Հայ հասարակությունը սոցիալական խռովություն չի՞ սիրում
Սոցիալական հիմքի վրա խռովություն հնարավորության մասին խոսելիս «Հայելի» ակումբում ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն ասել է, թե ցավոք, հայ հասարակության մեջ սոցիալական դժվարությունները հաճախ բուռն հակազդեցության չեն հանգեցնում, ինչը սխալ է։
-Ամեն մեր հայ ընտանիք ինքը ներսում բողոքում է ստեղծված իրավիճակից, սակայն իր պայքարի ձևը հաճախ չի ընտրում դուրս գալն ու պահանջելը։ Արդյունքում ամեն մի որոշում պարտադրանքի միջոցով փորձում է կյանքի կոչվել,-ասել է նա և հավելել, թե ինքը շատ կցանկանար, որ սոցիալական ընդվզումը վերածվեր սոցիալական համախմբված պայքարի ալիքի, բայց ոչ թե հեղափոխական ուղղությամբ, այլ առաջին հերթին պահանջների ձևակերպման։
Նա նաև նշել է, որ չպետք է խանդով լցվել այն անձանց նկատմամբ, ովքեր կարողանում են հասարակությանը համախմբել։ Հակառակը՝ այդպիսի վարքագիծը պետք է խրախուսել։
-Անկախ նրանից, թե ես ինչպես եմ գնահատում Տիգրան Կարապետյանի առաջ քաշած մոտեցումները, ես ասում եմ՝ երբ հասարակությունը համախբվում է, հարկավոր է այդ համախմբումն օգտագործել ի շահ պետության զարգացման,-ասել է նա։
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանի կարծիքով՝ անցած ժամանակաշրջանը ցույց տվեց, որ հայ ժողովուրդը սոցիալական խռովություն չի սիրում։ Նա նշել է, թե հայ ժողովուրդը հակված չէ որևէ խռովություն։
-Ես հասկանում եմ Տիգրան Կարապետիչի վերջին ֆենոմենը, հանրահավաքներն ուղղակիորեն ցույց են տալիս հասարակության համախմբվածության օրինակ։ Դա, կարելի է ասել, առաջանում է ինքնըստինքյան, երբ մարդկանց մոտ պահանջները շատանում են կամ համախմբվում են։ Եթե դա բերելու է բարեփոխումների, ուրմեն դրան անշուշտ պետք է մատների արանքով չնայել, իսկ ովքեր ուզում են նայել, թող նայեն։ Իրենք կարող ա շատ բան կորցնեն,-ասել է Վարդան Բոստանջյանը։

Армянское общество не любит социальный мятеж?
Говоря в клубе «Айэли» о возможности назревания волнений на социальной почве, депутат АРФД Арцвик Минасян отметил, что, к сожалению, часто в армянском обществе социальные трудности не приводят к бурному сопротивлению, что, однако, неправильно.
«Каждая армянская семья внутри себя протестует против создавшейся ситуации, но редко в качестве формы своей борьбы выбирает выход на улицы и выдвижение требований. В итоге, каждое новое решение пытаются реализовать путем навязывания его народу», - заявил он, добавив, что ему хотелось бы, чтобы социальный бунт перешел в волну социальной сплоченной борьбы, но не путем революции, а, прежде всего, формулировки требований.
Минасян добавил, что не нужно питать ревность по отношению к тем, кто может сплотить общество. Напротив, нужно поощрять такое поведение.
«Вне зависимости от того, как я оцениваю выдвинутые Тиграном Карапетяном подходы, я заявляю, что, когда общество сплачивается, нужно использовать это сплочение во благо развития государства», - подчеркнул он.
По мнению депутата партии «Процветающая Армения»  Вардана Бостанджяна, предыдущие годы показали, что армянский народ не любит социальные волнения. Он отметил, что армянский народ не привержен к какому-либо мятежу.
«Я понимаю последний феномен Тиграна Карапетяна: митинги, фактически, являются примером сплоченности общества. Можно сказать, что это происходит само по себе, когда у людей увеличиваются требования или когда они сплачиваются. Если это приведет к реформам, значит, нельзя обходить вниманием это, а те, кто хотят обходить, пусть обходят.  Они, возможно, многое потеряют», - добавил Бостанджян.