Օֆշորային սկանդալի վերջին ակորդները
Կիպրոսում, այսինքն՝ օֆշորում գրանցված այս բանկի ղեկավարներն այդպես էլ որեւէ ձեւով չարձագաքնեցին մեր հրապարակումներին: Փոփոխություններ տեղի չունեցան բանկի անմիջական ղեկավարության կազմում, եթե, իհարկե, չհաշվենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 27-ից Ռուբեն Վարդանյանն այլեւս «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը չէ (Բանկի հիմնադրման օրվանից նա էր նախագահը): Ռ. Վարդանյանին փոխարինել է Անդրեյ Մկրտչյանը: Վերջինս միաժամանակ «Ամերիա» ընկերությունների խմբի գլխավոր գործադիր տնօրենն է (տես նաեւ՝Օֆշորային պատմության բացահայտման բանալիները)»,–գրում է hetq.am-ը։
Ըստ աղբյուրի՝ «Ամերիաբանկը» շարունակում է իրացնել Փայլակ Հայրապետյանի՝ շուկայական արժեքով մոտ 30 միլիոն դոլար գնահատված գույքը, եւ փորձում մինչեւ Աշոտ Սուքիասյանի դատավարությունը ավարտել գործարքները, որպեսզի «վերադարձ» չլինի «ելման» կետին: Այս գույքի վաճառքի համար աճուրդի հայտարարություն չի տրվում: Բանկը դրա իրավունքն ունի, բայց ամեն ինչ հասկանալի է դառնում, երբ պարզում ես, թե ովքեր են դարձել Փայլակ Հայրապետյանի՝ բանկում գրավադրված գույքի սեփականատերեր: Ընդ որում, այդ բոլոր գործարքները գերգաղտնի են պահվում: Ներկայացնենք դրանցից երկուսը, որոնց մասին կարողացել ենք ուշագրավ տեղեկություններ պարզել:

Последние аккорды оффшорного скандала
Руководители «Америабанка», зарегистрированного на Кипре, то есть в оффшоре, так и не откликнулись на наши публикации. Изменения не произошли и в составе непосредственного руководства банка, если, конечно, не считать того обстоятельства, что с 27 ноября 2013 г. Рубен Варданян больше не является председателем Совета директором ЗАО «Америабанк» (этот пост он занимал со дня основания банка). Рубена Варданяна сменил Андрей Мкртчян. Последний является одновременно генеральным исполнительным директором группы компаний «Америа» (см. также «Ключи раскрытия оффшорной истории»), - пишет электронная газета «Этк».
Согласно изданию, «Америабанк» продолжает реализовать заложеннное имущество Пайлака Айрапетяна стоимостью около 30 миллионов долларов и пытается до судебного процесса по делу Ашота Сукиасяна завершить заключение сделок, чтобы исключить «возвращение» к «исходной точке». Объявления о проведении аукциона по продаже этого имущества не было, банк имеет на это право. Однако все стало понятно, когда выяснилось, кто стали собственниками заложенного в банке имущества Пайлака Айрапетяна. При этом все сделки держатся в строжайшем секрете. Представим две из них, по которым нам удалось получить любопытные сведения.