ՀՀ գլխավոր մարքսիստը հայ–թուրքական հարաբերությունները Հայաստանի համար կարևոր հարց չի համարում
-Հայ-թուրքական հարաբերությունները կեղծ են, ֆորմալ, պատմական տվյալ էտապի համար բացարձակ նշանակություն չունեցող և պարտադրված Միացյալ Նահանգների կողմից։ Ազգային շահի առումով մենք Թուրքիայի հետ  սահման բացելու բացարձակ կարիք չունենք, և  հույս դնելն այն բանին, որ սահմանը երկար ժամանակ բացված կմնա, մանկամտություն է,-խոսելով հայ-թուրքկան հարաբերությունների մասին՝ ասել է ՀՀ Մարքսիստական կուսակցության նախագահ Դավիթ Հակոբյանը։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանն ավելի կարևոր հոգսեր  ունի, քան  հայ-թուրքական հարաբերություններն են։ Հարցին, թե կգնա՞ արդյոք ՀՀ նախագահը Թուրքիա՝ ֆուտբոլ դիտելու, նա պատասխանել է, որ այդ հարցը արժանի չէ ուշադրության։
-Եթե այսօր Սերժ Ազատիչը ուլտիմատիվ տոնով պայմաններ է թելադրում, թեպետ մի քիչ ուշացած, բայց ժամանակին նա  փրկեց դիվանագիտության արժանապատվությունն այդ առումով,-հավելել է նա։

Главный марксист Армении не считает армяно-турецкие отношения важным вопросом для Армении
«Армяно-турецкие отношения фальшивые, формальные, не имеющие исключительного значения для данного исторического этапа и навязаны Соединенными Штатами. В плане национальных интересов у нас нет исключительной потребности в открытии границы с Турцией, и надеяться, что граница длительное время останется открытой - ребячество», - сказал председатель Марксистской партии РА Давид Акопян.
По его словам, у Армении есть более важные заботы, чем армяно-турецкие отношения. На вопрос относительно того, поедет ли президент РА в Турцию смотреть футбол, он ответил, что этот вопрос не достоин внимания.
«Если сегодня Серж Азатович диктует условия ультимативным тоном, хотя и с опозданием,  но в плане достоинства во время спас дипломатию», - добавил Д. Акопян.