ձախողված ու մինչև ականջները «ատկատների» մեջ խրված Տիգրան Սարգսյանին։ Պատասխանը շատ պարզ է՝ հենց դրա համար էլ Սերժը պահում է վարչապետին, քանզի քաղաքական առումով զրո վարկանիշ ունեցող և կոռուպցիոն ռիսկերի մեջ թաթախված Տիգրանից «լավ» կադր նա չի կարող գտնել։
Արդեն շատերն են ֆիքսել, որ Սերժ Սարգսյանը պետական բյուջեն տնօրինում է այնպես, ինչպես կտնօրիներ սեփական գրպանի պարունակությունը։ Հայտնի ֆիլմի հերոսի պես Սերժը պետական բուրդը խառնում է սեփական բրդին։ Այդ խառնելու գործիքը Տիգրան Սարգսյանն է, ով համաձայնել է նմանատիպ ֆունկցիա կատարել ու հիմա փրփուրներից է կախվում՝ հետագա պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
Սերժ Սարգսյանը երկրորդ այդպիսի Տիգրանի չի կարող և չի էլ ուզում գտնել, քանզի գործող վարչապետը նրա փող տպող մեքենան է, ում ցանկացած պահի կարելի է քավության «կազյոլ» սարքել ու «փուռը» տալ։
Տիգրան Սարգսյանը շատ լավ հասկանում է, թե ինչի մեջ է հայտնվել, բայց արդեն սիամական երկվորյակի է վերածվել ՀՀԿ նախագահի հետ։ Ահա սա է պատճառը, որ չնայած արձանագրվող բացասական ցուցանիշներին՝ Սերժը դրական է գնահատում Տիգրանի գործունեությունը։
Այնպես որ, Տիգրանին ատամներով պահելու համար «նախաձեռնող» Սերժ Սարգսյանն առարկայական պատճառներ ունի. պետության ու հանրության շահերը նրա համար զրոյական արժեք ունեն։
Ի դեպ, եթե Սերժ Սարգսյանն ուզենա, ապա չի կարողանա Տիգրանին փոխարինող գտնել։ Քանզի նրա պատկերացրած կառավարման մոդելի շրջանակներում միայն ավարտված մարդը կամ անմեղսունակը կհամաձայնի զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը։ «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման շրջանակներում Տիգրանին փոխարինողը գնալու է ոչ թե նրա տեղը, այլ կողքը՝ մեղադրյալի աթոռին։ Կա՞ այդպիսի հիմար մարդ Հայաստանում։ Հազիվ թե։

На место Тиграна Саркисяна или рядом с ним?
Как во властных кабинетах, так и в различных общественных кругах широко обсуждается тема того, почему Серж Саргсян до последнего держится за провалившегося и погрязшего в «откатах» Тиграна Саркисяна. Ответ довольно прост: именно поэтому и держит, ведь кадра лучше, чем обладающий нулевым политическим рейтингом и увязший в коррупционных рисках Тигран, не найти.
Многие уже успели заметить, что Серж Саргсян распоряжается государственным бюджетом как содержимым своих карманов. Подобно герою известного фильма, Серж мешает личную шерсть с государственной. Инструментом же в этом деле служит Тигран Саркисян, который согласился на выполнение данной функции в обмен на уход от полагающейся за это ответственности.
Серж Саргсян не хочет (да и не может) найти второго такого Тиграна, поскольку действующий премьер является его денежным станком. Сделать же из него козла отпущения можно будет в любой момент.
Тигран Саркисян прекрасно понимает, во что впутался, однако он уже успел составить председателю РПА пару в сиамском дуэте. Именно поэтому, несмотря на фиксируемые негативные показатели, Серж оценивает деятельность Тиграна позитивно.
Так что, у Сержа Саргсяна есть веские причины держаться за него зубами – интересы государства и общества для него имеют нулевую ценность.
Кстати, если даже Серж Саргсян и захочет, найти замену Тиграну ему не удастся. В рамках представляемой им модели управления лишь конченный либо невменяемый человек может согласиться занять пост премьера. Сменивший Тиграна в рамках политики построения «Экономики одного олигарха» окажется не на его месте, а рядом с ним – на скамье подсудимых. Есть ли такие смельчаки? Думаю, вряд ли.