Վարչապետ. «Մենք պետք է լինենք առավելագույնս բաց ու թափանցիկ»
ՀՀ–ի՝ ՄՄ–ին անդամակցելուց հետո գնաճը երկրում կկազմի առավելագույնը 1.5%: Այս մասին այսօր՝ կառավարության նիստի օրակարգից առաջ, ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խնդրանքով անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին։
Ավանեսյանի խոսքերով՝ այդ հրապարակումներն իրականությանը չեն համապատասխանում.
«Խնդիրն առաջացել է բացառություն կազմող ապրանքներից, որոնց ցանկը մենք հրապարակել էինք, իսկ մարդիկ դրանք օգտագործում են իրավիճակը սրելու համար»։
Կառավարության ղեկավարը նախարարին հանձնարարել է կազմակերպել ասուլիս և պատասխանել բոլոր անհասկանալի հարցերին՝ ընդգծելով. «Մենք պետք է լինենք առավելագույնս բաց ու թափանցիկ»։

Тигран Саркисян: «Мы должны быть максимально открыты и прозрачны»
В случае вступления Армении в Таможенный Союз рост цен не превысит 1,5%. Об этом на сегодняшнем заседании правительства заявил министр экономики Ваграм Аванесян, который по просьбе премьер-министра Тиграна Саркисяна обратился к публикациям в прессе о предстоящей значительной инфляции при вступлении в ТС.
По словам Аванесяна, эти публикации не соответствуют действительности.
«Проблема возникла из-за опубликованного нами списка продукции, растаможка которых в порядке исключения будет проводится по действующим в Армении таможенным пошлинам, а люди воспользовались этим для обострения ситуации», - министр экономики.
После этого премьер-министр распорядился организовать пресс-конференцию и ответить на все связанные с этим вопросы, подчеркнув: «Мы должны быть максимально открыты и прозрачны».