Նրանք մարտնչում են հանուն «հայրենիքի»
Ռոբերտ Քոչարյանի առաջին հարցազրույցից հետո Տիգրան Սարգսյանը ստիպված էր միայնակ կռիվ տալ՝ դիմելով կոորդինատային համակարգի և գրաֆիկական պատկերների օգնությանը։ Վարչապետը մենակ մնաց, քանզի ո՛չ նախարարները, ո՛չ ՀՀԿ–ականները չպաշտպանեցին նրան։
Մեկ–երկու ծլվլոց լսվեց երկրորդ «սորտի» «դհոլական» տիրույթից ու վերջ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի երկրորդ հարցազրույցը արդեն խուճապային տրամադրություններ առաջացրեց կառավարության ղեկավարի մոտ, և նա դաշտ նետեց ձեռքի տակ եղած «մատյան» գունդը։
Գրեթե միաժամանակ «անկախ» մամուլը տարածեց երիտհանրապետականներ Էդուարդ Շարմազանովի և Կարեն Ավագյանի գրեթե նույնանման տեքստերը, ինչպես նաև «քաղաքացիական» Նիկոլ Փաշինյանի «հուժկու» արձագանքը։ Այսպիսով, պարզվեց, որ վարչապետը չունի ՀՀԿ–ի աջակցությունը Քոչարյանի հետ հեռակա բանավեճում, իսկ աջակցողներն էլ ոչ թե բովանդակային պատասխան են տալիս, այլ ընդամենը բառակույտ են արտանետում «անկախ» մամուլի էջերում։
Նույնիսկ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը չհամաձայնեց պաշտպանել Տիգրան Սարգսյանին։
Եվս մի քանի հարցազրույց, և Քոչարյանը, կամա թե ակամա, կպայթեցնի քաղաքական դաշտի բոլոր փուչիկներին և ինվենտարիզացիայի կենթարկի բոլոր «սորտի» դհոլներին։
Հարցն այն չէ, որ Քոչարյանը սխալներ չունի, և նրան չի կարելի քննադատել։ Ունի և կարելի է քննադատել։ Բայց իշխանությունների գործունեության և վարչապետի անձնական որակների վերաբերյալ Քոչարյանի տված գնահատականների հետ չհամաձայնելը կա՛մ տհասության, կա՛մ հաճախորդության վկայություն է։
Քննադատե՛ք Քոչարյանին՝ որքան ուզում եք, բայց նրա տված գնահատականների վերաբերյալ տխմարություններ դուրս տալն ամենևին էլ պարտադիր չէ։ Չարժե պայքարել հանուն «հայրենիքի», մանավանդ որ «հայրենիքը» վաղուց օֆշորներում փող լվանալով է զբաղված։

Они сражаются за «родину»
После первого интервью Роберта Кочаряна Тигран Саркисян оказался вынужден биться в одиночку и прибёг к помощи системы координат и графиков. Премьер остался в одиночестве, поскольку ни министры, ни члены РПА его не поддержали.
Пару-тройку раз пострекотали из «барабанной» сферы второго сорта, и всё.
Второе интервью бывшего президента РА вызвало у руководителя правительства панические настроения, и он бросил в бой свою подсобную «гвардию».
«Независимая» пресса практически одновременно распространила почти идентичные тексты заявлений младореспубликанцев Эдуарда Шармазанова и Карена Авагяна, а также «мощный» ответ «гражданственника» Никола Пашиняна. Из этого выяснилось, что в заочном споре с Кочаряном премьер не обладает поддержкой РПА, а отвечающие преподносят со страниц «независимой» прессы не содержательные аргументы, а всего лишь бессвязный набор слов.
Защищать Тиграна Саркисяна отказался даже член парламентской фракции РПА Арташес Гегамян.
Еще пара таких интервью, и Кочарян, волей-неволей, подорвет все мыльные пузыри политического поля и подвергнет инвентаризации «барабаны» всех калибров.
Вопрос не в том, что Кочарян безошибочен, и его нельзя критиковать. Он тоже допускал ошибки, и его можно критиковать. Однако несогласие с данными Кочаряном оценками по части деятельности властей и личных качеств премьера свидетельствует либо о недоразвитости, либо о клиентизации.
Критикуйте Кочаряна сколько угодно, однако нести чушь по части данных им оценок отнюдь не обязательно. Не нужно сражаться во имя «родины», тем более что она уже давно в оффшорах.