Սիրիայի հարցով «Ժնև–2» գիտաժողովին Իրանի մասնակցության հարցը դեռ որոշված չէ
Մեկ շաբաթից քիչ ավելի է մնացել շվեյցարական Մոնտրե քաղաքում հունվարի 22–ին Սիրիայի հարցով կայանալիք «Ժնև-2» գիտաժողովին, իսկ կարևոր հարցերից մեկը՝ Իրանի մասնակցությունը, դեռ որոշված չէ։ Այս մասին փոխանցում է «ИТАР–ТАСС»-ը։
Աղբյուրը նշում է, ԱՄՆ–ը կողմնակից է Թեհրանին գիտաժողովին չհրավիրելուն։ ԱՄՆ պ
ետքարտուղարության մամլո ծառայության փոխղեկավար Մարի Հարֆն ասել է, որ պետքարտուղար Ջոն Քերին Իրանինչի հրավիրել մասնակցելու «Ժնև-2» գիտաժողովին։ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն էլ կարծում է, որ Իրանի ներկայացուցիչների առկայությունն օգտակար կլինի Սիրիայի հարցով գիտաժողովին, և պատրաստ է Թեհրանին պաշտոնական հրավեր ուղարկել, հենց որ ԱՄՆ–ը և Ռուսաստանը կհամաձայնեցնեն Իրանի մասնակցությունը ֆորումում։ Պան Գի Մունի խոսքերով՝ Իրանը տարածաշրջանային տերություն է, որը կարող է ազդել սիրիական կոնֆլիկտի կարգավորման վրա։ ՌԴ ԱԳՆ նախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ տարածաշրջանի բոլոր ազդեցիկ խաղացողները պետք է ներկա լինեն գիտաժողովին, այդ թվում՝ Իրանն ու Սաուդյան Արաբիան։ Լիբանանը նույնպես հակված է Իրանի մասնակցությանը՝ որպես Մերձավոր Արևելքի կարևոր դերակատար։ Թեհրանի ներկայացուցիչ Զարիֆն իր հերթին նշել է, որ Իրանը կմասնակցի «Ժնև-2»–ին, եթե հրավերք ստանա առանց նախապայմանների։

За неделю до «Женевы-2» вопрос об участии Ирана в конференции по Сирии так и не решен
Чуть больше недели остается до запланированного начала международной конференции по Сирии в швейцарском Монтре (22 января), а один из важных вопросов – участие в ней делегации Ирана – все еще не решен, сообщает ИТАР-ТАСС.
Так, США настаивают на том, что Тегеран не следует приглашать на форум, призванный дать старт процессу политического урегулирования. Это подтвердила, в частности, замначальника пресс-службы Госдепартамента Мари Харф. По ее словам, госсекретарь Джон Керри не приглашал Иран принять участие в «Женеве-2», выступая в понедельник на пресс-конференции в Париже вместе с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым и совместным спецпредставителем ООН и ЛАГ Лахдаром Брахими.
Иной точки зрения придерживаются в ООН. Так, Пан Ги Мун считает, что присутствие представителей Ирана будет полезным для мирной конференции по Сирии, и готов направить Тегерану официальное приглашение, как только Россия и США согласуют участие ИРИ в форуме.
Как уточнил официальный представитель генсекретаря Мартин Несирки, идею приглашения Ирана на конференцию поддерживает и Лахдар Брахими. По его словам, ИРИ является «региональной державой, способной повлиять на урегулирование сирийского конфликта».
Что касается России, то, как заявил накануне глава МИД РФ Сергей Лавров, все влиятельные игроки в регионе, в том числе Иран и Саудовская Аравия, должны быть приглашены на конференцию.