Գերագույն ռադան համաներման օրինագիծ է ընդունել փողոցային բախումների բոլոր մասնակիցների համար
Չորեքշաբթի երեկոյան Ուկրաինայի խորհրդարանը հավանություն է տվել համաներման օրինագծին՝ մշակված Գերագույն ռադայում նախագահի մշտական ներկայացուցիչ, «Ռեգիոնների կուսակցության» պատգամավոր Յուրի Միրոշնիչենկոյի կողմից։ Փաստաթղթին կողմ է քվեարկել 232 պատգամավոր։ Օրինագիծը, որն ընդունվել է առանց քննարկման, նախատեսում է համաներում զանգվածային անկարգությունների բոլոր մասնակիցների համար՝ բացի ծանր հանցագործություն կատարածներից։ Փաստաթղթի համաձայն՝ ցուցարարները պետք է ազատեն պետական հաստատությունները Կիևում և շրջաններում 15 օրվա ընթացքում։
Աղբյուրը նշում է, որ օրենքի ընդունմանը նախորդել են բուռն քննարկումներ՝ նախագահ Յանուկովիչի մասնակցությամբ։ Խորհրդարանում համաներման երեք օրինագիծ էր գրանցված։ «Ռեգիոնների կուսակցությունից» Վլադիմիր Օլեյնիկը լրագրողներին հայտնել է, որ նիստի ժամանակ նախագահն առաջարկել է աջակցել Միրոշնիչենկոյի օրինագծին։ Օլեյնիկը նաև ասել է, որ ընդդիմությանը կառաջարկի թողնել Արհմիությունների տունը, Ուկրաինական տունը և Հոկտեմբերյան պալատը։ Յանուկովիչն էլ ասել է, որ կարող է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ հայտարարել երկրում, եթե ընդդիմությունը և խորհրդարանական մեծամասնությունը չհասնեն համաձայնության։ Օլեյնիկի փոխանցմամբ՝ Յանուկովիչը խոսել է նաև նախագահական ընտրությունների մասին։ Նա պատրաստ է դրան, բայց իր վրա վերցնել իրավիճակի հետագա զարգացման պատասխանատվությունը չի պատրաստվում. թող ընդդիմության առաջնորդները դա անեն։

Верховная рада Украины амнистировала участников протестных акций
Верховная рада Украины приняла закон об амнистии, передает «РБК-Украина». За соответствующее решение проголосовали 232 народных депутата из 226.
По словам автора законопроекта, депутата от «Партии регионов» Юрия Мирошниченко, документ готовился последние двое суток. В его подготовке принимали участие эксперты оппозиционных фракций, администрации президента Украины, кабинета министров, а также члены фракций.
«Законопроект предусматривает, с одной стороны, освобождение всех административных зданий, помещений органов исполнительной власти и органов местного самоуправления. С другой стороны, речь идет об амнистии людей, которые сегодня либо проходят по каким-то делам под следствием, либо уже к ним применили санкции», - рассказал Мирошниченко.
Закон вступает в силу на следующий день после публикации документа. В документе отмечается, что амнистия распространяется только на действия протестующих, которые состоялись не позднее чем через 15 дней после вступления в силу закона. Определять, подлежит ли участник акции протеста амнистии, будет генпрокурор.