ԿԲ–ն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն իջեցրել է 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանվելով 7.5 տոկոս
2014 թվականի փետրվարի 11-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով այն 7.5%:
2014թ. հունվարին արձանագրվել է 2.8% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը հունվարի վերջին կազմել է 5.5%՝ համընկնելով իր տատանումների թույլատրելի միջակայքի վերին սահմանի հետ: Վերջին ամիսներին գնաճը նվազել է սպասվածից ավելի արագ տեմպերով՝ պայմանավորված նախանշվածից ցածր տնտեսական ակտիվությամբ և հիմնական պարենային ապրանքների միջազգային գների նվազմամբ: Խորհուրդը կարծում է, որ առաջիկա ամիսներին 12-ամսյա գնաճը կշարունակի նվազել և հատկապես երրորդ եռամսյակում կգտնվի նպատակային ցուցանիշի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին սահմանին մոտ՝ պայմանավորված 2013թ. հուլիսին էներգակիրների սակագների բարձրացման ազդեցության վերացմամբ:
Խորհուրդն արձանագրեց, որ արտաքին հատվածի զարգացումները գտնվել են հիմնականում կանխատեսվածի շրջանակներում: Շարունակվել են համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղ վերականգնման միտումները, հումքային ապրանքների միջազգային շուկայում պահպանվել է ոչ գնաճային միջավայր, իսկ պարենային ապրանքների միջազգային շուկայում դիտվել է գնանկում: Այս զարգացումների ներքո, կանխատեսվող հորիզոնում արտաքին հատվածից գնաճային ճնշումներ չեն ակնկալվում:
Խորհուրդը գնահատեց, որ, չնայած չորրորդ եռամսյակում տնտեսության որոշ չափով աշխուժացմանը, տնտեսական աճի տեմպերը դեռևս շարունակում են ցածր մնալ՝ պայմանավորված հիմնականում շինարարության ճյուղի ավելացված արժեքի նվազմամբ: ԿԲ Խորհուրդը գտնում է, որ դրամավարկային պայմանների իրականացված թուլացումը, զուգորդվելով 2014թ-ի երկրորդ կեսից սպասվող ընդլայնողական հարկաբյուջետային քաղաքականությամբ և մասնավոր ներդրումների կայունացմամբ, կհանգեցնի համախառն պահանջարկի ընդլայնմանը և գնաճի տեմպերի վերականգնմանը: Արդյունքում, տարեվերջից 12-ամսյա գնաճը կձևավորվի իր նպատակային մակարդակի, իսկ տնտեսական աճը՝ իր ներուժի շուրջ:
Այդուհանդերձ, ԿԲ խորհուրդը համակարծիք է, որ առկա են զգալի անորոշություններ արտաքին և ներքին տնտեսական զարգացումների առումով, որոնց դրսևորումներից ելնելով ԿԲ-ն կճշգրտի դրամավարկային քաղաքականության հետագա ուղղությունները՝ ապահովելով գնաճի նպատակի իրագործումը միջնաժամկետ հատվածում:
Տոկոսադրույքի մակարդակի որոշման հիմքում ընկած մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ փետրվարի 21-ին հրապարակվելիք Գնաճի հաշվետվությունում (Դրամավարկային քաղաքականության 2014թ. առաջին եռամսյակի ծրագրում):

Центробанк Армении понизил ставку рефинансирования до 7,5%
Совет Центрального банка Армении на заседании 11 февраля принял решение понизить ставку рефинансирования на 0,25 процентных пункта, установив ее на уровне в 7,5%, сообщает пресс-служба ЦБ.
Согласно сообщению, в январе 2014 года зафиксирована инфляция в 2,8%, в условиях чего 12-тимесячная инфляция в конце января составила 5,5%. Данный показатель совпал с верхним пределом допустимого диапазона колебаний. В последние месяцы инфляция сокращалась более быстрыми темпами, чем ожидалось, что было обусловлено экономической активностью ниже запланированной и снижением международных цен на основные продовольственные товары.
Совет считает, что 12-тимесячная инфляция в ближайшие месяцы продолжит сокращаться и, особенно, в третьем квартале, будет находиться у нижнего порога допустимого диапазона колебаний целевого показателя, что обусловлено устранением воздействия роста тарифов на энергоносители в июле 2013 года.
Совет зафиксировал, что процессы во внешнем секторе находились, в основном, в рамках прогнозов. Тенденции медленного восстановления темпов роста мировой экономики продолжились, на международном рынке сырьевых товаров сохранилась неинфляционная среда, а на международном рынке продовольственных товаров наблюдалась дефляция. В условиях подобных процессов в прогнозируемом горизонте инфляционных давлений из внешнего сектора не ожидается.
По оценке Совета ЦБ, несмотря на некоторую активизацию экономики в четвертом квартале, темпы экономического роста пока продолжают оставаться низкими, что обусловлено, в основном, понижением добавленной стоимости сферы строительства. Совет считает, что ослабление денежно-кредитных условий наряду с ожидающимися во второй половине 2014 года расширительной налогово-бюджетной политикой и стабилизацией частных инвестиций, приведет к расширению валового спроса и восстановлению темпов инфляции.
Таким образом, с конца года 12-тимесячная инфляция сформируется вокруг своего целевого показателя, а экономический рост – в соответствии с потенциалом.
Тем не менее, Совет ЦБ считает, что есть существенные неопределенности в контексте внешних и внутренних экономических процессов, исходя из проявлений которых ЦБ уточнит дальнейшие направления денежно-кредитной политики, обеспечив достижение целевого показателя инфляции в среднесрочной перспективе.