Քեյդենաուն ուշադրության կիզակետում է
Օրերս լրատվամիջոցներում տեղեկություն է տարածվել, որ Մեթյու Բրայզային ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի պաշտոնում փոխարինելու է Կոսովոյում ԱՄՆ-ի դեսպան Թինա Քեյդենաուն։ Թեև ոչ՛ ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունում, ոչ՛ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատանն այդ տեղեկությունը չեն հաստատել, այնուամենայնիվ, մամուլում արդեն Թինա Քեյդենաուի անձն ու գործունեությունը գնահատող հրապարակումներ կան։
Մասնավորապես  «PanARMENIAN.Net»-ի հետ զրույցում Ռազմավարական մշակույթի ֆոնդի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Անդրեյ Արեշևն ասել է, որ եթե Քեյդենաուին նշանակեն ՄԽ-ի համանախագահի պաշտոնում, ապա դա բացասական կազդի ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Ռուսաստանի վրա։ Նա նաև նշել է, որ տարածաշրջանում տիրող իրադրությունը, այդ թվում «de-facto» 3 պետությունների գոյությունը, որոնցից երկուսը պաշտոնապես ճանաչվել են Ռուսաստանի կողմից, տարբեր կոմբինացիաների հանարավորություն է տալիս, որոնց վերջնական արդյունքը կարող է լինել տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի դիրքերի ամրագրումը։
«Panorama.am»-ին տված հարցազրույցում ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը կարծիք է հայտնել, որ  պետքարտուղարի տեղակալի օգնականի պաշտոնում Թինա Քեյդենաուի նշանակումը խոսում է հետհակամարտային ժամանակահատվածում նրա ունեցած մեծ փորձի, ավելին՝ նրա՝ խաղաղապահի հարուստ փորձի մասին։
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետոթության նախկին արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանն էլ ասել է, որ նոր մարդկանց նշանակումն էականորեն չի փոխի պետության քաղաքականությունը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ նրա հարուստ փորձը Կոսովոյում և այդ երկրամասի անկախացմանը ցուցաբերած նրա աջակցությունը կօգնեն նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչմանն ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ միջազգային հանրության կողմից։
Հետաքրքրական է նաև, որ ադրբեջանցի քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը Թինա Քեյդենաուի նշանակումը որպես վատ նշան է դիտարկում՝ մատնանշելով այն փաստը, որ, հավանաբար, ԱՄՆ-ն նմանություն է տեսնում Կոսովոյի և Ղարաբաղի միջև. «Ինձ համար, սակայն, դա այնքան էլ լավ նշան չէ, քանի որ Կոսովոն, ի վերջո, անկախացավ Սերբիայից։ Եթե ԱՄՆ-ից նման փորձով և տրամադրվածությամբ համանախագահներ են գործուղելու, ապա դա ինձ այնքան էլ դուր չի գալիս»,- «Day.Az»-ին ասել է Ռասիմ Մուսաբեկովը։
Հիշեցնենք, որ Թինա Քեյդենաուն նշանակվել է Կոսովոյի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան 2008թ. հուլիսի 18-ին: Մինչ այդ՝ 2006թ. հուլիսից մինչև 2008թ. հուլիսը, Թ.Քեյդենաուն եղել է Պրիշտինայի ԱՄՆ ներկայացուցչությունում (ավելի ուշ՝  ԱՄՆ դեսպանատանը)՝ որպես  առաքելության ղեկավար և դեսպանի ժամանակավոր պաշտոնակատար: Նրա պատասխանատվության շրջանակներում էին Կոսովոյի ճգնաժամի խնդիրները:Տիկին Քեյդենաուն ժամանել է Կոսովո Սարաևոյից, ուր վերջին երեք տարիներին աշխատում էր որպես ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալ:
Դրանից առաջ նա ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի հարցերով տեղակալ Ռիչարդ Էրմիտեյջի (Richard Armitage) օգնականն էր:

Тина Кайданов в центре внимания
На днях в СМИ распространилась информация, что на посту сопредседателя Минской группы ОБСЕ Метью Брайзу заменит посол США в Косово Тина Кайданов (Tina Kaidanow). Хотя ни МИД РА, ни посольство США в РА не подтвердили эту информацию, тем не менее, в прессе уже появились публикации с оценками личности и деятельности Тины Кайданов.
В частности, в беседе с «PanARMENIAN.Net» заместитель генерального директора Фонда стратегической культуры Андрей Арешев сказал, что если Кайданов назначат на пост сопредседателя МГ ОБСЕ, то это, скорее всего, отразится негативно как на Карабахе, так и на России. Он также отметил, что существующие на Кавказе реалии, в том числе существование трех де-факто государств, два из которых официально признаны Россией, по-прежнему создает немало возможностей для выстраивания различных комбинаций, конечным итогом которых стало бы долгосрочное военно-политическое закрепление США в регионе.
В интервью данном «Panorama.am» директор АСЦНИ Ричард Киракосян выразил мнение, что назначение Тины Кайданов на этот пост говорит о ее богатом опыте в постконфликтный период, более того, о ее богатом миротворческом опыте.
Экс-министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Маcис Маилян сказал, что вряд ли назначение новых людей может существенно изменить политику страны, в то же время выразил надежду, что опыт работы Тины Кайданов в Косово и ее содействие в признании независимости этого края, поможет также и в признании независимости Нагорно-Карабахской Республики как со стороны США, так и международного сообщества.
Интересно также, что азербайджанский политолог Расим Мусабеков рассматривает назначение Тины Кайданов как плохой знак, указывая на то, что возможно,  США видят какие-либо аналогии между Косово и Карабахом. «Для меня это не очень хороший сигнал. Потому, что Косово в конечном итоге было отделено от Сербии. Если с таким опытом и настроением сюда будут присылать сопредседателей Минской группы от США, то мне это не очень нравится»,-  сказал «Day.Az» Расим Мусабеков.
Напомним, что Тина Кайданов была назначена послом США в Косово. До этого, с июля 2006г. по июль 2008г. Т. Кайданов была главой миссии в представительстве США в Приштине (позднее в посольстве США) временный исполняющий обязанности посла.
В рамках ее полномочий были проблемы кризиса в Косово. Госпожа Кайданов прибыла в Косово из Сараево, где последние три года работала в качестве заместителя главы американской миссии.
До этого она была помощником заместителя Госсекретаря США по вопросам Европы Ричарда Эрмитейджа (Richard Armitage).