Քաղաքագիտական վերլուծություն–2
Մարտի 1–ի հանրահավաքում Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, զարգացնելով 2011–ի աշնանը ներկայացրած քաղաքագիտական վերլուծության մեջ առկա թեզերը և դրականորեն արձագանքելով ԲՀԿ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանի հղած «մեսիջներին», բացեց փակագծերը և տվեց առաջիկա քաղաքական գործընթացների կառուցման ալգորիթմը։
Ըստ այդմ՝ առկա է երկու մոտեցում, որոնք պայմանականորեն կարելի է անվանել «փուլային» և «փաթեթային»։
Տեր–Պետրոսյանը կողմ է «փաթեթայինին» և դեմ չէ «փուլայինին»
ՀԱԿ առաջնորդը արձանագրելով, որ
իշխանափոխության պահը Հայաստանում լիովին հասունացած է,
–իշխանությունների նկատմամբ առկա է համատարած դժգոհություն և Սերժ Սարգսյանի խոստովանությամբ՝ իրենց դեմ է հանրության 80 տոկոսը,
–իշխանությունները գտնվում են միջազգային մեկուսացման մեջ, քանզի «արևմտամետ» Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» արդյունքում Արևմուտքը սրանց չի վստահում, իսկ Ռուսաստանը՝ չի հարգում,
–քաղաքական ուժերի հետ համատեղ իշխանությունների վրա ճնշում են գործադրում նաև քաղաքացիական նախաձեռնությունները,
–իշխանություններից դժգոհ են նաև բիզնեսի բոլոր շերտերը և ի դեմս Գագիկ Ծառուկյանի՝ Հայաստանն ունի իր Իվանիշվիլին
ներկայացրել է քաղաքական զարգացումների երկու սցենար։
Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ՀԱԿ–ը կողմ է ամբողջական իշխանափոխությանը՝ այսպես կոչված «փաթեթային» տարբերակին, ինչը ենթադրում է ոչիշխանական ուժերի, արտախորհրդարանական քաղաքական կազմակերպությունների, քաղաքացիական նախաձեռնությունների և հանրության լայն շերտերի համախմբում և հանրահավաքային «ռասկաչկա»։ Սրան զուգահեռ պետք է տեղի ունենա նաև ակտիվ խորհրդարանական աշխատանք։
«Ճիշտ է, իշխող մեծամասնությանը, կոճակների օգնությամբ, առայժմ հաջողվում է խափանել ընդդիմության բոլոր օրենսդրական նախաձեռնությունները, բայց ամեն մի այդպիսի «հաջողություն» ոչ թե ավելացնում, այլ շագրենի կաշվի էֆեկտով աստիճանաբար սպառում է այդ մեծամասնության էներգիան։ Ոչիշխանական խմբակցություններն, ուստի, վհատվելու հարկ չունեն և պետք է նույն թափով շարունակեն իշխանություններին ռմբակոծել իրենց օրենսդրական նախաձեռնություններով, հարցապնդումներով, արտահերթ նիստերի գումարման պահանջներով, Սահմանադրական դատարանին հասցեագրված հայցերով։ Պետք է քաջ գիտակցեն, որ, միևնույն է, անկախ քվեարկությունների արդյունքներից, իրենց պատգամները հասնում են քաղաքացիներին, մեծապես ազդում հասարակական կարծիքի վրա և վերջին հաշվով թուլացնում իշխանության դիրքերը` հասունացնելով այն պահը, երբ վերջինս բոլորովին մենմենակ է հայտնվելու ողջ ժողովրդի առջև, ինչպես դա տեղի ունեցավ Լիբիայում, Եգիպտոսում, իսկ օրերս նաև Ուկրաինայում»,– նշում է Տեր–Պետրոսյանը՝ փաստելով, որ այսօր քաղաքական օրակարգը ձևավորում է ԱԺ–ում գործող «հրաշալի քառյակը»։
Կողմ լինելով իշխանափոխության «փաթեթային», այն է՝ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջով քաղաքական պայքարի տարբերակին, ՀԱԿ առաջնորդը դեմ չէ նաև այսպես կոչված «փուլայինին», ըստ որի՝ սկզբում արժե լայն համախմբման և ճնշումների միջոցով հասնել տխրահռչակ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարության լուծարմանն ու Ազգային համաձայնության կառավարության ձևավորմանը, ինչից հետո Սերժ Սարգսյանին տուն ուղարկելը կդառնա տեխնիկայի խնդիր։
«Գաղտնիք չէ, որ Հայ Ազգային Կոնգրեսը, ինչպես նախկինում, այժմ էլ ձգտում է ամբողջական իշխանափոխության, այն է` արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման` գիտակցելով միաժամանակ, որ այդ նպատակին միայնակ հասնել չի կարող, քանի որ դրա համար անհրաժեշտ է մյուս քաղաքական ուժերի աջակցությունը։ Վերջիններս, սակայն, կարծես թե ավելի հակված են հանգրվանային լուծման, այսինքն` նախ պարտադրել կառավարության հրաժարականը, և դրանից հետո միայն մտածել նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների մասին։ Հասարակության և քաղաքական ուժերի ճնշման տակ տեղի ունեցող ցանկացած փոփոխություն դրական դիտելով, Կոնգրեսը այս մոտեցումն էլ ընդունելի է համարում, և ամենևին չհավակնելով առաջատարի դերի, պատրաստ է, հանուն համերաշխության, իր ողջ կարողությամբ համագործակցել մյուս ուժերի հետ` կառավարության հրաժարականին հասնելու հարցում»,– հանուն համախմբման և միասնական օրակարգի՝ ԱԺ ոչիշխանական ուժերի հետ կոմպրոմիսի գնալու իր պատրաստակամությունը հայտնեց Տեր–Պետրոսյանը։
Ինքնին հասկանալի է, որ «փաթեթային» լուծման սցենարի դեպքում զորահանդեսի հրամանատարն օբյեկտիվորեն լինելու է Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, քանզի մարտի 1–ի հանրահավաքը ցույց տվեց, որ ՀԱԿ–ն է հանդիսանում տիտղոսային ընդդիմությունը։
Իսկ եթե զարգացումները գնան «փուլային» տարբերակով, ապա Հայաստանն ունի իր Իվանիշվիլին, այսինքն՝ ոչիշխանական ուժերի համատեղ ներկայացրած ծրագրի ու թիմի խորհրդանիշի դերն օբյեկտիվորեն կվերապահվի Գագիկ Ծառուկյանին։
«Ինչո՞վ է Ծառուկյանը պակաս Իվանիշվիլուց (ում հաջողվեց, շնորհիվ նաև Սահակաշվիլու խոհեմության, փափուկ իշխանափոխություն իրականացնել) կամ Ռենատ Ախմետովից ու Սերգեյ Տիգիպկոյից (ովքեր Յանուկովիչին թույլ չտվեցին արտակարգ դրություն հայտարարել Կիևում)»,– թերահավատներին «էս գլխից» հակադարձում է առաջին նախագահը։
Բոլորն իրենց ամբիցիաները պետք է մի կողմ դնեն ու անցնեն գործի։ Տեր–Պետրոսյանն իր օրինակով ցույց տվեց, որ պատրաստ է դրան։
Թե ո՞ր սցենարն ավելի նախընտրելի կդառնա, այս պահին դժվար է ասելը։ Կյանքն իր շտկումները կմտցնի։
Մեկ բան, սակայն, ակնհայտ է. թե՛ «փաթեթային», թե՛ «փուլային» սցենարների իրականացումը պահանջում է լայն համախմբում, այլընտրանքային ծրագիր և պրոֆեսիանալ թիմ։
Հանրությունը գիտի, որ գործող իշխանություններին պետք է ուղարկել քաղաքական աղբանոց, բայց հանրությանը պետք է նաև տեսնի այն պոզիտիվը, որը սպասվում է իշխանափոխության արդյունքում։
Ինչ վերաբերում է հանրային լայն համախմբման անհրաժեշտությանը, ապա այն հնարավորություն կտա խուսափել արյունահեղությունից ու ցնցումներից։ Այդ մասին վկայում է նաև համաշխարհային փորձը։ Հեռու չգնանք՝ նաև «Ղարաբաղ» կոմիտեի փորձը, ինչը բերեց անարյուն և փուլային իշխանափոխության, ապա նաև համակարգային փոփոխությունների։
«Մենք եգիպտացիների կամ ուկրաինացիների պես բազմաքանակ ու Ղարաբաղի խնդիր չունեցող ազգ չենք, որպեսզի մեզ քաղաքացիական պատերազմի ճոխություն թույլ տանք»,– տաքգլուխների և կեղծ հեղափոխականների «մեղադրանքներին» պատասխանեց Տեր–Պետրոսյանը
Նրանք, ովքեր տանը համակարգչի դիմաց նստած կամ իշխանական պատվերների տակ կքած «վճռականություն» են պահանջում, հայկական «Մայդան» երազում և «մուտիլովկաներով» զբաղվում, թող բարի լինեն ու պայքարի սեփական գիծն առաջ տանեն, այլ ոչ թե թամաշա անեն։ Նմանատիպ մոտեցում ունեցողներին Տեր–Պետրոսյանը շատ հստակ գնահատական տվեց. «Ոչ ոք մեզ արկածախնդրության դրդելու և մեզանից այլ բան պահանջելու իրավունք չունի։ Այլ բան պահանջողները թող գոնե Շանթի չափ ազնվություն ու քաջություն ունենան և անձամբ իրականացնեն իրենց պահանջները»։
Ակնհայտ է նաև մեկ այլ բան. Սերժ և Տիգրան Սարգսյանի կառավարումը ձախողվել է և սպառնալիք է ՀՀ անվտանգությանը։ Այստեղ վիճելու բան չկա։
Հիմա ամեն ինչ ԱԺ ոչիշխանական ուժերի ձեռքում է։ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի ու «Ժառանգության» ներկայացուցիչներն արդեն պաշտոնապես արտահայտվել են համախմբման թեմայով։ Հերթը ՀՅԴ–ինն է (խոսքս պաշտոնապես ու հրապարակավ հնչեցվելիք որոշման մասին է)։
Միասնական ճակատի ձևավորման բոլոր նախադրյալները կան։ Հետևաբար՝ եկել է ժամանակը ցողունային բջիջների պատվաստման երկարատև պրոցեդուրաների ուղարկել «Վերջի բոլշևիկին»։

Политологический анализ – 2
Развив на митинге 1 марта выдвинутые осенью 2011 года в политологическом анализе тезисы и положительно отозвавшись на озвученные Гагиком Царукяном на съезде ППА «мессиджи», Левон Тер-Петросян раскрыл кавычки и дал алгоритм построения предстоящих политических процессов.
В этом плане существуют два подхода, которые условно можно назвать «поэтапным» и «пакетным».
Тер-Петросян выступает за «пакетный», но не против и «поэтапного».
Лидер АНК, констатировав, что:
-смена власти в Армении полностью назрела,
-в отношении властей имеется всеобщее недовольство и, по признанию Сержа Саргсяна, против власти выступает 80 процентов общества,
-власти находятся в международной изоляции, так как в результате «прозападной» «инициативности» Сержа Саргсяна Запад им больше не доверяет, а Россия – не уважает,
-вместе с политическими силами давление на власти оказывают также гражданские инициативы,
-властями недовольны все слои бизнеса, и в лице Гагика Царукяна в Армении имеется свой Иванишвили,
представил два сценария политических развитий.
Возглавляемый Тер-Петросяном АНК выступает за полную смену власти, так называемый «пакетный» вариант, который предполагает консолидацию некоалиционных сил НС, внепарламентских политических организаций, гражданских инициатив и широких слоев общества, а также митинговую раскачку. Параллельно этому должна также вестись активная работа в парламенте.
«Правда, правящему большинству всё еще удается посредством нажатия кнопок проваливать все оппозиционные инициативы, однако каждый подобный «успех» не увеличивает, а, наоборот, подобно шагреневой коже, сокращает и исчерпывает энергию этого большинства. Поэтому некоалиционные фракции должны не отчаиваться и в том же духе продолжить атаковать власти своими законодательными инициативами, депутатскими запросами, требованиями созыва внеочередных заседаний, обращениями в Конституционный суд. Они должны осознавать, что, независимо от результатов голосований, их чаяния доходят до граждан, влияют на общественное мнение и, по большому счету, ослабляют позиции власти, приближая тот момент, когда власти останутся в одиночку против всего народа, как это случилось в Ливии, Египте, а на днях и на Украине», - отмечает Тер-Петросян, констатируя, что сегодня политическую повестку формирует действующая в НС «великолепная четверка».
Выступая за «пакетный» вариант смены власти, то есть ведение политической борьбы с требованием отставки Сержа Саргсяна, лидер АНК не против и «поэтапного» варианта, согласно которому сначала посредством широкой консолидации и наращивания давления необходимо добиться отставки правительства во главе с Тиграном Саркисяном и формирования правительства национального согласия. После этого отстранение Сержа Саргсяна станет чисто техническим вопросом.
«Не секрет, что «Армянский национальный конгресс», как и раньше, стремится к полной смене власти, то есть проведению внеочередных президентских и парламентских выборов, но при этом осознает и то, что в одиночку добиться этой цели не может, поскольку для этого необходима поддержка остальных политических сил. Однако последние, кажется, более склонны к поэтапному решению вопроса, который сначала предполагает принуждение к отставке правительства, а уже затем – усилия в направлении новых президентских и парламентских выборов. Положительно оценивая любые происходящие под давлением общества и политических сил изменения, Конгресс считает приемлемым в том числе данный вариант и, нисколько не претендуя на роль лидера, готов во имя солидарности приложить все усилия для сотрудничества с остальными силами с целью добиться отставки правительства», - высказал свою готовность пойти ради консолидации и формирования единой повестки на компромисс с некоалиционными силами НС Тер-Петросян.
Естественно, что в случае «пакетного» варианта решения вопроса парадом объективно будет командовать Тер-Петросян, поскольку митинг АНК 1 марта показал, что Конгресс является титульной оппозицией.
Если же развития пойдут по «поэтапному» сценарию, то у Армении есть свой Иванишвили. Иными словами, роль символа совместно представленной некоалиционными силами программы и команды объективно будет за Гагиком Царукяном.
«Чем Царукян хуже Иванишвили (которому удалось, в том числе благодаря здравомыслию Саакашвили, осуществить мягкую смену власти) или Рината Ахметова и Сергея Тигипко (которые не позволили Януковичу ввести в Киеве чрезвычайное положение)?», - заранее возразил скептикам первый президент.
Все должны оставить в стороне свои амбиции и перейти к делу. Своим примером Тер-Петросян показал, что он на это готов.
Какой же из сценариев будет предпочтительнее, пока сказать трудно. Жизнь внесет свои коррективы.
Однако одно очевидно: реализация как «пакетного», так и «поэтапного» сценария требует широкой консолидации, альтернативной программы и профессиональной команды.
Общество знает, что действующие власти должны быть отправлены на политическую свалку, однако оно должно также увидеть тот позитив, который ждет его в случае смены власти.
Что касается необходимости широкой общественной консолидации, то она даст возможность избежать кровопролития и потрясений. Об этом свидетельствует и мировой опыт. За примерами далеко ходить не нужно – тот же опыт комитета «Карабах», который привел к бескровной и поэтапной смене власти, а затем – системным изменениям.
«Мы, в отличие от египтян и украинцев, имеем проблему Карабаха и не так многочисленны, чтобы позволять себе роскошь ведения гражданской войны», - ответил на «обвинения» «горячих голов» и псевдореволюционеров Тер-Петросян.
Те, кто, сидя дома перед компьютерами или прогнувшись под заказами властей, требуют «решительности», мечтают об армянском Майдане и занимаются «мутиловками», пусть лучше продвигают свою линию борьбы, а не занимаются шоу. Проявляющим подобный подход Тер-Петросян дал весьма четкую оценку: «Никто не вправе толкать нас на авантюру и требовать чего-то другого. Пусть требующие этого проявят честность и смелость хотя бы на уровне Шанта, который лично пошел реализовывать свои требования».
Очевидно и другое: правление Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна провалилось и стало угрозой безопасности РА. Спорить здесь не о чем.
Сейчас всё в руках некоалиционных сил НС. Представители ППА, АНК и «Наследия» уже высказались публично на тему консолидации. Очередь за АРФД (речь идет об официальном и публично озвученном решении).
Все предпосылки для формирования единого фронта имеются. Следовательно, настало время отправить «последнего большевика» на длительные процедуры прививки стволовых клеток.